KináNovinkyTržby v kinách

Letné filmové zárobky roku 2017 boli na dlhoročnom minime! Prečo sa tak stalo?

Letný boxoffice roka 2017 bol počas prázdnin označovaný za závažne neohromujúci. Pravda je však omnoho horšia a reálnejšia, ako predpovede. Zárobky boli totižto najmenšie od roku 2006. Aj keď sme sa dočkali úspechov v podobe Strážcov Galaxie 2 či Wonder Woman, letná filmová sezóna zahŕňala mnoho finančných sklamaní. Medzi tie patria Piráti Karibiku: Salazarova pomsta či reštart slávnej Múmie. Dokonca aj kriticky úspešné snímky ako Vojna o Planétu Opíc mali z ohľadu zárobkov problémy. Koncom ročného obdobia sa všetko len zhoršovalo, pričom posledné dva týždne neponúkli takmer nič.

Múmia recenzia

Nepríjemné množstvo počin filmový svet sklamalo; zdroj: wall.alphacoders.com

Aký je dôvod pre nízke letné filmové zárobky 2017?

Medzi najočakávanejšie filmy tohoto roka patria IT, Thor: Ragnarok, Justice League či Star Wars: The Last Jedi. Je takmer isté, že zatiaľ nepriaznivý rok 2017 práve tieto počiny posunú správnym smerom. Najlepším obdobím roka pre štúdiá ale aj tak vždy býva práve leto. Tento rok je tomu ale naopak a preto vieme pochopiť, ako veľmi ťažké obdobie museli zažívať riaditelia či zamestnanci filmového priemyslu.

Podľa informácií portálu EW činili celkové zárobky za toto leto 3,8 miliardy amerických dolárov. Možno sa vám na prvý pohľad nezdá, že sa jedná o malé množstvo peňazí. V skutočnosti však ide o 14 percentný pokles oproti minulému roku a dokonca vraví o najmenšom zárobku od roku 2006. Samozrejme, výpočty mysleli aj na infláciu.

Vymenovať špecifické dôvody, prečo sa tak stalo, je takmer nemožné. V prvom rade ich treba komplikovane zistiť. Všeobecne najpopulárnejší názor však vraví, že to majú na vine nepriaznivé ústne reakcie divákov, recenzentov a kritikov. Mnoho z filmov, ktoré nezaznamenali úspech a zažili pravý opak v období letnej sezóny obdržalo hrozné hodnotenia. To, samozrejme, negatívne ovplyvnilo ich finančné predpoklady. Skvelým príkladom meniacej sa mentality divákov sú filmové série Piráti Karibiku či Transformers. Tieto snímky boli len prednedávnom imúnne kritikom, ktorí návštevnosť či tržby ovplyvnili len badateľne.

piráti karibiku 5 recenzia

Zdroj: anoncraft.com

Ťažké obdobie tejto sezóny analisti predpovedali už dávno. Nikoho, kto aspoň okrajovo sleduje situáciu súčasného diania teda skutočnosť neprekvapila. Aj napriek popularite pesimizmu však treba skonštatovať, že nejde o prvotné signály definitívneho konca filmárskeho priemyslu. Práve naopak. Premiéry budúceho leta vrátane dlho očakávaných Avengers: Infinity War, Han Solo, Deadpool 2, Rodinka Úžasných 2 či Jurský Svet: Zánik ríše pravdepodobne prinesú rekordné tržby. Rok 2018 sa teda vyvaruje chybe premnožením neočakávaných filmov.

Ako veľmi vaše rozhodnutie, či na nový film zájsť a minúť mnohokrát aj 12€, ovplyvňujú filmoví kritici? Alebo pokladáte názor cudzieho človeka za irelevantný?

Andrej Cvik
About author

Volám sa Andrej, mám 19 rokov, som študentom vysokej školy a verím, že tvorením sa dá zmeniť svet k lepšiemu. // Moje TOP tri najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky.
  Related posts
  KináNETFLIX

  Netflix a online stream vs kino. Výhody a nevýhody oboch typov sledovania. Čo je to vlastne kino?

  Kiná

  Koronavírus útočí aj na slovenské kiná a zatvára skoro všetky z nich. Aké filmy neuvidíme?

  KináTržby v kinách

  Joker je najlepšie zarábajúca komiksovka v histórii. Prekonal aj Avengers: Endgame

  KináTržby v kinách

  Terminátor: Temný osud je finančný prepadák. Znamená to koniec ikonickej filmovej série?

  Pridaj komentár