Prečo Aljaška? Koniec filmu El Camino: A Breaking Bad Movie vysvetlený

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Pozor! Článok obsahuje spoilery a odhaľuje koniec filmu El Camino: A Breaking Bad Movie.

Len 11. októbra na streamovaciu službu Netflix dorazil film podľa seriálu Perníkový tatko, ktorý väčšina z nás pozná pod pôvodným anglickým názvom Breaking Bad. Podľa názoru našej redakcie šlo o perfektný epilóg k dokonalému príbehu. Samotný seriál skončil na sto percentách, pričom nový film ho len posunul ďalej. Uzavretím Jesseho príbehu sa v našich očiach dostal na stodesať percent. Prečo však skončil tak, ako skončil?

Zdroj: youtube.com

Koniec filmu El Camino: A Breaking Bad Movie

Samotný film nadviazal na koniec seriálu Breaking Bad. Určite si pamätáte, že v úplnom závere zomrel Walter White a Jesse Pinkman sa konečne dostal na slobodu. Začali sme pritom presne tam – vyslobodením Jesseho. Ako nám už dávnejšie naznačil oficiálny popis, príbeh sa zameral na to, čo sa s ním stalo po tom, ako unikol. Nechýbali taktiež prequelové prvky flashbackov, pričom sme na obrazovkách opäť uvideli Mikea (Jonathan Banks) a Waltera (Bryan Cranston).

Jesseho (Aaron Paul) cieľ vo filme je získať dosť peňazí na to, aby mohol navždy utiecť a začať nový život – čo sa mu aj podarilo. Koniec filmu El Camino tak môžeme považovať za šťastný.

K úteku mu pomohol Ed Galbraith (Robert Forster), ktorého sme v seriáli spoznali ako chlapíka, ktorý dokáže komukoľvek vybaviť útek pred problémami so zákonom. Jeho služby nie sú lacné, za jeden útek si vyúčtuje 125 000 dolárov. Konkrétne tak Jesse musel naškriabať štvrť milióna, keďže jeho služby už raz mal využiť počas 5. série. V epizóde s názvom „Confessions“ sa Walt dohodol s Edom, aby Jesseho nechal zmiznúť, no Jesse si to na poslednú chvíľu rozmyslel a nenastúpil do Edovho auta.

robert forster
Zdroj: Netflix (El Camino: A Breaking Bad Movie) – snímka obrazovky

Vo filme El Camino sme videli uspokojivý koniec. Posledný záber nám ukazuje šťastného Jesseho, teraz už 26-ročného pána Driscolla, ktorý sa chystá začať nový život v meste Haines na Aljaške. Tento záber zrkadlí začiatok filmu, kedy tiež vidíme Jesseho v aute. Avšak, teraz je spokojnejší, jeho minulosť je uzavretá a slnko vychádza nad lepšími časmi. Prečo sa však rozhodol odísť práve na Aljašku?

Úspešný útek na Aljašku

Odpoveď ponúka flashback s Mikeom. Ide o konverzáciu, ktorá sa udiala počas 5. série seriálu Breaking Bad, niekedy medzi epizódami „Dead Freight“ a „Say My Name„. Jesse sa vtedy Mikea opýtal na radu: „Kam by mal utiecť pred svojím starým životom?“, na čo mu vtedajší kolega poradil Aljašku. „Môžeš tam byť kýmkoľvek chceš,“ sľuboval mu.

Jesse sa tváril, ako keby nerozumel, prečo by mal nový život začať práve tam. To dokazuje, že jeho rozhodnutie vo filme El Camino je istý spôsob pocty mŕtvemu Mikeovi, s ktorým si Jesse vybudoval silný osobný vzťah. V skutočnosti však Aljaška bola vždy miestom, kam sa mal jedného dňa dostať.

el camino mike jesse
Zdroj: Netflix (El Camino: A Breaking Bad Movie) – snímka obrazovky

Už počas 5. série, kedy mal Jesse dohodnutý prvý útek s Edom, bola jeho destinácia práve táto odľahlá oblasť Spojených štátov amerických. Vtedy sme v tom nehľadali veľký význam. Automaticky sme zhodnotili, že Aljaška bola zaujímavá len kvôli svojej odľahlosti. El Camino však ponúklo kontext k tomuto rozhodnutiu, keďže filmový príbeh dokázal, že pôvodne šlo o Mikeov sen, ktorý Jesse len na jeho poctu prebral.

V skutočnom svete k tomuto rozhodnutiu možno prispel samotný herec Aaron Paul. V rozhovore s Radio Times v roku 2014 sa ho opýtali, čo si myslí, že sa stalo s Jessem po ukončení Breaking Bad na jeseň 2013. Paul ponúkol takúto odpoveď:

„Chcem si myslieť, že je stolárom – niekde na Aljaške.“

El Camino: A Breaking Bad Movie má na portáli IMDb hodnotenie 7,9/10. Na Rotten Tomatoes sa jeho skóre ustálilo na 93 %. No a na CSFD ho užívatelia dostali na 80 %. Ako by ste ho hodnotili vy? Vaše skóre nám zanechajte v komentároch.

Zdroj: El Camino: A Breaking Bad Movie (Netflix), imdb.com, screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -