Krok späť? Nové procesory Intelu majú prísť o kľúčovú funkciu

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Nové Intel procesory odstránia kľúčovú funkciu

Nadšenie niektorých fanúšikov Intelu vyprchalo v novembri minulého roka, kedy spoločnosť Intel oznámila 14. generáciu svojich procesorov s názvom Raptor Lake Refresh. Tá v porovnaní s predchádzajúcim radom priniesla len minimálne vylepšenia a prakticky žiadne inovácie. Najnudnejšia bola vlajková loď i9-14900K, ktorá dostala len mierne zvýšenie taktovacej frekvencie.

Sklamanie teraz pokračuje. Na internete sa začali objavovať informácie o novej, 15. generácii Intel procesorov. Jej názov bude Arrow Lake a ako už dávnejšie informoval Tom’s Hardware, nové čipy neprinesú navýšenie počtu jadier oproti aktuálnej generácii. A čo viac, údajne dokonca odstránia jednu dôležitú funkciu. Zdá sa však, že Intel na to môže mať pádne dôvody – ak sa informácie potvrdia.

intel procesor
Zdroj: Unsplash / Slejven Djurakovic

Uniknuté dokumenty nasvedčujú, že aj tento rok spoločnosť predstaví trojicu procesorov v nasledujúcej konfigurácii jadier:

  • Vlajková loď: 8P + 16E jadier
  • Stredný model: 6P + 16E jadier
  • Najnižší model: 6P + 8E jadier

(Písmeno „P“ označuje Performance, respektíve výkonné jadrá; písmeno „E“ označuje Efficiency, respektíve efektívne či úsporné jadrá.)

Koniec hyperthreadingu?

V porovnaní s predchádzajúcou generáciou tak Arrow Lake neponúkne vyšší počet jadier, ale dokonca ešte menší počet vlákien. Zatiaľ čo doteraz Intel využíval 2-vláknové P jadrá (tzv. hyperthreading), podľa nových uniknutých informácií to tak pri nových čipoch nebude. Používateľ InstLatX64 na svojom X (Twitter) účte zverejnil informácie o počítači s procesorom Arrow Lake, ktorý má len 24 vlákien.

Pri porovnaní počtu vlákien s už uniknutými počtami jadier nových procesorov to jednoducho matematicky nevychádza, aby P jadrá podporovali hyperthreading. V prípade pretrvávajúceho hyperthreadingu by boli počty vlákien novej generácie 20, 28 a 32, z ktorých ani jedno číslo nesedí s 24 vláknami, ktoré odhalil InstLatX64.

24 vlákien však nasvedčuje, že používateľ testoval počítač s vrcholným procesorom Intel Arrow Lake, ktorý bude mať 8P + 16E jadier, avšak P jadrá už budú podporovať len jedno vlákno.

Systém hyperhreading je tu s nami už nejaký ten rok, pričom funguje tak, že jedno fyzické jadro sa rozdelí na dve virtuálne jadrá. Zjednodušene, čip tak podporuje väčší počet súbežných procesov. Zdá sa, že vypnutie tejto funkcie je nelogické, treba však mať na pamäti, že hyperthreading už dnes nie je tak dôležitý ako kedysi. V čase, kedy vznikol, boli na trhu len 1-jadrové procesory, pričom tento proces tak dokázal zdvojnásobiť počet jadier. V dnešnej dobe vyspelých výrobných technológií sa už bez neho dá žiť.

Druhá vec je, že o vypnutí hyperthreadingu už dlhšie kolujú fámy a neoficiálne informácie. Výhody sa objavia najmä pri bezpečnosti, kedy sa čip lepšie chráni pred útokmi počas vykonávania inštrukcií.

intel
Zdroj: Intel

Intel zatiaľ oficiálne nič nepotvrdil

Samozrejme, treba taktiež myslieť na to, že aj uniknuté dokumenty sa môžu mýliť. Predsa len, Arrow Lake je stále vo fáze vývoja a je možné, že počítač s 24 vláknami, ktorý testoval vyššie spomínaný používateľ, mal jednoducho v BIOS-e vypnutý hyperthreading alebo ešte nie je vôbec dostupný. Pre oficiálne potvrdenie, či sa musíme rozlúčiť s hyperthreadingom, si počkajme na vyjadrenie Intelu.

Tak či onak, 15. generácia Intel čipov Arrow Lake taktiež prinesie vylepšenia vo výrobnom procese. Len 2 nm architektúra zníži spotrebu energie a zvýši výkon, aj bez navýšenia počtu jadier. Veľkou zmenou bude aj podpora pre rýchlejšiu pamäť RAM DDR5-6400. Na druhú stranu, tento rok úplne prídeme o podporu DDR4 pamäte. Pred kúpou procesora tak skontrolujte, či máte dostatočne modernú RAM-ku. Nová generácia bude taktiež podporovať až 16 PCIe lanes pre grafické karty a dve x4 lanes pre SSD disky.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -