Koľko stojí letenka do vesmíru a prečo za ňu Američania platia Rusom?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Letenka do vesmíru na palube Soyuzu vyšla americkú NASA na desiatky miliónov dolárov

Americká vesmírna agentúra NASA a ruská vesmírna agentúra Roscosmos opäť upevňujú vzťahy vzájomne výhodným obchodom. Na verejnosť sa dostala správu, že Američania pre svojho astronauta zarezervovali miesto na palube rakety Soyuz, ktorá bude štartovať na jeseň 2020. Táto „letenka do vesmíru“ ich vyšla na 90 miliónov dolárov.

Ako už niektorí z vás možno vedia, toto ani zďaleka nie je prvý takýto obchod. Američania už niekoľko rokov lietajú do vesmíru, menovite na Medzinárodnú vesmíru stanicu (ISS), prostredníctvom tretích strán. Ich najobľúbenejšou možnosťou je práve Roscosmos, s ktorým NASA úzko spolupracuje.

NASA do roku 2011 lietala na raketoplánoch v rámci vlastného programu Space Shuttle, ktorý však bol ukončený. Výdavky na prevádzku raketoplánov sa už v rozpočte nenašli. Taktiež boli technologicky zastarané.

roskosmos logo
Zdroj: wikimedia.org

Prečo teda dávame do pozornosti, že si Američania kúpili ďalšie z mnohých sedadiel na ruskom Soyuze? Nuž, ak všetko pôjde podľa plánov, bolo to naposledy.

SpaceX prichádza na scénu

27. mája 2020 nastúpia astronauti Bob Behnken a Doug Hurley na kapsulu Crew Dragon z výroby spoločnosti SpaceX. Destináciou bude ISS, pričom tento let je považovaný za „testovací“. Ak všetko vyjde, astronauti začnú obsadzovať miesta na raketách tejto americkej spoločnosti miesto Soyuzov.

Tento testovací let bude historický aj z ďalšieho dôvodu. Bude to totiž poprvýkrát od roku 2011, čo astronauti nastúpia na americkú raketu.

„NASA pevne verí, že americkí komerční poskytovatelia letov budú dostupnú v rokoch 2020/2021 a ďalšie kupovanie sedadiel na raketách Soyuz už nebude nutné. Táto dohoda v rámci spolupráce s Roscosmos zabezpečí americkú prítomnosť na ISS, dokým neprejdeme na obnoviteľné komerčné riešenia prepravy,“

odpovedala hovorkyňa NASA Stephanie Shierholz na žiadosť o komentár pre zahraničný magazín Space.

Spacex planuje vylety do vesmiru
Zdroj: wikipedia.org

Zmeny, ku ktorým muselo dôjsť

Samozrejme, ruské rakety bežne nelietajú s poloprázdnou palubou. Keďže kúpa sedadla od Roscosmosu nebola predom plánovaná, miesta boli už dávno obsadené troma kozmonautmi. Jedného z nich však nahradí astronaut NASA. Vesmírna agentúra pritom nezverejnila, kto z ich radov poletí, tento „niekto“ však bude sedieť vedľa Anatolija Alexejeviča Ivanišina a Ivana Vagnera.

Okrem samotných 90,25 milióna amerických dolárov bude Roscosmos vykompenzovaný za zrušenie misie tretieho kozmonauta. V nasledujúcich dva a pol rokoch NASA sama doručí na ISS 816 kg (1 800 lbs.) ruských zásob. Vďaka tomu Rusko ušetrí ďalšiu peknú sumu peňazí a logistických starostí.

Vyniesť 1 kilogram na nízku orbitu Zeme pomocou rakety Soyuz stojí niečo cez $5 000. Roscosmos tak vďaka dohode ušetrí ďalšie vyše 4 milióny dolárov.

Zdroj: space.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -