Vzostup a pád Simpsonovcov: Kedy a ako zomrel najznámejší televízny seriál na svete.

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Tak dávno, ako si len spomeniem, Simpsonovci sa odjakživa vysielali v televízii. Pri ikonickej žltej americkej rodinke som vyrastal a ako mnoho ľudí, aj mňa tento pravidelný program značne ovplyvnil. Zdalo sa, že ide o dokonalý seriál, ktorý ponúka skvelú animáciu, múdrosť, humor, satiru, ľudskosť a nekonečné množstvo odkazov na pop-kultúru. Ide o fenomenálne známu značku po celom svete, pričom dodnes už bolo odvysielaných neuveriteľných 634 epizód počas 29 sérií. Väčšina oddaných fanúšikov a dokonca aj tvorcov seriálu samotného sa dnes však zhodne, že zlatá éra Simpsonovcov je už dávno za nami. Ako a prečo teda prebiehal úpadok, takzvaný koniec Simpsonovcov, ktorých sme tak veľmi milovali?

Zdroj: fox.com

Koniec Simpsonovcov, ako sme ich mali radi

Takzvaná zlatá éra Simpsonovcov, ako ju mnohí označujú, podľa všetkého trvala po ôsmu sériu. V tom čase na tvorbe seriálu spolupracovali brilantní scenáristi a režiséri, ako napríklad Conan O’Brien, Brad Bird, Greg Daniels a mnoho ďalších. Behom pár rokov dokázali získať nespočetne mnoho ocenení, vrátane jedenástich Emmy. Dokiaľ sa pôvodní scenáristi podieľali na Simpsonovcoch, epizódy mali priemernú sledovanosť 18 – 22 miliónov divákov. Pre porovnanie, najnovšiu epizódu 29. série si v televízii zaplo len 2,91 milióna divákov.

Najlepší čas pre tento kultový animovaný seriál prinášal jednu klasickú epizódu za druhou. Kreatívne a unikátne príbehy boli preplnené citovateľnými hláškami, ktoré nestrácali na kvalite. Po neuveriteľnom úspechu však prišiel pomyselný, neoficiálny koniec zlatej éry, 28. septembra 1997. V ten deň bola odvysielaná notoricky známa druhá epizóda 9. série s názvom „Riaditeľ Skinner a seržant Skinner“ (The Principal and the Pauper).

Kontroverzná epizóda rozpráva príbeh Armina Tamzariana, ktorý slúžil v armáde, počas čoho sa skamarátil so seržantom Seymourom Skinnerom. Veľké odhalenie spočíva v tom, že Armin si privlastní Skinnerovu identitu potom, čo seržant podľa všetkého zomrel vo vojne. Dnes opovrhovaná časť sa s pozitívnymi ohlasmi nestretla ani pred dvadsiatimi rokmi po jej vydaní. Tvorca Simpsonovcov, Matt Groening, ju dokonca označil za „Jednu z mojich najmenej obľúbených epizód vôbec.“

Zdroj: charactour.com

Zlomový bod pádu Simpsonovcov

Herec Harry Shearer, ktorý v pôvodnom anglickom znení okrem mnoho postáv dabuje aj riaditeľa Skinnera po prečítaní scenáru k epizóde tvorcom povedal toto: 

„Je to tak zvrátené. Vezmete niečo, do čoho diváci svoj čas investovali po dobu ôsmich či dokonca deviatich rokov a jednoducho to zahodíte do koša, zdanlivo bezdôvodne. Je to veľmi nezmysluplné a bezdôvodné, a voči divákom to nevykazuje žiaden rešpekt. Je to ako keby sme trestali divákov za to, že dávajú pozor.

Epizóda sa na svetlo sveta dostala z jednoduchého dôvodu. Po tom, čo najlepší scenáristi začali opúšťať Simpsonovcov a venovať sa vlastným projektom, zvyšní tvorcovia závažne podcenili mieru, do ktorej si ľudia dokážu zamilovať fiktívne postavy. Ide o získanie emocionálnej odpovede od diváka na ľudskosť vymyslenej postavy, pričom vôbec nezáleží na tom, či je animovaná. Diváci sa vžijú a zvyknú si na ľubovoľný charakter len pod podmienkou, že ho rešpektuje aj samotný scenárista. Po 179 epizódach sa postavy v Simpsonovcoch, vrátane Skinnera, pochopiteľne stali súčasťou našich životov. Rozhodnutie takto radikálne zmeniť jeho príbeh pôvodu sa preto zaslúžene označuje za lacnú a lenivú tvorbu dramatického efektu.

Zdroj: slashfilm.com

Druhá epizóda deviatej série však sama o sebe nie je zlá, pričom je taktiež plná vtipných momentov a skvelej animácie. Taktiež scenáristov nemôžeme úplne odsudzovať za rozhodnutie vyskúšať niečo úplne nové. Po dobu posledných dvadsiatich rokov s pár výnimkami už však Simpsonovcom dávno došli originálne a prekvapujúce nápady. Homer za posledné dve desaťročia už vyskúšal každú možnú profesiu a rodina spolu precestovala celý svet. Z toho dôvodu epizóda „Riaditeľ Skinner a seržant Skinner“ definitívne ukončila zlatú éru Simpsonovcov. Preto si deň, kedy bola odvysielaná dnes pamätáme ako moment, kedy zomreli Simpsonovci, ktorých sme tak veľmi milovali.

Čo si o kultovom, pravdepodobne najznámejšom televíznom seriáli myslíte dnes vy? Súhlasíte s tvrdeniami fanúšikov a tvorcov, že zlatá éra je už dávno za nami? 

ZDROJELK

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -