KNIHA vs. FILM: Ktoré médium je lepšie? Tu je 10 argumentov, ktoré vám ukážu pravdu!

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

KNIHA vs. FILM: Čo je lepšie?

Večná otázka, na ktorú vraj neexistuje odpoveď. Čo je lepšie, knihy alebo filmy? Nás výhovorka, že „odpoveď neexistuje,“ len tak ľahko neodradí a preto sme sa rozhodli ju spolu s tebou predsa len hľadať! Nie však tak jednoducho. Nebudem ti vravieť, čo si máš myslieť, ale miesto toho ti ponúknem argumenty na obidve strany – bude už len na tebe, ako sa rozhodneš. Poďme sa teda pozrieť na 5 vecí, v ktorých sú lepšie knihy, a potom 5 vecí, v ktorých sú lepšie filmy!

kniha vs. film
Zdroj: medium.com

Knihy sú detailnejšie

Ide o jeden z najväčších rozdielov. Na stovky strán textu sa jednoducho zmestí omnoho viac detailov. Príbehy v knihách sú nielen hlbšie, no omnoho lepšie fungujú aj postavy. Rozprávač totižto môže podrobne opísať, nad čím presne daný charakter práve premýšľa.

Knihy sú tvoja fantázia

Pri čítaní textu hľadáš kúsky skladačky, nápovedy k tomu, ako tento knižný svet vyzerá. V hlave si tak postupne staviaš svet vlastný, z čoho máš ako čitateľ pocit, že sa priamo zapája do tvorby deja.

Knihy sa riadia tvojím tempom

Nie si si istý, čo sa práve stalo? Nevadí, vráť sa a prečítaj si tú pasáž znova. Prekvapí ťa naliehavá situácia a musíš odísť preč? Nevadí, jednoducho knihu polož a kedykoľvek pokračuj tam, kde si skončil. Máš kopu voľného času? Skvelé, tak čítaj ako dlho a ako rýchlo chceš a skonči hocikedy.

kniha vs. film
Zdroj: martijnscheijbeler.com

Knihy ťa rozvíjajú

Je dokázané, že aktivita čítania textu je niečo ako cvičenie mozgu. Knihy však ponúkajú ešte viac, keďže si pri nich precvičuješ aj svoju predstavivosť. Sú teda niečo ako posilňovňa pre tvoju myseľ.

Knihy si vezmeš kamkoľvek

Knihu si so sebou môžeš vziať prakticky hocikam, a to bez akýchkoľvek obmedzení. Kdekoľvek príbeh čítaš, všade máš z neho plnohodnotný pocit – narozdiel od pozerania filmov na malom displeji mobilu. Knihu taktiež nemusíš nabíjať a nerušíš ňou svoje okolie.

„Miestnosť bez kníh je ako telo bez duše.“
– Marcus Tullius Cicero

kniha vs. film
Zdroj: documentarytube.com

Filmy sú vizuálne príťažlivé

Pre mnoho ľudí je stena textu strašidelná. Taktiež treba uznať, že viziálne ohromné scény katastrofy, akcie, vesmíru atď. ťa v knihe nikdy nechopia tak, ako vo filme. Príbehy sú tým pádom dostupnejšie a v mnohých príbehoch zábavnejšie, bohatšie.

Filmy sú časovo efektívnejšie

Nech čítaš akokoľvek rýchlo, existuje len hŕstka kníh, ktoré človek zhltne rýchlejšie, ako kebyže si má pozrieť film. Prostredníctvom kinematografie teda dokážeš „skonzumovať“ ten istý príbeh behom omnoho kratšieho času.

Filmy sú skupinové aktivity

Vzal/a by si priateľku/priateľa na rande do knižnice, kde by ste si vedľa seba sadli a dve hodiny v tichosti čítali knihy? To asi nie. So skupinou kamarátov je taktiež veľká zábava zájsť do kina, alebo si sadnúť doma na gauč a spolu pozerať nejaký film.

Zdroj: virginexperiencedays.co.uk

Filmy majú hudbu

Ani vizuálna časť audio-vizuálneho umenia by nefungovala bez samotného audia. Hudba je vo veľa prípadoch to, čo si na príbehu podvedome zapamätáme najviac. Hudba ladí s dejom a umocňuje emócie. Hudbu si môžeme spájať s postavami, čím vznikajú ikonické zvučky. Skús si napríklad v hlave vybaviť Dartha Vadera bez toho, aby si automaticky nezačal myslieť na jeho legendárny Imperial March.

Filmy nelimituje tvoja predstavivosť

Pravdepodobnosť hovorí, že ja ani ty nie sme absolútne najlepšími umelcami v histórii ľudstva. To znamená, že existujú ľudia, ktorí majú lepšiu predstavivosť ako my a dokážu vymyslieť ešte úžasnejšie spôsoby, ako príbeh vyrozprávať – a to nám potom sprostredkovať pomocou filmu.

„Nejde o to, o čom film je, ide o to, AKO to o tom je.“
– Roger Ebert

Zdroj: bcdownload.gannett.edgesuite.net

Teraz ti už určite je jasné, že KNIHA vs. FILM nie je bitka, ktorá sa dá vyhrať. Na otázku, „ktoré médium je lepšie?,“ sa jednoducho odpovedať nedá. Obidve majú svoje výhody aj nevýhody a nikto nehovorí, že by sme nemohli milovať oboje! Tvoj súhlas alebo nesúhlas, poprípade ďalšie rozdiely medzi knihami a filmami, nám napíš do komentárov!

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -