10 kníh, ktoré boli sfilmované viac než raz. Ktorý príbeh sme na obrazovkách videli viac ako 60-krát?

Nenechajte si ujsť

Daniela Hochvartová
Volám sa Daniela, mám 24 rokov a vo svojom voľnom čase rada pozerám filmy, seriály a čítam knihy. Mojím najobľúbenejším žánrom je fantasy.

 Knihy a ich viaceré filmové podoby

Spracovanie kníh do filmov nie je žiadna novinka. Stretávame sa s tým každodenne. Zamýšľali ste ale niekedy nad tým, ktorá kniha bola sfilmovaná najčastejšie? Preto pre vás máme knihy a ich viaceré filmové podoby.

Možno už máte na mysli hneď niekoľko titulov, od čiernobielych snímok až po tie moderné. Možností je určite veľa, no my sme pre vás vybrali 10 noviel, ktoré boli sfilmované viac než raz. V zátvorkách je napísaný počet prevedení.

10. Agatha Christie – Desať malých černoškov  (10+)

10 malých černoškov
Zdroj: attaboyclarence.com

Slávna spisovateľka Agatha Christie má svojich knižných spracovaní skutočne veľa. Napriek tomu, že sa 10 filmových adaptácií nezdá príliš veľa, treba rátať s tým, že seriálové prevedenia medzi ne nerátame. Práve dielo Desať malých černoškov je jej najviac adaptovaná kniha.

Práve Agathe sa môžeme poďakovať za všetky scény vo filmoch, kde sú ľudia zatvorení v dome spolu s vrahom. Znie to ako koncept, o ktorom ste už určite počuli, že? Desať malých černoškov je dielo, ktoré pomohlo detektívnym a mysterióznym žánrom dostať sa do popredia.

9. Lewis Caroll – Alica v krajine zázrakov (20+)

Alica v krajine zázrakov
Zdroj: medium.com

Obľúbená rozprávka Alica v krajine zázrakov  bola spracovaná do filmovej verzie neskutočne veľakrát. Určite sa nájdu ľudia, ktorí majú svoju obľúbenú verziu. Či už je to Disney verzia alebo verzia od Tim Burtona, určite sa ich oplatí pozrieť čo najviac.

Každý z filmov si zobral niečo špecifické z knihy, čo sa rozhodli oživiť na našich obrazovkách. Môže to byť napríklad slávna čajová párty alebo stretnutie sa s mačkou Škľabkou. Postavy príbehu od Lewisa Carolla ožívajú vo viacerých filmových adaptáciách v mnohých farbách .

8. Alexander Dumas – Traja mušketieri (29)

Traja Mušketieri
Zdroj: slashfilm.com

Dielo Traja mušketieri  od francúzskeho autora Alexandra Dumasa patrí medzi tie knihy, ktorých adaptácie asi nikdy neskončia. Príbeh plný intríg, bitiek, mečov, romantiky je všetko, čo Trom mušketierom nechýba!

D’Artagnanove cesty plné dobrodružstiev je niečo, čomu sa stále potešíme. Súčasťou deja je aj kráľovská aféra, kradnutie drahokamov a mnoho ďalších. Okrem filmových adaptácií existuje aj mnoho seriálov. Iba v roku 2014 vyšiel seriál od BBC s názvom Mušketieri.

7. Jane Austen – Pýcha a predsudok (28)

knihy a ich filmové podoby Pýcha a predsudok
Zdroj: focusfeatures.com

Ľudia po celom svete sú oboznámení so známym romantickým dielom autorky Jane AustinPýcha a predsudok sa spracovalo takmer 30-krát a v niektorých prípadoch tomu pomohli aj zombie.

Tento príbeh nikdy nevymrie a určite sa objaví nejaká ďalšia filmová adaptácia. Verzia Elizabeth Bennet hraná Keirou Knightley je niečo, čo sa oplatí vidieť viac než raz.

6. William Shakespeare – Hamlet (31+)

Hamlet
Zdroj: pbs.org

Môžeme sa stretnúť s približne 31 filmovými spracovaniami slávnej drámy Hamlet. Príbeh dánskeho princa, ktorý sa zbláznil, je snom každého herca. Laurence Olivier a David Tennant patria medzi tých, ktorí si túto rolu už vyskúšali.

Určite medzi týmito všetkými adaptáciami nájdete práve tú, ktorá vám bude sedieť najviac. Duchovia, vražda a šialenstvo sú len jednou z mnoho častí tejto napínavej drámy. Jedna z najlepších drám z celého sveta má toľko spracovaní jednoznačne zaslúžene.

5. Mary Shelly – Frankenstein (37+)

knihy a ich filmové podoby Frankenstain
Zdroj: nytimes.com

Zrodenie sci-fi v podaní Mary Shelly a jej výtvoru s názvom Frankenstain má takmer 40 adaptácií. Niektoré sa približujú k deju knihy viac, iné spracovania si našli svoj vlastný smer, vzdialenejší od originálu. Každý si môže nájsť svoju obľúbenú verziu tohto príbehu.

4. Sir Arthur Conan Doyle – Sherlock Holmes (44+)

Knihy a ich filmové podoby
Zdroj: ecopetit.cat

Kedysi patrila postava Sherlocka Holmsa do Guinnessových rekordov, pretože s počtom 44 adaptácií to bola najviac spracovaná postava z akejkoľvek knihy. Príbehy o jeho inteligencii a schopnosti dedukcie je niečo, čo nikdy neomrzí.

Nie len filmy, ale aj seriály o tejto postave boli značne obľúbenou záležitosťou. Jedným z najslávnejších prevedení je moderná verzia Sherlocka hraná Benedictom Cumberbatchom. Samozrejme, každé prevedenie tohto inteligentného detektíva má svoje čaro a oplatí sa pozrieť sa do sveta všetkých jeho adaptácií.

3. Charles Dickens – Vianočná koleda (49+)

Vianočná koleda
Zdroj: empireonline.com

Vianočná koleda je príbeh, ktorý si zaslúži byť na televíznych obrazovkách každé Vianoce. Akákoľvek podoba príbehu Ebenezera Scrooga a troch duchov, ktorí ho navštívia, by mal byť základom každého diváka. Od čiernobielych filmov až po temné a mysteriózne spracovania, tento príbeh bol spracovaný takmer 50-krát.

S knihou alebo bez knihy, toto dielo sme schopní prerozprávať behom niekoľkých minút. Jeho príbeh je na toľko známy, že sa jeho podoby nájdu aj v rôznych adaptáciách, pri ktorých si to ani neuvedomujeme.

2. Victor Hugo – Bedári (50+)

Bedári
Zdroj: telegraph.co.uk

Bedári je dielo, ktoré má vyše 50 adaptácií. Je to skutočne veľa, dokonca prvé spracovanie vyšlo približne v roku 1900. Väčšina z vás je možno najviac oboznámená s muzikálom, kde hlavnú úlohu Jeana Valjeana hrá Hugh Jackman. Len v roku 2018 vyšiel mini seriál na stanici BBC, kde bolo znova spracované toto dielo.

1. Bram Stoker – Drakula (62+)

Dracula
Zdroj: imdb.com

Dielo o grófovi Drakulovi nám svojimi hororovými prvkami ukázalo, že niektoré monštrá sú skutočne nebezpečné. S viac ako 62 spracovaniami patrí v tomto zozname na prvé miesto. Hereckú úlohu Drakulu si zahrali herci od Christophera Lee až po Garyho Oldmana a mnohých ďalších.

Ako sa hovorí, najlepšie príbehy nikdy nevymrú a tieto knihy a ich adaptácie sú tým pravým dôkazom. Veríme, že tieto čísla nie sú ani zďaleka finálne a týchto adaptácií bude stále pribúdať.

Čo hovoríte vy na tieto knihy a ich filmové podoby? Máte nejakú obľúbenú knižnú adaptáciu? Dajte nám to vedieť do komentárov!

Zdroj: screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -