Novinka Kráľ Artuš: Legenda o meči sa oficiálne stáva finančným zlyhaním a kritickým sklamaním. Prečo sa film nedočkal úspechu, ktorý štúdio očakávalo?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Kráľ Artuš je oficiálne prvým veľkým neúspechom tohto leta. Katastrofe sa žiaľ novinka Guya Ritchie nemala ako vyhnúť, predpovedaná pritom bola už dávno. Projekt bol poprvýkrát oznámený ešte v roku 2014. Vtedy sa všetci, aj štúdio Warner Bros. domnievali, že pôjde o začiatok epickej filmovej ságy, ktorú bude tvoriť niekoľko snímok. Už vtedy sme vedeli, že v žánri stredovekých fantasy filmov je risk nevyhnutný. Po troch rokoch sa Kráľ Artuš konečne dostal do kín, pričom doteraz nikto nevie, čo režisér zamýšľal.

Hodnotenia filmu boli vcelku podpriemerné. Nezabudnite si prečítať našu recenziu. Na Rotten Tomatoes sa Kráľ Artuš dočkal hodnotenia 27%. Aj napriek zriedkavým lepším recenziám sa očakávalo, že na poli zárobkov sa snímke dariť nebude. Pôvodné odhady sa pohybovali okolo sumy 25 miliónov. Neskôr sa odhad zmenšil na 18 miliónov a ako sa ukázalo, aj táto suma bola príliš optimistická.

Kráľ Artuš recenzia
Zdroj: youtube.com

Kráľ Artuš zlyhal

Ako sa dozvedáme od portálu Variety, Kráľ Artuš si za prvý víkend zarobil iba 14,7 miliónov dolárov. O trocha lepšie sa filmu darilo v zahraničí, čo má za následok celkový zárobok 43,8 miliónov dolárov. Je síce pravda, že film sa ešte nedostal do pár krajín sveta – vrátane Spojeného Kráľovstva, odkiaľ Legenda o meči pochádza. S prvotnými číslami tak nízkymi už ale neostáva priestor na zadosťučinenie.

Dôvod, prečo ide o zlyhanie, je trošku zložitejší a nejasnejší. Suma vyše 40 miliónov sa predsa nezdá ako malý peniaz. Je však celkom miniatúrny, ak ho porovnáme s takmer 200 miliónovým produkčným rozpočtom. To znamená, že štúdio Warner Bros. dalo Kráľovi Artušovi dvakrát väčší rozpočet ako nadchádzajúcej Wonder Woman (100 miliónov). To je naozaj obrovská suma. Situácia sa však zdá ešte temnejšia, ak sa pozrieme na oficiálne prehlásenie Hollywoodu, ktoré vraví, že film musí zarobiť zhruba dvojnásobok svojho produkčného rozpočtu, aby sa dočkal zisku (kvôli nákladom na marketing atď.).

Je teda celkom nepravdepodobné, že Kráľ Artuš zvládne zarobiť aspoň 350 miliónov dolárov. Oficiálne teda môžeme film nazvať finančným zlyhaním.

ZDROJVARIETY

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -