Kniha vs film: Harry Potter a Kameň mudrcov. Aké rozdiely sme našli?

Nenechajte si ujsť

Daniela Hochvartová
Daniela Hochvartová
Volám sa Daniela, mám 24 rokov a vo svojom voľnom čase rada pozerám filmy, seriály a čítam knihy. Mojím najobľúbenejším žánrom je fantasy.

Kniha vs film – Harry Potter a Kameň mudrcov

Ako je všeobecne známe, veľa populárnych kníh sa spracováva do filmov. Fanúšikovia sú často v očakávaní, ako môže takáto adaptácia dopadnúť. Harry Potter patrí medzi najznámejšie knihy na svete. Popularita narástla nie len vďaka knihám, ale aj filmom. My sme sa rozhodli pre porovnanie – kniha vs film v diele Harry Potter a Kameň mudrcov.

Azda každý z nás už pozná dej tohto filmu/knihy naspamäť. Vieme presne, kto sú hlavné postavy a čo sa s nimi stane. Avšak, niekedy nás stále vie zaskočiť porovnanie týchto dvoch adaptácií. Možno ste si nikdy tieto rozdiely ani len nevšimli.

Nezhody v ZOO

Harry Potter ZOO
Zdroj: harrypotter.fandom.com

Takmer na začiatku filmu vidíme scénu v Londýnskej ZOO, kde sa Dudley ocitne uväznený za sklom. V knihe sa toto ale nestane, pretože sklo sa tam znova magicky neobjaví. Taktiež je v tejto scéne podstatný had. V knižnej verzii je to Boa, zatiaľ čo vo filme Pytón. V knihe s nimi do ZOO ide taktiež Dudleyho kamarát.

Odraz v zrkadle z Erisedu

harry potter zrkadlo z erisedu
Zdroj: bustle.com

Vo filme v časti, kde sa Harry pozerá do zrkadla z Erisedu, Harry vidí iba svojich rodičov. V knihe avšak vidí celú svoju rodinu. Starých rodičov, bratrancov a mnoho ďalších.

Triedenie do fakúlt

harry potter kniha vs film
Zdroj: buzzfeed.com

Pred triediacou ceremóniou, v knihách zneje pesnička, ktorú spieva triediaci klobúk. Je to pred každým triedením a väčšinou spieva o fakultách a o ich zakladateľoch. Vo filme sa s tým ale nestretávame. Taktiež je v knihe zdôraznené to, že študenti po sebe nasledujú podľa abecedy, kvôli čomu je Harry veľmi nespokojný. Vo filme boli žiaci menovaní v nelogickom poradí.

Duch Zloduch

Harry Potter Peeves
Zdroj: wizardingworld.com

Postavu ducha Zloducha pozná každý fanúšik kníh. Duch, ktorý robí napriek nie len študentom, ale aj učiteľom, sa však vo filmoch neobjavuje. Herec, ktorý mal tento charakter stvárňovať, bol Rik Mayall. Všetky jeho scény vo filme ale boli vymazané. Knihovníčka Irma Pince sa vo filme taktiež nenachádza.

Dátumy príchodu

Harry Potter a kameň mudrcov kniha vs film
Zdroj: harrypotterfanzone.com

Hagrid príde za Harrym v deň jeho narodenín – 31. júla. Vo filme ho Hagrid zoberie od Dursleyovcov, na druhý deň idú nakúpiť školské potreby a tam nasadne na vlak do Rokfortu. Možno vám už pomaly napadá, kde sa táto nezrovnalosť nachádza. V knihe sa to neodohrá všetko takto zhurta.

Po tom, čo si Harry za pomoci Hagrida zaobstará veci potrebné do školy, dostane od neho lístok na vlak + inštrukcie a necháva Harryho znova u Durslyovcov. Toto má veľmi logické vysvetlenie práve v tom, že škola začína 1. septembra. Čo sa stalo s jedným celým mesiacom vo filme?

Úloha, ktorú vyrieši Hermiona

Hermiona Harry Potter
Zdroj: grunge.com

Na konci knihy, predtým, ako príde bitka s profesorom Quirrellom, chýba ešte jedna úloha, ktorú vyrieši Hermiona. Okrem obrovského šachu, je v knihách časť o siedmych elixíroch. Musia nájsť ten elixír, ktorý ich posunie vopred.

V tejto časti sa ukáže, aká dôležitá a potrebná je Hermiona, zatiaľ čo Harry stojí bezradne pri nej. Zmenená je taktiež scéna, kde nechajú zraneného Rona pri živom šachu. Okrem týchto zmien tam chýba aj ďalší trol, ktorý mal byť súčasťou týchto úloh.

Harryho narodeninový koláč

Harry Potter narodeniny
Zdroj: pinterest.com

Keď strýko Vernon zobral celú rodinu do opusteného domu v strede oceánu, Harry čaká na svoje narodeniny. V knihách sa pozerá na Dudleyho hodinky a odpočítava minúty do jeho narodenín. Vo filme si Harry nakreslí narodeninový koláč z prachu na zemi a napíše si naň všetko najlepšie.

Príbeh Norberta

Harry Potter Norbert
Zdroj: pinterest.com

V knihe Harry a Hermiona pomôžu Hagridovmu drakovi Norbertovi tak, že ho odnesú ku kamarátovi Charlieho Weasleyho. Vo filme ho zoberie Dumbledore.

Chlpáčik

Harry Potter Fluffy
Zdroj: pinterest.cl

V knihe, Hagrid daruje Harrymu flautu, ktorú neskôr využije na uspanie Chlpáčika – Hagridovho trojhlavého psa. Harry hrá na flautu, Chlpáčik zaspí a dostanú sa k dverám bez problémov. Vo filme ostane hrať harfa, ktorú použil profesor Quirrell. Prestane hrať predtým, než sa stihnú dostať k dverám a pes ich stihne napadnúť.

Quirrellova smrť

Kniha vs film Harry Potter Quirrell
Zdroj: youtube.com

Vo filme Quirrell zomiera tak, že sa ho Harry dotýka. V knihách ale príde Dumbledore, predtým než Quirrel takmer zabije Harryho, a potom povie Harrymu, že Quirrell zomrie kvôli tomu, že jeho telo nezvládne Voldemortovu silu.

Harryho oči

Harry Potter oči
Zdroj: latlong.net

Napriek tomu, že Harryho oči mali byť zelené po jeho matke, vo filme ich má Harry modré. Niekto si spomenie možno na Snapove komentáre o tom, že má oči po svojej matke, čo je ale úplne v poriadku, pretože herečka, ktorá stvárňuje jeho mamu má tiež modré oči.

Kentaur

Harry Potter Frinze
Zdroj: pinterest.at

V knihách, Firenze nie je jediný kentaur, ktorého Harry stretne. Ronan a Bane sú ďalší, ktorí sú v knihe prítomní

Kniha vs film Harry Potter – ďalšie rozdiely

  • Vernon Dursley sa na začiatku knihy stretne s množstvom situácií, ktoré ukazujú svet čarov a mágie. Všimne si dokonca aj profesorku McGonagallovú v jej mačacej podobe, ako pozerá na mapu. Taktiež videl ľudí, ktorí boli veľmi čudne oblečení a dokonca počul aj Harryho meno.
  • V knihe sa Harry a Draco prvýkrát stretnú, keď si kupujú uniformy v Šikmej uličke. Vo filme sa stretnú pred zaradením do fakúlt.
  • V knihe je viac metlobalových zápasov, zatiaľ čo vo filme je iba jeden.
  • Dudley a jeho mama sú vo filme hnedovlasí, zatiaľ čo v knihe blond.
Dudley and Petunia
Zdroj: wizardingworld.com
  • Na Vianoce si Ron s Harrym otvoria darčeky v ich izbe, ale vo filme je to o poschodie nižšie pri vianočnom stromčeku.
  • Dudleyho narodeninové darčeky sú na stole a dokonca sa dozvieme aj niektoré z vecí, čo dostal. Vo filme sú darčeky v inej miestnosti a nedozvieme sa, čo dostal.
  • V knihe Harry nespomenie staničnému strážnikovi stanicu 9 a trištrte, zatiaľ čo vo filme to urobí a tým sa strápni.
  • Ron spomenie Harrymu, že má neviditeľný plášť ešte predtým, než si ho Harry oblečie. Vo filme si ho najprv oblečie.
  • Neville zabudne heslo do chrabromilskej klubovne a musí spať vonku. Vo filme táto scéna chýba.
  • Vo filme je ukázaná scéna, kde Harry dostane Nimbus 2000, zatiaľ čo v knihách to McGonagallová tajila.

Čo hovoríte na tieto rozdiely vy? Našli ste niečo, na čo sme zabudli? Dajte nám to vedieť do komentárov!

Zdroj: bustle.com, screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

3 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -