Kopírovanie, alebo inšpirácia? Filmové soundtracky, ktoré sa nápadne podobajú na iné – Časť 1.

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Už od vzniku kinematografie je hudba a film niečo, čo patrí k sebe. Práve filmové soundtracky dodávajú filmom ten správny drive, a nevedeli by sme si bez nich predstaviť film. Predsa, čo iné by nám spôsobovalo v kine zimomriavky, než filmová hudba. John Williams, Ennio Morricone alebo Hans Zimmer… Legendy, ktoré nám spríjemňujú filmy už dlhé roky. Ja sám milujem soundtracky natoľko, že ich bežne počúvam miesto „normálnej“ hudby.

Často krát sa mi však pri pozeraní filmu stalo to, že som počul soundtrack, ktorý mi bol naozaj povedomý. Nieje tajomstvom, že sa práve pri tvorení filmovej hudby tvorcovia inšpirujú tými lepšími, alebo zas naopak neznámymi skladateľmi. Niekedy to však zachádza až tak ďaleko, že by sa to dalo považovať za vykrádanie, alebo kopírovanie. Pozrime sa v prvej časti nového konceptu „Kopírovanie, alebo inšpirácia?“ na tri soundtracky, ktoré znejú veľmi podobne. Porovnávajte spolu so mnou!

Stranger Things vs Tron

Je tu vôbec niekto, koho obišiel Netflixový zázrak Stranger Things? Pokiaľ ste videli aspoň jednu časť tohto seriálu, určite ste si dobre zapamätali zaujímavú tému, ktorá hrá na začiatku dielu (každého). Z tejto piesne v intre je cítiť silný zápach 80. rokov, a to je presne cieľom. Táto Synth pieseň však znie naozaj povedome. Presnejšie, znie ako skladba, ktorá je úzko spätá s filmom Tron. A ten veru ani nieje z 80. rokov. Soundtrack bol pravdepodobne zložení skupinou Daft Punk, aj keď sú to nepodložené informácie. Pieseň bola totižto použitá iba vo videu, kde sa skúšajú vizuálne efekty pre film. Každopádne, práva na pieseň patria Disney. Pokiaľ by ste pieseň z Trona zrýchlili o 15%, znelo by to skoro rovnako. Porovnajte sami!

Stranger Things Theme Song

Soundtrack, ktorý patrí Disney pre film Tron

Zimmerov Interstellar vs Bollywood

Je naozaj málo pravdepodobné, že by legenda ako Hans Zimmer kopíroval Bollywoodskeho skladateľa, ale za zmienku to stojí. Na youtube som našiel zaujímavé video, kde sa porovnáva hudba z Interstellaru a Bollywoodskeho filmu Mayakkam Enna. Ako dobre viete, Interstellar bol vytvorený v roku 2014 a spomínaný druhý film v roku 2011. Piesne „Dust“ a „Coward“ znejú naozaj podobne, ako soundtrack, ktorý zložil GV Prakash. Áno, znie to podobne. Ide však iba  o náhodu, alebo sa jeden z najväčších skladateľov sveta inšpiroval práve Bollywoodom?

Bionicle vs Harry Potter

Tu je zhoda až nápadne podobná, a našiel som ju sám. Totižto, nedávno som si znova pozeral trilógiu Bionicle, ktorú som ako dieťa miloval. Ono sa to síce nezdá, ale ide o dobré filmy, s ešte lepšou hudbou. Soundtrack pre prvý film, Bionicle: Mask of Light zložil Nathan Furst. Ide o podarenú hudbu, ktorú si dokonca môžete nájsť aj na Spotify, cez výročie filmu ju tam pridali. My sa však pozrieme na tretí film, Bionicle: Web of Shadows. Počas jednej scény, kde hrdinovia absolvujú nočný let, hrá nádherný a emotívny soundtrack. Volá sa „Nigh Flight„. Často ho sám počúvam a vždy sa mi zdal niečomu podobný. Pamätáte si, ako lietal Harry vo Väzňovi z Azkabanu na Hippogriffovi? V tej scéne hral soundtrack „Buckbeak’s Flight“ od kultového Johna Williamsa. Soundtracky sú skoro rovnaké, pričom Bionicle 3 bol vytvorený v roku 2005 a Harry Potter 3 v roku 2004. Všetko teda nasvedčuje tomu, že práve Night Flight bol okopírovaný. Alebo je pravda niekde úplne inde?

Night Flight z Bionicle 3

Buckbeak’s Flight z Harry Potter 3

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -