Vo veku 90 rokov zomrel autor Steve Ditko, ktorý stál za vznikom Spider-Mana či Doctora Strangea

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Vo veku 90 rokov zomrel Steve Ditko

Pre fanúšikov komiksov je dnes čierny deň. Je nám ľúto oznámiť vám, že americký autor Steve Ditko, ktorý sa podieľal na tvorbe postáv ako Spider-Man či Doctor Strange, zomrel vo veku 90 rokov. Policajný zbor už oficiálne potvrdil smrť a odhalil, že bol nájdený vo svojom byte. Dôvod smrti ešte nebol zverejnený.

steve ditko zomrel
Zdroj: cbr.com

Legenda, na ktorú nikdy nezabudneme

V roku 1961 spolu Steve Ditko a Stan Lee vytvorili ikonickú postavu menom Spider-Man. Lee, šéf vydavateľstva Marvel Comics, zadal Ditkovi úlohu prerobiť teenagera s pavúčimi super-schopnosťami do podoby, ktorú poznáme aj dnes. Vzhľad Spider-Mana – jeho kostým, pavučiny, kombinácia červenej a modrej farby – to všetko vymyslel práve Steve Ditko. Z komiksu sa stal obrovský hit, po čom Dikto pomáhal s tvorbou ďalších postáv, akými sú napríklad Doctor Octopus, Sandman, Lizard či Green Goblin. Postupne ich už nielen kreslil, ale už sa aj podieľal na príbehu komiksov.

V roku 1963 Ditko vytvoril ďalšiu ikonickú postavu, ktorá dostala meno Doctor Strange. Tej sa sám venoval po dobu troch rokov, až do leta 1966. O chvíľu nato Ditko opustil Marvel Comics kvôli rozdielnym názorom. Svoje rozhodnutie americký autor nikdy poriadne nevysvetlil, vie sa iba to, že on a Stan Lee sa predtým pohádali. Nasledujúce roky pracoval pre rôznych vydavateľov, a to až do roku 1979, kedy sa konečne vrátil do Marvelu. Tam tvoril postavy ako Machine Man či Micronauts, ktorým svoj čas venoval na voľnej nohe až do konca deväťdesiatych rokov.

Zdroj: vox.com

Steve Ditko až do svojej smrti tvoril, kreslil a vymýšľal nové príbehy. Nikdy nemal rád slávu a preto sa schválne vyhýbal verejnej pozornosti. To však nezabránilo tomu, aby ho po celom svete neobdivovali milióny ľudí, vrátane známych filmárov, ktorí častokrát uznávajú, že sa inšpirovali práve jeho prácou. Na sociálnej sieti Twitter si jeho pamiatku uctili napríklad už aj Guillermo del Toro, Edgar WrightNeil Gaiman a mnohí ďalší.

Steve Ditko za svoj život inšpiroval veľké množstvo ľudí. Jeho ikonický vizuálny štýl a vzhľad rôznych komiksových postáv môžeme dodnes vidieť v širokej sfére tvorby, za čo sme nesmierne vďační. Odpočívajte v pokoji, majstre.

ZDROJthr

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -