Kriticky neúspešné filmy ktoré vyhrali Oscara! Ako je to možné, že sa Akadémia takto pomýli?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Kriticky neúspešné filmy s Oscarom

V skutočnosti nejestvuje cesta či spôsob ako objektívne zhodnotiť kvalitu – respektíve hodnotu filmu. Dalo by sa dokonca navrhnúť, že toto pravidlo platí pre všetky formy umenia. Na to však na chvíľu zabudneme vždy, keď sa začne blížiť odovzdávanie cien Akadémie. Je pravda, že Oscarová ceremónia je skvelý spôsob, ako verejnosť upozorniť na to najlepšie zo sveta kinematografie v uplynulom roku. Okrem ukazovania známych hitov je totižto jasné, že cenu častokrát získa aj vcelku neznámy film, o ktorý by inak možno nikto nezakopol.

Avšak nikto nie je bezchybný a to platí aj pre organizáciu stojacu za odovzdávaním najznámejšieho filmového ocenenia. Počas dlhých rokov sa prekvapivo veľakrát stalo, že aj kriticky neúspešné filmy získali Oscara! Dnes sme si pre vás pripravili len krátky zoznam niktorých z nich, zoradený od najstarších po najnovšie počiny.

The Greatest Show on Earth (1952)

Zdroj: morethanonelesson.com

Je ťažké nájsť výhercu Oscara za Najlepší film, ktorý bol kriticky zdevastovaný. Dokonca aj počiny, ktoré sú dnes považované za jednoducho zlé, nie sú až tak veľkou výnimkou, ako The Greatest Show on Earth. Ide o výhercu najhodnotnejšieho ocenenia tak zlého a kriticky neúspešného, že dodnes mnohí nevedia pochopiť, ako sa mohla Akadémia až tak veľmi pomýliť.

Earthquake (1974)

Zdroj: tcm.com

Na papieri vyzerá počin Earthquake ako niečo zo sna – niečo, čo ani zďaleka nemôže byť zlé. Originálny scenár napísal ten istý človek, ktorý stojí za legendárnym Krstným otcom. V hlavnej úlohe si zahral Charlton Heston a dokonca prišiel aj s hudbou od jedinečného Johna Williamsa. Výsledok však bol tak veľmi zlý, až sa zem otriasla. S tým sa zhodli aj kritici, no Akadémia nemohla prehliadnuť nové technológie, ktoré blízko simulovali pocit zemetrasenia. Práve preto si tento neúspešný film odniesol Oscara za najlepší zvuk a vizuálne efekty.

King Kong (1976)

Zdroj: mossfilm.wordpress.com

Legendárny King Kong je jednou z najznámejších filmových bytostí (postáv), čo sa odráža aj na skvelých tržbách a ohlasoch na snímky, v ktorých sa objavuje. Originál z roku 1933 je jednou z najväčších klasík modernej kinematografie, remake Petera Jacksona z roku 2005 si obľúbili kritici aj diváci a novinka Kong: Skull Island z roku 2017 predstavila tohto chlpáča do veľkolepého sveta moderných monštier. Často však z dobrých dôvodov zabúdame na katastrofálneho King Konga (1976) od Dino de Laurentiisa. Aj napriek totálnej nude v kine však Akadémia nemohla prehliadnuť vizuál, za čo filmu udelila Oscara za najlepšie efekty.

Flashdance (1983)

Zdroj: imdb.com

Flashdance bol obrovským hitom v rámci tržieb a skvelo sa umiestnil na všetkých rebríčkoch pop-kultúry, po vydaní bol však zdevastovaný absolútne neľútostnými recenziami, ktoré odsúdili zlý storytelling, bizarné postavy a celkovo nevyužité herectvo Jennifer Beals. Aj napriek tomu si však Flashdance „zaslúžil“ štyri nominácie – dve z nich spojené s hudbou. No a práve hudbe môže film ďakovať za ocenenie, keďže výhra bola za Najlepšiu originálnu pieseň, ktorú budete určite poznať.

Smrť jej pristane (1992)

Zdroj: philippetrie.files.wordpress.com

Režírovaný Robertom Zemeckisom, tento film do hlavných úloh obsadil hercov ako Meryl Streep, Bruce Willis či Goldie Hawn. Snímku dnes možno považovať za akúsi klasiku deväťdesiatych rokov, aj napriek tomu, že recenzentom sa až tak veľmi nezapáčila. To však nestačilo a počin Smrť jej pristane odišiel s Oscarom za Najlepšie vizuálne efekty. Šlo však o zaslúženú cenu, keďže film bol priekopníkom v oblasti CGI a praktických efektov, ktoré sú dodnes obstojné. Je taktiež krásne ironické, že príbeh o povrchných hollywoodskych celebritách zaujatých len svojim vzhľadom bez ohľadu na vnútornú krásu získal od Akadémie cenu práve za to isté.

Ako prichádzajú sny (1998)

Zdroj: amazon.com

Za posledné desaťročia sa narodila len hŕstka hercov, ktorá dokáže vyjadriť hlbokú úprimnosť a úzkostlivú energiu tak, ako legendárny Robin Williams. Dokonca aj v jeho menej známych filmoch ako napr. Ako prichádzajú sny doslova žiaril. No aj keď sa všetci zhodli, že aj táto snímka vyzerá a je absolútne fantastická, kritici si až tak istí neboli. Našťastie však 20 rokov dozadu šlo o ten prípad, kedy Akadémia našťastie neprehliadla kriticky neúspešný film a udelila mu Oscara za Najlepšie vizuálne efekty.

Vlkolak (2010)

Zdroj: midnight-rant.blogspot.sk

Benicio del Toro sa zdal byť tým najlepším možným kandidátom pre hlavnú úlohu vo filme Vlkolak. Nanešťastie však nedávny remake kriticky pohorel a takmer nikoho tento ľahký horor nezaujal. Čo však filme vyšlo, je samozrejme makeup a dizajn stvorení od Ricka Bakera. Jeho portfólio je neskutočne pôsobivé, pracoval totižto už na filmoch ako Hellboy, Muži v čiernom, Videodrome, Americký vlkolak v Londýne či dokonca Star Wars. Vďaka jeho práci tak ani nie je veľkým prekvapením, že konečne obdržal Oscara za Najlepší makeup – je však škoda, že to bolo práve za tento počin.

Alica v krajine zázrakov (2010)

Fantasy hudba z Alice v Krajine zázrakov dokáže privodiť až zimomriavky.
Zdroj: thepandorasociety.com

Režisér Tim Burton je známy predovšetkým vďaka svojmu jedinečnému vizuálnemu štýlu. Adaptácia klasického príbehu sa tak zdala byť perfektnou práve pre neho. Aj keď sa však Burtonovej Alici v krajine zázrakov nádherne darilo z hľadiska financií, snímku mnohí odsúdili sa prehnané používanie CGI a herecké výkony, ktoré takmer prehnane prehlušili farebnú explóziu na pozadí. Krása však Akadémii samozrejme stačila, vďaka čomu si film odniesol Oscary za Najlepšiu výpravu a Najlepšie kostýmy.

Železná lady (2011)

Zdroj: imdb.com

Titulnú Železnú lady si zahrala Meryl Streep, ktorá podľa predpokladov v úlohe zažiarila. Nanešťastie je však práve jej herecký výkon jediným dôvodom, prečo by ste si film mali pozrieť. Margaret Thatcher je známou a kontroverznou figúrou v politickej histórii Británie a pokus filmu túto hlbokú osobnosť zmierniť do snímky, ktorá jednoducho oslavuje ľahký vstup ženskej političky do vlády je pre mnohých až takmer ofenzívny. Kritici samozrejme súhlasili, aj napriek tomu si však film odniesol dva Oscary za Najlepšiu herečku a Najlepší makeup.

Suicide Squad (2017)

Zdroj: BusinessInsider.com

Nechválne známy Suicide Squad je azda najlepším príkladom projektov štúdia DC, ktoré nás dookola sklamú. Keďže bol však film tak zdemolovaný a prerobený štúdiom, ktoré práva na finálny edit poskytli firme vytvárajúcej trailery, režisér David Ayer možno ani nikdy nemal reálnu šancu. Pridajte k tomu nepríjemné šialenstvo od Jareda Leta, urýchlený scenár a vyvrcholenie, ktoré sme za posledných 10 rokov v blockbusteroch videli už tisíckrát a máte skvelý recept na zlyhanie. Aj keď sa však samotná náplň filmu nedala rozlíšiť od blatovej mláky, herci aspoň vyzerali dobre. Za to bol Suicide Squad samozrejme odmenený a získal Oscara za Najlepší makeup.

Mám pocit, že treba poukázať na fakt, že ide o zoznam kriticky neúspešných filmov, ktoré získali Oscara. To znamená, že niektoré zo snímok si ocenenie naozaj zaslúžili – aj keď boli kriticky neúspešné. Čo si však o zozname myslíte vy? Príde vám taktiež niekedy správanie Akadémie absurdné, alebo patríte medzi ľudí, ktorí už dávno zistili, že Oscary a kvalita nie sú synonymá?

ZDROJlooper

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -