Filmová kultúra vo svete – Rozdielne kúty sveta, rozdielna kinematografia

Nenechajte si ujsť

Denis Bandura
Denis Bandura
I am Mr. Meeseeks, look at me

Filmová kultúra vo svete

 Čo znamená filmová kultúra vo svete? Určite ste si mnohí z Vás všimli, že nie všetky filmy sú rovnaké. Rozdielne kultúry majú rozdielne vízie, rôzne pohľady na film, ktoré nemusia sadnúť každému. Lebo nie každý má rovnaký vkus. A to nemusí znamenať, že filmy, ktoré sa Vám nepáčia musia byť zlé. Práve naopak. Sú príliš dobré, no nie každý mu pochopí, pokiaľ nevie niečo viac o tom filme. Rozoberme si teda vnímanie filmu z celého sveta, ktoré nesadne každému, no miestni to milujú.

Anime

O tomto špecifickom druhu filmov sme tu už článok mali. Tento článok si môžete prečítať TU. Nás by v tomto článku skôr viac zaujímalo, prečo. Anime, to nie je len nezmyselná animácia, šikmookí hrdinovia, ktorí pobehujú kade-tade a podobne. Tvorcovia do toho dávajú celú svoju myseľ, svoju predstavivosť, svoje túžby byť v dianí toho anime. A robia to pre svojich fanúšikov. Totižto existuje špecifická skupina ľudí náklonných na japonskú kultúru. Volá sa to „Weeaboo“. Weeaboo je človek, ktorý sa „snaží“ rozprávať po japonsky, pozerá anime, tvári sa, že sa zaujíma o japonskú kultúru, snaží sa tak obliekať, a podobne. Presne táto skupina ľudí ničí to kúzlo anime.

Nie každž má tento typ kinematografie rád
Nie každž má tento typ kinematografie rád

Bollywood

Ďalším zaujímavým pojmom vo svete filmu je Bollywood. Ak by niekomu nebolo jasné, čo presne je Bollywood, tak v podstate to je indická napodobenina Hollywoodu. Pretože aj Indovia s niečim museli prísť. Každopádne, to čo chceme povedať je, že určite neiritujú na Hollywood. Bollywood má trošku špecifickejší zmysel pre film oproti Hollywoodu. A to pre niektorých ľudí znamená, že to je zlé. o opak je pravdou. Všade na svete majú svoje špecifické vnímanie filmu, a to že niekto spraví bizarný akčný film, kde 1 muž zastaví jednou päsťou 50 zloduchov k tomu tiež patrí. Bollywood je vlastne krásny, no treba mu porozumieť.

Typická Bollywoodska kráska
Typická Bollywoodska kráska

Ázia všeobecne

Ázijská kultúra je úžasná. Ponúka rôzne zákutia, ktoré v americkej tvorbe nenájdete. Mám pocit, že ázijské film sú taktiež viac emotívne. Ázia vie, ako na to. Pred nedávnom som videl jeden super film. Volal sa Ranenyy Angel. Bol to film vytvorený Kazachstanom. Poviete si, že je to blud, veď v Kazachstane ani nemôžu vedieť, čo to je film, ale tým filmom som bol tak neskutočne unesený, že som začal uznávať kinematografiu Kazachstanu. Ak som sa spýtal nášho redaktora, ktorý nedávno docestoval z Ázie, že ako vnímajú kinematografiu v Ázii, tak odpovedal nejako takto:

Aziati chápu pojem byť fanúšikom na úplne inom levely. Svojmu obľúbenému seriálu svoj čas venujú aj pri jedení, alebo pri výlete s rodinou.

Ranenyy Angel
Ranenyy Angel

Vnímanie filmu v USA.

USA je dosť široký pojem. Zaujímavejší by bolo spomenúť asi iba Hollywood. Hollywood je prosto miesto, kde sa chodia plniť sny. Nezáleží na tom, či tam prídete s kapitálom, alebo ako švorc, Hollywood sa o Vás postará. Je to „Zasľúbená zem“. No prejdime ku kinematografii. Hollywood rozvil kinematografiu najviac. Rozvil najviac populárnu kinematografiu. Také tie filmy, ktoré poznajú aj Vaše babky a dedkovia. Množstvo talentov vzišlo práve z Hollywoodu. Ale je Hollywoodska vlna filmov tou najlepšou? Určite áno. A aj keď si pustíte Sharknado, a budete sa surovo smiať z efektov, a z nízkeho rozpočtu a z toho ako zlé všetko bolo, patrí to do Hollywoodu, pretože je to prosto Amerika! Samozrejme, že aj v iných častiach Ameriky sa točia filmy, ale bez Hollywoodu by to snáď ani nebola Amerika, ako ju poznáme!

Komiksové filmy sú typickými Hollywoodskymi filmami
Komiksové filmy sú typickými Hollywoodskymi filmami

Europe baby!

Europe je znova veľmi široký pojem. Jednotlivé krajiny v Európe majú charakteristické vnímanie pre kinematografiu. Ako celok je európska kinematografia krásna. Ponúka široké spektrum vnímania života skrz film. Spýtali sme sa jednej američanky, či sa jej viac páčia domáce filmy alebo zahraničné. Jej odpoveď znela nejak takto:

Milujem francúzske filmy! Sú naozaj krásne a zábavné, ako napríklad Les Choristes, Le Chef, Amélie a tak.

Áno, Francúzi majú naozaj krásne filmy. Veď práve z Francúzska vzišli legendy ako napríklad Asterix a Obelix. No všetky krajiny Európy majú čo ponúknuť. Ako napríklad Veľká Británia. Je veľmi často vidieť v amerických filmoch, ako majú vypožičaný britský temperament. Mnoho britských hercov chodí po svete a natáča filmy všade-tade.  A napríklad také severské krajiny ako je Švédsko či Nórsko Vám môžu ponúknuť, že ich filmy Vám zmrazia srdce. Pretože o chvíľu bude sneh drahocennou vecou. No a napríklad krajiny bývalej Juhoslávie Vám zase môžu ponúknuť oslavu životu veselým spôsobom, ako to tam oni vedia roztočiť, a nezáleží na tom, či to je na pozadí nie veľmi dobrých vzťahov Srbska a Chorvátska.

Legendárny a krásny Európsky film Amélie
Legendárny a krásny Európsky film Amélie

Home sweet home?

Má Slovensko dobré filmy? Samozrejme, že áno. No musíte sa o to zaujímať. U nás je to  raz tak, a hlavne teraz v 21. storočí, že tie lepšie filmy sú nezávislé, ktoré sa odpremietajú na festivaloch, a koniec. Presne takéto filmy treba podporovať. Pozrite sa napríklad, na taký film Cooltúra. Malý film, o ktorom nikto nevedel, no ktorý povedal toľko pravdy, ako žiaden iný slovenský film.

Zakázaný slovenský dokument Cooltúra
Zakázaný slovenský dokument Cooltúra

Kinematografia je krásna vo všetkých smeroch. Je to umenie, ktoré združuje množstvo druhov umenia do jedného, aby vzniklo niečo epické, a nezáleží na tom, že sa to niekomu nepáči. Pretože každý film má svojho fanúšika.

Foto: miramax.com, tokyoghoul.wikia.com, pinterest.com, miroremo.com, cafebollywood.com, berninale.de,

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -