Stanley Kubrick prezradil, čo mal znamenať koniec filmu 2001: Vesmírna Odysea v stratenom interview!

Nenechajte si ujsť

Filip Scherhaufer
Filip Scherhaufer
They've done studies you know... 60% of the time, it works every time.

Čo mal znamenať koniec filmu 2001: Vesmírna Odysea?

Ak si myslíte, že legendárny film 2001: Vesmírna Odysea nie je jedným z najťažších a najbrilantnejších kúskov svetovej kinematografie, tak klamete samých seba. To, že Stanley Kubrick je majster vo svojom obore všetci vieme, no asi ani jeho by nenapadlo, že sa o jeho filme bude stále živo debatovať aj o 50 rokov neskôr. On sám sa nám to totižto snažil uľahčiť v jednom interview, avšak… to sa nejako stratilo. Niekto ho ale zrovna stihol nájsť a to práve v roku, kedy film slávi jubilejné 50. výročie.

Ide o interview z roku 1980 a jeho kompletný názov znie: The Shining – unseen interviews with Stanley Kubrick & Vivian Kubrick. Postaral sa o neho Jun’ichi Yaoi. Ten sa teda Kubricka telefonicky spýtal, čo mal znamenať koniec filmu 2001: Vesmírna Odysea. Kubrick v rozhovore priznal, že na túto otázku nechcel nikdy moc odpovedať, no že sa to pokúsi vysvetliť…

Stanley Kubrick o konci filmu 2001: Vesmírna Odysea:

„Tejto otázke som sa chcel vyhnúť, odkedy vyšiel samotný film. Keď jednoducho poviete tie myšlienky, znejú hlúpo a je jedno, aký veľký dám na ne dôraz, no pokúsim sa. Myšlienka spočívala v tom, že si ho zobrali nejaké božské bytosti, stvorenia energie a inteligencie, ktoré nemajú žiaden tvar ani formu. Dajú ho do niečoho, čo môžeme popísať ako ľudskú zoo, kde ho budú študovať. Od toho momentu prebehne celý jeho život a on o tom nemá ani poňatia. Jednoducho sa to stane, ako to je aj ukázané.

Keď s ním skončia, tak presne ako v rôznych mýtoch v rôznych kultúrach na svete, je pretransformovaný na nejakú super bytosť a poslaný späť na Zem. Je pretransformovaný na nejakého supermuža. Čo sa stane keď sa vráti, o tom už môžeme len uvažovať. Je to napodobnenie hocakej veľkej veci v mytológii a to sme sa tým snažili naznačiť.“

Samozrejme, veľké otázky, ako prečo tieto bytosti ľudí sledovali a či je to pretransformovanie jedného človeka iba ich ďalším experimentom, ostávajú stále nezodpovedané. Každopádne, keďže je pre mnohých divákov finále filmu veľmi mätúce, toto vysvetlenie od samotného režiséra je určite skvelé si prečítať. 2001: Vesmírna Odysea ostáva aj po 50 rokoch jeden z najfascinujúcejších filmov o naviazaní ľudského kontaktu s tým mimozemským.

Máte radi tento legendárny film Stanleyho Kubricka? Čo hovoríte na jeho interpretovanie konca filmu? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -