Výrobcovia smartfónov v krachu: zničí ich najväčší prepad predajov v histórii?

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Priemysel v oblasti polovodičov zažije otras. Podľa analytikov spôsobí najnovší koronavírus veľa ekonomických problémov a pocíti to aj predaj smartfónov. Trh sa nenasýti tak silno, ako je zvyknutý, a výrobcov čakajú veľmi náročné chvíle.

Mnohé vlády po celom svete vydali prísne opatrenia týkajúce sa taktiež aj obmedzenia pohybu občanov. Ľudia boli nútení ostať doma v izolácii a životy niektorých vystriedala práca z domu. Táto karanténa však má za následok jeden veľký ekonomický kolaps.

smartfon apple iphone 11 predaje
Zdroj: unsplash.com, stickpng.com

V akej miere ovplyvnil koronavírus predaj smartfónov?

Zavrieť ľudí doma malo za následok nižší dopyt po technológiách, čo zaznamenalo aj nižší predaj. Vo februári 2020 sa predalo iba 61,8 miliónov kusov smartfónov. V porovnaní s minuloročným obdobím, vo februári 2019 bolo predaných 99,2 miliónov kusov, čo značí prepad o 38 %. Takýto pokles je zatiaľ najväčší v histórii celosvetového trhu.

Predaj smartfónov však nie je jediným problémom a koronavírus prerušil aj dodávateľský reťazec, čo viedlo k nižšiemu dopytu po súčiastkach polovodičov. Takže okrem nezáujmu ľudí si počas krízy zakúpiť smartfón, sa spomalí aj samotná výroba produktov tohto typu.

Predaj smartfónov koronavírus
Zdroj: esbn.org

Tohtoročné príjmy mali byť pôvodne vyššie o 12,5 %

Popredná výskumná a poradenská spoločnosť Gartner ešte minulý rok predpovedala, že trh bude v roku 2020 rásť so ziskom 430 miliárd eur. Bohužiaľ, v skutočnosti to vyzerá úplne inak a k dnešnému dňu sa eviduje strata približne 50 miliárd eur, čo je značný pokles pri celkovej sume380 miliárd eur. K celej situácii sa vyjadril aj viceprezident spoločnosti Gartner Richard Gordon:

„Rozšírenie ochorenia COVID-19 po celom svete, a následné razantné kroky vlád na jeho zastavenie, budú mať oveľa závažnejší dopad na dopyt, ako sa pôvodne predpovedalo. Na trhu s polovodičmi dôjde k zníženiu výroby elektroniky pre automobily a taktiež výroby smartfónov. Plošne bude zasiahnutá aj výroba spotrebnej elektroniky.“  

Dodávateľom neostáva nič iné ako dúfať, že predpokladaný nárast dopytu sa v roku 2021 vráti do starých koľají. Spoločnosť CCS Insight tvrdí, že oneskorené nákupy a širšia dostupnosť 5G sú predpokladom k zvýšeniu predaja o 12 % v roku 2021. Ako to však bude v skutočnosti, a kedy sa výrobcovia spamätajú z krízy, je zatiaľ otázne.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Predaj smartfónov krachuje a nový koronavírus uzavrel dodávateľský reťazec. Nastala najväčšia ekonomická kríza v histórii ľudstva? O vaše názory sa s nami môžete podeliť v sekcii komentárov.  

Zdroj: techradar.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -