Leica predstavila špeciálny čiernobiely fotoaparát, ktorý je drahší ako vaše auto

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Leica M10 Monochrom

Legendárny výrobca fotoaparátov oficiálne oznámil veľkolepú novinku. Aparát Leica M10 Monochrom je určený pre tých najoddanejších entuziastov čiernobielej fotografie. Nemecká spoločnosť hrdo prehlásila, že „podnikli ďalší krok vpred v koncepte úspešných digitálnych čiernobielych fotoaparátov.“ Nová generácia má podľa všetkého zachytiť zábery, ktoré dosahujú kvalitu na úplne novej úrovni. Je to pravda?

Začnime technickými parametrami. Nový model je voľne založený na predchádzajúcom digitálnom fotoaparáte M10-P. V jeho vnútri sa však nachádza nový 40-megapixelový čiernobiely senzor. Áno, fotoaparát nedokáže zachytávať farebné zábery, práve to je však jeho najväčšou výhodou.

Pred obnaženým citlivým senzorom sa nenachádzajú farebné filtre, ktoré bežne pomáhajú softvéru sprocesovať dáta do výsledného digitálneho obrazu vo farbách RGB (red = červená, green = zelená, blue = modrá). M10 Monochrom teda dokáže zachytiť fotografie, ktoré nepotrebujú veľký zásah softvéru. Výsledkom je viac analógový vzhľad, ktorý je synonymom s kvalitou.

V podstate to znamená, že medzi skutočným svetlom a výsledným súborom fotografie je menej procesov, ktoré môžu pokaziť kvalitu obrazu.

leica fotoaparat
Zdroj: Leica

Veľké vylepšenie, ale za poriadnu cenu

Nový senzor je oproti tomu starému naozaj o dosť lepší. Tým najjednoduchším porovnaním je rozlíšenie: 40 MP vs 24 MP pri staršej generácii. Samozrejme, počet pixelov nie je všetko.

Novinka je taktiež omnoho citlivejšia. Znamená to širšie možnosti nastavenia ISO v rozmedzí 160 až 100 000. To by fotografom malo pomôcť zachytávať scény aj bez dostatku svetla.

Analógový vzhľad fotografií neznamená, že Leica nemodernizuje. Model M10 Monochrom je prvým čiernobielym fotoaparátom tohto výrobcu, ktorý ma zabudované Wi-Fi. Okrem toho je vybavený dotykovým displejom, tichou mechanickou uzávierkou a minimalistickým dizajnom, ako sme už u Nemcov zvyknutí.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Nielenže táto značka nie je pre každého, ale tento model obzvlášť. Nová generácia sľubuje, že je tá najlepšia z najlepších, preto len za telo zaplatíte 8 295 amerických dolárov. Pripočítajte si k tomu zopár tisíc za objektívy a príslušenstvo a bezproblémovo sa dostanete na cenu $15 000 – $20 000. Keď teda Leica tvrdí, že ide o model pre skutočných entuziastov, nie je to vtip.

Zdroj: engadget.com, leica-camera.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -