Tipy na knihy: Knihy s tematikou žien a holokaustu

Nenechajte si ujsť

Knihy popisujúce holokaust

Druhá svetová vojna, koncentračné tábory a holokaust sú veľmi citlivé témy, ale malo by sa o nich rozprávať, preto som sa rozhodla vyzdvihnúť dve knihy napísané veľmi silnými ženami. Tie holokaust a druhú svetovú vojnu zažili na vlastnej koži.

Sestrin sľub

Toto je jedna z mála kníh, z ktorej som si nezapísala žiadnu myšlienku ani citát. Pretože táto kniha by mala byť celá citátom. Je to silný príbeh dvoch sestier odhodlaných prežiť hrôzy holokaustu. Sestrin sľub popisuje skutočný príbeh sestier Reny a Danky, ktoré prežili koncentračný tábor len vďaka sľubu, ktorý dali jedna druhej. Sľúbili si, že buď budú spolu bojovať alebo spolu zomrú.

Čítala som veľmi veľa kníh s tematikou druhej svetovej vojny a každá vo mne niečo zanechala. Hlavne je pre mňa ťažké predstaviť si, čo museli väzni v týchto táboroch denne zažívať. Táto kniha však vo mne zanechala asi najväčšiu stopu. Autorka  vykresľuje tábor a každodenné trápenia veľmi silno a človeka to naozaj chytí za srdce. Takéto knihy by mali čítať mladí ľudia, aby sa už nikdy podobné hrôzy nezopakovali.

Je napísaných veľa kníh s touto tematikou a väčšinu z nich napísali väzni, ktorí mali lepšiu prácu a isté privilégiá, vďaka čomu prežili. Táto kniha sa mi páčila preto, že sestry Rena a Danka boli obyčajnými väzenkyňami. Bývali v obyčajných barakoch, nemali žiadne výhody a aj napriek tomu prežili. Je to ťažšie čítanie, ale ak niekoho zaujíma druhá svetová vojna a holokaust, po tejto knihe sa určite oplatí siahnuť. Zatiaľ je pre mňa najlepšia s touto témou a určite vám ju odporúčam!

Hodnotenie knihy:

Dvojčatá z Osvienčimu

„Hnev a nenávisť sú semená, z ktorých vyklíči vojna. A odpustenie je semenom mieru. Je to konečný akt sebauzdravenia.“

Myslím, že už podľa názvu všetci vieme, že rozpráva hlavne o holokauste a koncentračnom tábore. Avšak nie je to celkom tak. Je to aj príbeh o odhodlaní, vôli prežiť, sesterskom pute, zverstvách druhej svetovej vojny, odpustení… mohla by som naozaj pokračovať veľmi dlho. No je to príbeh hlavne o neuveriteľnej sile týchto dvojčiat.

Eva Mozes Kor a jej sestra Miriam mali v roku 1941 iba desať rokov a už ich deportovali do najväčšieho koncentračného tábora v Osvienčime. V priebehu niekoľkých minút ich počas selekcie oddelili od rodičov a ich starších sestier. Nikto poriadne nevedel, čo sa deje a ako desaťročné boli veľmi zmätené. Za normálnych okolností deti väčšinou nenechávali v týchto táboroch dlho nažive. Ale Eva a Miriam boli výnimočnými. Hlavne pre doktora Mengeleho, ktorý niesol meno Anjel smrti. Boli totiž dvojčatá.

Dvojčatá z Osvienčimu
Zdroj: skveleknihy.sk

Úprimne som sa na začiatku bála, ale po pár stránkach ma strach prešiel. Nemám rada, keď sú diela s touto tematikou napísané tak „z rýchlika”, čo sa o začiatku dalo povedať. Avšak našťastie sa tempo zmenilo a príbeh bol nakoniec veľmi pútavý. Obdivujem autorov týchto príbehov, aj keď na knihe nepracujú sami, už len pre tú odvahu, ktorú v sebe majú, aby tieto veci dali na papier a mohli tak uzrieť svetlo sveta.

Knihy popisujúce holokaust odhaľujú omnoho viac

Čítala som veľa kníh s touto tematikou, no táto ma oslovila svojou výnimočnosťou. Úprimne sa mi najskôr kniha zdala stručná a veľmi v rýchlosti prerozprávaná. Toto dielo však ponúka aj niečo iné ako všetky iné.

Je priam neuveriteľné, ako dve ženy, vtedy ešte deti, v sebe našli silu a boli odhodlané prežiť príšerný holokaust. Veľmi obe obdivujem. Hlavne ku koncu knižky som sa na niektorých častiach veľmi pobavila, za čo môže Evina povaha, ktorá si vedela zachovať humor v pre mňa naozaj paradoxných situáciách. Knihu určite odporúčam!

Hodnotenie knihy:
Goodreads – 4,26/5

Máte radi knihy, ktoré popisujú holokaust? Ak ste niektorú z týchto kníh čítali, určite nám dajte do komentáru vedieť, ako sa vám páčila!

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -