Takto si tu my žijeme | Kuciak: Vražda novinára RECENZIA

Nenechajte si ujsť

David Zahradníček
David Zahradníček
Volám sa David, mám 23 rokov a aktuálne študujem žurnalistiku v Bratislave. Obľubujem šport a kultúru v akejkoľvek podobe.

Najčítanejšie za 7 dní

Kuciak: Vražda novinára RECENZIA – Pred piatimi rokmi sa na Slovensku odohrala udalosť, ktorá v našich končinách nemala obdoby. Novinári boli, a v súčasnosti aj sú, terčom v očiach mnohých politikov, no nikdy predtým nebola v konfrontácii použitá strelná zbraň v ruke nájomného vraha. Vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej odkryla o našom štáte oveľa viac než len to, čo sa ňou pokúšali vysoko postavení funkcionári ututlať, skryť a zakopať do útrob prehnitej vlády.

Réžie sa zhostil investigatívny novinár Matt Sarnecki. Nebola to pre neho prvá skúsenosť s takýmto typom dokumentárneho filmu. Natočil film o smrti investigatívneho novinára Pavla Šeremeta – Killing Pavel. Matt pricestoval na Slovensko pár dní po vražde, zostavil tím zo zahraničných tvorcov, a tak dokument o významnom slovenskom novinárovi zhotovil česko-americko-dánsky štáb. Snímka je aj z tohto dôvodu skoro celá v angličtine, keďže usmrtenie Jána nebolo len lokálnou záležitosťou, bol to globálny útok na slobodu slova.

Kuciak: Vražda novinára
Foto: Ján Kuciak

Kuciak: Vražda novinára RECENZIA

Je večer, Ján sa spoločne s Martinou vracajú s nákupnými taškami ku svojmu autu. Nevedia však o tom, že ich z vedľajšieho vozidla niekto sleduje. Podobná situácia sa zopakovala aj vo Veľkej Mači, kde zo skrytej kamery prenasledovateľa máme možnosť vidieť, ako Kuciak pracuje na rekonštrukcii rodinného domu. Na tieto doteraz nezverejnené videá sa nepozerá najľahšie, keďže viete, že o pár týždňov tieto dva nevinné ľudské životy vyhasnú.

26. februára 2018 sa verejnosť dozvedela o tomto ohavnom čine. Nasledovala tlačová konferencia bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Po nej sa už vo vyjadreniach predbiehali politici, v pamäti zostal Robert Fico a Robert Kaliňák a pri nich stôl s miliónovou odmenou. Vyšetrovanie sa začalo, na jeho čele stál Peter Juhás. Po pár mesiacoch pátrania sa podarilo vyhľadať auto útočníkov Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka. Od nich stopy viedli ku komárňanskému podnikateľovi Zoltánovi Andruskóovi. Ten je spojkou medzi vykonávateľmi vraždy a oligarchom Mariánom Kočnerom.

Kuciak: Vražda novinára
zdroj: cine-max.sk

Útok na novinára je útokom na nás všetkých

Okrem vyšetrovania sa rozprúdila v spoločnosti vlna nepokojov. Niekoľko dní po smrti Jána Kuciaka uverejnila redakcia portálu Aktuality.sk jeho článok o prepojení politickej elity s talianskou mafiou na Slovensku. Následne sme sa zomkli, vyšli sme do ulíc a jednohlasne žiadali odstúpenie vtedajšieho premiéra, ministra vnútra a policajného prezidenta. Prosba bola vypočutá.

Jedným z prelomových aspektov vo vyšetrovaní bolo poskytnutie spisu anonymným zdrojom českej investigatívnej novinárke Pavle Holcovej. Nachádzala sa v ňom celá konverzácia z aplikácie Threema. Dozvedáme sa, koho a čo všetko mal Kočner pod palcom, ako na základe jeho rozhodnutia vykonávali sudcovia svoje verdikty, ako sa spoločne smiali na tom, že z basy by dostali von aj Al Caponeho.

Kuciak: Vražda novinára
zdroj: cine-max.sk

Informačne nabitý, no nie zahltený

Ak ste dianie po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej podrobnejšie sledovali, dokument vám poskytne dôkladné zhrnutie doteraz zverejnených informácií. Prináša ale aj veľa nového. Okrem spomínaných videozáznamov o pohybe a dennom režime obetí, Kuciak: Vražda novinára odhaľuje podrobný postup vyšetrovateľov, rekonštrukciu vraždy priamo na mieste činu vo Veľkej Mači, či vzájomnú konfrontáciu „Kočnerovej obdivovateľky“ – Aleny Zsuzsovej a Zoltána Andruskóa. Kým on sa k svojej participácii na vražde priznal, Alena len s údivom odmieta akékoľvek obvinenia smerované na jej a Kočnerovo meno.

V dokumente sa objavili aj právni zástupcovia oboch strán, Roman Kvasnica (Kuciak) a Marek Para (Kočner). Druhý menovaný dostal vo filme viac priestoru, predkladá dôkazy na dosvedčenie neviny svojho klienta, obhajuje, prečo zastupuje obžalovaného a prezrádza, ako vo svojej brandži už nikomu nedokáže veriť. V neposlednom rade sa na striebornom plátne objavili sociológ Michal Vašečka a šéfredaktor Aktualít Peter Bárdy. Obaja prispeli k dokresleniu emócií, ktoré prežívala spoločnosť a samotná redakcia po vražde ich kolegu.

Kuciak: Vražda novinára
Foto: Anna Smoroňová

Kuciak: Vražda novinára – Zhrnutie

Jedným slovom ťažký. Dokument o skvelom slovenskom novinárovi, ktorý vo verejne dostupných databázach a otvorených zdrojoch videl príbeh, je trpkým odhalením všetkého zla v tejto krajine. Je smutné, že až po jeho smrti sa veci dali do pohybu, aj keď definitívny koniec je stále v nedohľadne. Súdny proces by mal pokračovať na jar. Práca Jána Kuciaka by nemala ostať zabudnutou. Jej posolstvo by malo tlieť v každom jednom z nás aj v týchto náročných a chaotických časoch.

Kuciak: Vražda novinára je skvele zostaveným dokumentom, naplno využíva každú jednu zo svojich sto minút, aj keď by sme si všetci priali, aby nikdy nevznikol. Je podobne silným spoločensko-politickým filmom akými sú Únos a Sviňa. Disponuje množstvom informácií, no ako divák nemáte pocit, že by vás chcel nimi zasypať. Pridáva ich s citom a rozumom, pekne postupne. Vrelo ho odporúčame vidieť na vlastné oči. Zhrnuté, podčiarknuté. Z úcty k Jánovi Kuciakovi, Martine Kušnírovej, ich rodičom a všetkým novinárom, ktorí zažili na vlastnej koži vyhrážanie či osočovanie, tento dokument neohodnotíme našim klasickým bodovým systémom.

P.S: Nezabúdame!

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -