Recenzie

Je novinka od Disney len lacná hra na city a nostalgiu? | Leví kráľ RECENZIA

Príliš realistický

Keďže je film plný záberov, ktoré pripomínajú prírodovedecký dokumentárny film z africkej savany, všetko musí byť tiež realistické. A to vrátane dizajnu a hlavne pohybu jednotlivých postáv. A práve toto je nedostatok, ktorý má príliš technický pokročilá verzia príbehu, ktorý v animovanej podobe fungoval tak dobre práve preto, lebo bol animovaný.

Klasická animácia je krásna v tom, že tvorcovia môžu nakresliť aj anatomicky nereálne postavičky a dať ich do pohybu spôsobom, ktorý by v reálnom živote nebol možný. Práve tam vzniká to rozprávkové čaro.

Zdroj: screenrant.com

Nový Leví kráľ však vyzerá realisticky. Aj keď je teda celý tvorený v počítači, zvieratá sa hýbu, ako keby boli spútané. Animácia, teda pohyb, musí byť spolu s ich vzhľadom tiež realistický, čo uberá z rozprávkovej krásy voľne poskakujúcich a dynamicky sa pohybujúcich postavičiek.

Re-re-make?

Novinka teda vďaka prízemnému pocitu, ktorý zaručuje fotorealistickosť, nepôsobí tak rozprávkovo ako originál. V čom ďalšom sa však líši? Nuž, až tak veľa toho nie je. Aj keď si režisér Jon Favreau pôvodne stál za tým, že toho celkom dosť zmenili, popravde to… nie je pravda.

Leví kráľ RECENZIA

Zdroj: screenrant.com

Film sa tak veľmi podobá na pôvodný animák, že som počul názory, že nejde o remake, ale kópiu. S týmto tvrdením viac-menej súhlasím a predom vám vravím: nemajte prehnané očakávania, že uvidíte veľmi pozmenený príbeh. To sa jednoducho nestalo. Zároveň to však nemusíme brať z negatívnej stránky, keďže už len samotným technickým spracovaním je natoľko rozdielny, že je jasné, že nie je určený pre násľudí, ktorý poznajú klasiku z roku 1994.

Plač po druhý raz

Nový Leví kráľ je rodinný film, primárne smerovaný na deti. To, že je aj pre dospelých, je len vec marketingu. Využitie starého známeho mena znamená prakticky istý zisk, a to kvôli všetkým, ktorí ho už videli. Ak je však určený pre deti – divákov, ktorí originál nevideli – je zlé, že je prakticky identický? Podľa môjho názoru nie.

Zdroj: hdqwalls.com

Na moje prekvapenie sa decká v kino sále nenudili, aj keď je oproti pôvodnému filmu o pol hodinu dlhší a vzhľadom pripomína dokument. Zvieratká očividne fungujú a príbeh ich upútal. Z pekne hlasného plaču zo všetkých strán je taktiež jasné, že deti na premiére boli celkom investované do príbehu, čo je len dobrá známka toho, že dej je mocný aj v tejto novodobej forme. Nie, že by som bol rád, keď deti plačú, ale veď mi rozumiete…

ZHRNUTIE – Leví kráľ RECENZIA

Nový Leví kráľ je extrémne verný remake milovanej klasiky z roku 1994. Technické spracovanie je na ohromnej úrovni, novinka je preto vizuálne nádherná. Postavy sa však preto musia tiež hýbať realistickynemôžu gestikulovať a fyzický humor je slabší – preto oproti originálu nová disneyovka stráca rozprávkové čaro.

Leví kráľ RECENZIA

Zdroj: time.com

Je skvelým spôsobom, ako tento ikonický príbeh predstaviť dnešným deťom. Vďaka nim bol vytvorený aj nanajvýš priemerný slovenský dabing, ktorý zachraňujú akurát tak Timon a Pumba. Finálny súboj je síce absolútne neprehľadný, no zvyšok filmu je vďaka nasledovaniu nalinkovanej trasy spred 25 rokov priamočiary, mocný pre novú generáciu divákov a stále nádherný. Z týchto dôvodov si nový Leví kráľ zaslúži hodnotenie 8/10.

Andrej Cvik
About author

Volám sa Andrej, mám 19 rokov, som študentom vysokej školy a verím, že tvorením sa dá zmeniť svet k lepšiemu. // Moje TOP tri najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky.
  Related posts
  FilmyRecenzie

  Mal by sa Clint Eastwood pobrať do režisérskeho dôchodku? | Richard Jewell RECENZIA

  FilmyRecenzie

  Ako to zvládli policajti z Miami po dlhých 17 rokoch? | Bad Boys Navždy RECENZIA

  OdporúčameRecenzieSeriály

  Aké ďalšie sexuálne problémy musel Otis riešiť? | Sex Education 2. séria RECENZIA

  Recenzie

  Reálny príbeh o tom, ako sa zo škaredého káčatka stala labuť | Môj príbeh RECENZIA

  Pridaj komentár