Koronavírus – Ako si ušiť vlastné rúško z vecí, ktoré máte doma?

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

Koronavírus zavítal už aj na Slovensko a rýchlo sa u nás udomácnil. Štát sa preto rozhodol nariadiť isté opatrenia, aby sa čo najlepšie zabránilo šíreniu tohto nového vírusu. Jedným z nich je aj nosenie rúška v autobusoch a celkové odporúčanie nosenia rúška na verejnosti. Kde však už teraz zoženieme rúško? Lekárne sú vypredané. Preto vám prinášame návod, ako si ušiť rúško z vecí, ktoré máte doma.

Rúškom nechránime seba, ale ostatných okolo nás. Pri kýchaní alebo kašľaní tak zamedzíme čiastočkam z našich úst, aby sa dostali na pevné povrchy na verejnosti alebo na ľudí okolo nás. Koronavírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19 (coronavirus disease 2019), sa neprenáša vzduchom, ale čiastočkami, ktoré vypúšťame kašľom a kýchaním zo svojho organizmu. Preto je dôležité zahaliť si nos a ústa.

Hollywood koronavírus
Zdroj: refinery.com

Ako si ušiť rúško doma?

Čo budete potrebovať:

  • bavlnené tričko, kus bavlnenej látky alebo kuchynskú utierku
  • ihlu a niť
  • žehličku
  • antibakteriálne utierky
  • nožnice
  • papier
  • ceruzku
  • pravítko
  • gumičku, stuhu, alebo šnúrku

Pred začatím výroby si antibakteriálnymi utierkami vyčistite povrch, na ktorom budete pracovať. Taktiež nezabudnite, že používaná látka by mala byť opratá a čistá.

1. Vytvorenie šablóny

ako si ušiť rúško

Veľkosti šablóny sa menia podľa toho, či ste muž, žena, alebo rúško šijete pre dieťa. Šablóna, ktorú vidíte na obrázku, je pre ženy a mladších mužov. Ak vyrábate rúško pre muža, pripočítajte ku každej miere jeden centimeter. Ak pre školáka, odpočítajte centimeter a ak pre ešte mladšie dieťa, odpočítajte dva centimetre.

2. Vystrihnutie šablóny

ako si ušiť rúško

Šablónu následne vystrihneme. Pri strihaní nezabudnite nechať aspoň pol centimetra papiera navyše od pôvodného náčrtu. Je to dôležitý krok pre nasledujúci postup.

3. Vystrihnutie častí z látky

ako si ušiť rúško

Podľa šablóny si vyznačte na látke tvar a vystrihnite dve časti. Pre väčší efekt môžete vystrihnúť štyri časti a v pároch ich zošiť. Budete tak mať na tvári dvojitú vrstvu látky, čo vám zaistí ešte väčší efekt.

4. Obšívanie

ako si ušiť rúško

Tu využijeme to, že sme si vystrihli väčšie kusy, než v skutočnosti potrebujeme. Tri kratšie strany látky obšijeme tak, ako je znázornené na obrázku. Týmto krokom zabránime páraniu a strapkaniu sa látky ako dôsledok nosenia.

5. Zošitie dvoch častí dokopy

ako si ušiť rúško

Obe časti následne vyžehlíme. Žehlením rúško sterilizujeme, ako najlepšie v priestoroch domácnosti dokážeme. Potom dve časti zošijeme najdlhšími stranami dokopy.

6. Doladenie

ako si ušiť rúško

Rúško preklopíme tak, aby zošitá časť ostala vnútri. Na rozdiel od klasického obdĺžnikového rúška je toto síce náročnejšie na výrobu, no lepšie prilieha a prispôsobuje sa tvaru tváre. Pri nosení tak nevznikajú nechcené medzery zo strán či pod očami. Ja som sa nakoniec rozhodla prišiť zo zadnej strany ešte jeden oválny kus látky, aby bolo moje rúško aspoň dvojvrstvové.

7. Gumičky a posledné úpravy

ako si ušiť rúško

Nakoniec prišijeme gumičky, stuhy alebo šnúrky (šnúrky môžete vystrihnúť aj zo zvyšnej látky, ktorá vám ostala) tak, aby vám sedeli na uši. Nechcete ich mať ani príliš dlhé, pretože rúško by bolo následne voľné, no ani príliš krátke, aby sa vám nezarezávali do uší alebo aby vám rúško nezliezalo.

Ja som si ešte strany rúška zošila na užšie, pretože mi bolo priveľké. Ak sa aj vám stane takýto problém, jednoducho zohnite látku na krajoch a zošite ju dokopy. Ak ste kreatívna duša alebo chcete na svojom rúšku nejaké vzory, farbami na látku si ho môžete následne vyzdobiť.

A rúško je hotové. Je dobré vyrobiť si ich viac, pretože je potreba pravidelne ich prať. Ako redakcia vám samozrejme odporúčame ostať doma a nikam nechodiť. Vieme však, že to nie je vždy možné. Preto sme vám priniesli návod, ako si ušiť rúško z vecí, ktoré nájdete doma.

Páči sa vám náš návod? Máte už svoje rúška? Alebo vôbec nevychádzate z domu? Dajte nám vedieť do komentárov!

Zdroj: usirusko.sk

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -