Tak dávno, ako si len spomeniem, Simpsonovci sa odjakživa vysielali v televízii. Pri ikonickej žltej americkej rodinke som vyrastal a ako mnoho ľudí, aj mňa tento pravidelný program značne ovplyvnil. Zdalo sa, že ide o dokonalý seriál, ktorý ponúka skvelú animáciu, múdrosť, humor, satiru, ľudskosť a nekonečné množstvo odkazov na pop-kultúru. Ide o fenomenálne známu značku po celom svete, pričom dodnes už bolo odvysielaných neuveriteľných 634 epizód počas 29 sérií. Väčšina oddaných fanúšikov a dokonca aj tvorcov seriálu samotného sa dnes však zhodne, že zlatá éra Simpsonovcov je už dávno za nami. Ako a prečo teda prebiehal úpadok, takzvaný koniec Simpsonovcov, ktorých sme tak veľmi milovali?
Koniec Simpsonovcov, ako sme ich mali radi
Takzvaná zlatá éra Simpsonovcov, ako ju mnohí označujú, podľa všetkého trvala po ôsmu sériu. V tom čase na tvorbe seriálu spolupracovali brilantní scenáristi a režiséri, ako napríklad Conan O’Brien, Brad Bird, Greg Daniels a mnoho ďalších. Behom pár rokov dokázali získať nespočetne mnoho ocenení, vrátane jedenástich Emmy. Dokiaľ sa pôvodní scenáristi podieľali na Simpsonovcoch, epizódy mali priemernú sledovanosť 18 – 22 miliónov divákov. Pre porovnanie, najnovšiu epizódu 29. série si v televízii zaplo len 2,91 milióna divákov.
Najlepší čas pre tento kultový animovaný seriál prinášal jednu klasickú epizódu za druhou. Kreatívne a unikátne príbehy boli preplnené citovateľnými hláškami, ktoré nestrácali na kvalite. Po neuveriteľnom úspechu však prišiel pomyselný, neoficiálny koniec zlatej éry, 28. septembra 1997. V ten deň bola odvysielaná notoricky známa druhá epizóda 9. série s názvom “Riaditeľ Skinner a seržant Skinner” (The Principal and the Pauper).
Kontroverzná epizóda rozpráva príbeh Armina Tamzariana, ktorý slúžil v armáde, počas čoho sa skamarátil so seržantom Seymourom Skinnerom. Veľké odhalenie spočíva v tom, že Armin si privlastní Skinnerovu identitu potom, čo seržant podľa všetkého zomrel vo vojne. Dnes opovrhovaná časť sa s pozitívnymi ohlasmi nestretla ani pred dvadsiatimi rokmi po jej vydaní. Tvorca Simpsonovcov, Matt Groening, ju dokonca označil za “Jednu z mojich najmenej obľúbených epizód vôbec.”
Zlomový bod pádu Simpsonovcov
Herec Harry Shearer, ktorý v pôvodnom anglickom znení okrem mnoho postáv dabuje aj riaditeľa Skinnera po prečítaní scenáru k epizóde tvorcom povedal toto:
“Je to tak zvrátené. Vezmete niečo, do čoho diváci svoj čas investovali po dobu ôsmich či dokonca deviatich rokov a jednoducho to zahodíte do koša, zdanlivo bezdôvodne. Je to veľmi nezmysluplné a bezdôvodné, a voči divákom to nevykazuje žiaden rešpekt. Je to ako keby sme trestali divákov za to, že dávajú pozor.“
Epizóda sa na svetlo sveta dostala z jednoduchého dôvodu. Po tom, čo najlepší scenáristi začali opúšťať Simpsonovcov a venovať sa vlastným projektom, zvyšní tvorcovia závažne podcenili mieru, do ktorej si ľudia dokážu zamilovať fiktívne postavy. Ide o získanie emocionálnej odpovede od diváka na ľudskosť vymyslenej postavy, pričom vôbec nezáleží na tom, či je animovaná. Diváci sa vžijú a zvyknú si na ľubovoľný charakter len pod podmienkou, že ho rešpektuje aj samotný scenárista. Po 179 epizódach sa postavy v Simpsonovcoch, vrátane Skinnera, pochopiteľne stali súčasťou našich životov. Rozhodnutie takto radikálne zmeniť jeho príbeh pôvodu sa preto zaslúžene označuje za lacnú a lenivú tvorbu dramatického efektu.
Druhá epizóda deviatej série však sama o sebe nie je zlá, pričom je taktiež plná vtipných momentov a skvelej animácie. Taktiež scenáristov nemôžeme úplne odsudzovať za rozhodnutie vyskúšať niečo úplne nové. Po dobu posledných dvadsiatich rokov s pár výnimkami už však Simpsonovcom dávno došli originálne a prekvapujúce nápady. Homer za posledné dve desaťročia už vyskúšal každú možnú profesiu a rodina spolu precestovala celý svet. Z toho dôvodu epizóda “Riaditeľ Skinner a seržant Skinner” definitívne ukončila zlatú éru Simpsonovcov. Preto si deň, kedy bola odvysielaná dnes pamätáme ako moment, kedy zomreli Simpsonovci, ktorých sme tak veľmi milovali.
Čo si o kultovom, pravdepodobne najznámejšom televíznom seriáli myslíte dnes vy? Súhlasíte s tvrdeniami fanúšikov a tvorcov, že zlatá éra je už dávno za nami?