Ďalšia sentimentálna romantická dráma, ktorá nás rozplakala | Life in a Year RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Life in a Year RECENZIA – Kvalitných romantických drám nie je nikdy dosť. Preto ma potešila úsmevná správa o vydaní čerstvej novinky Life in a Year. Film, na ktorý sa takmer úplne zabudlo, pretože sa nakrúcal v roku 2017. V dobách, kedy Jaden Smith ešte nenosil ružové vlasy a diamantové zuby, v dobách, kedy Cara Delevingne nenosila vlasy vôbec.

Konečne vieme prečo. Rok 2017 sa ešte niesol na vlne emočne devastujúceho filmu Na vine sú hviezdy, kedy boli snímky s nešťastným koncom vďaka rakovine v trende. Dnes je podobných námetov kinematografia presýtená a Life in a Year je len ďalším zrnkom piesku na púšti. Keby vyšiel pred pár rokmi, možno by sa mu ušlo viac pozornosti.

life in a year recenzia
Zdroj: Sony Pictures Entertainment

Life in a Year RECENZIA

No rozplakať ma dokázal neraz, preto si zaslúži pozornosť aspoň od nás. A nakoniec to vôbec nebolo také klišé, ako by si jeden mohol myslieť. Hlavná premisa sa, ako už názov napovedá, zamerala na Jadena Smitha a Caru Delevingne, ktorí sa snažia stihnúť prežiť celý život počas jedného roka.

17-ročný Daryn (Smith) je všetkým, čo si rodič môže priať. Je to predsa talentovaný atlét z bohatej rodiny, ktorého čaká svetlá budúcnosť na Harvarde. Za jeho úspechom stojí tvrdá práca a plán, ktorý mu do bodky pripravuje jeho otec Xavier (Cuba Gooding Jr.). Poznáte to, keď si rodič plní sny cez svoje dieťa. Preto ani netuší, že jeho syn je celkom zdatný v rape (samozrejme, keďže ho hrá Jaden Smith).

No Daryn je zároveň všetkým, čím Isabelle (Delevingne) opovrhuje. Ju nezaujíma jeho vzdelanie, drahý kabát alebo luxusný Range Rover, na ktorom jazdí. Je pravým opakom – nechodí do školy, jej jedinou rodinou je transexuálna operka a život si užíva podľa svojho gusta. No ako sa hovorí, protiklady sa priťahujú.

life in a year recenzia
Zdroj: Sony Pictures Entertainment

Jedinou prekážkou v ich vzťahu je jej diagnóza, posledné štádium rakoviny. Ostáva jej posledný rok života, preto Daryn prichádza s vlastným plánom. Prežiť všetky míľniky života počas jedného roka. Stihnúť vyštudovať vysokú školu, zasnúbiť sa, kúpiť si vlastný dom, … To, čo všetko za jeden rok stihnú, už musíte zistiť samy.

Výborná herecká chémia

Základným stavebným materiálom dobrého romantického filmu je chémia medzi ústrednou dvojicou. A verte mi, Jadenovi a Care to spolu sekne. Aj napriek tomu, že hlavné úlohy obsadili raper a modelka, som fiktívny vzťah tejto dvojky žral. Na druhú stranu je škoda, že sú neustále stredobodom pozornosti.

Vedľajšie postavy hrajú druhú ligu, pričom by si zaslúžili viac času na obrazovke. Za zmienku stojí napríklad striktný otec, ktorého stvárnil Cuba Gooding Jr.. Ten sa počas nakrúcania v roku 2017 ešte nepotýkal s obvinením zo sexuálneho zneužitia, dnes by si už v tomto filme asi nezahral. Okrem iného si vo filme strihli krátke úlohy aj hip-hopové mená RZA a Big Sean.

Jaden Smith a Cara Delevingne
Zdroj: Sony Pictures Entertainment

Práve po hudobnej stránke to filmu taktiež sekne, či už sa týka o výber playlistu alebo samotného Jadena Smitha. V príbehu stihol ako nádejný hudobník nahrať dve skladby, ktoré možno nebudú trhať hitparády, no určite by sa im darilo aj mimo filmového sveta.

O niečo horšie je na tom kamera, ktorej v tmavej scéne nechýbal šum, akoby to natáčali na GoPro. Ale čo čakať od nízkorozpočtovej romantickej drámy, však? Pri nich je misiou číslo jedna priniesť emocionálnu jazdu ako na horskej dráhe a rozplakať svojich divákov. Podarilo sa.

Dookola omielaný príbeh

No o jednotku v žánri sa určite nejedná. Podobných drám, ktoré sa zaoberajú tematikou nevyliečiteľných chorôb, je na trhu mnoho. Lepšie to zvládli napríklad Na vine sú hviezdy, Predtým, ako som ťa poznala alebo dokonca tínedžerské výstrelky ako Láska stojí za všetko či Five Feet Apart. Avšak menovať by som toho mohol oveľa viac.

life in a year recenzia
Zdroj: Sony Pictures Entertainment

Svetlým bodom je, že sa film zaoberá aj inou problematikou. Či už je to rodinná dráma alá príbeh o tom, ako sa syn snaží vymaniť z tieňa svojho otca, ktorý má privysoké nároky. Life in a Year dokonca prichádza s pekným ponaučením. Nie vždy je najlepšie žiť predom nalinajkovaný život a hlavne sa v ňom roky nehnať za tým, po čom vaše srdce naozaj netúži. Nikdy totiž neviete, ktorý deň môže byť tým posledným…

Life in a Year RECENZIA – Zhrnutie

Nakoniec si nie som istý, či je sentimentálny tento film, alebo som len prehnane sentimentálny ja. Life in a Year je ďalšou romantickou drámou do zbierky, ktorá však určite stojí za pozretie. Do pozornosti ju dávam v prvom rade preto, lebo jej propagácia je takmer nulová a nebude trvať dlho, kým úplne zapadne prachom.

Na duo Smith-Delevingne sa pozerá príjemne, aj keď sa jedná o hercov-nehercov. Bohužiaľ, film ostáva v tieni rozmanitej konkurencie, dnes už taký Netflix produkuje podobné námety ako na bežiacom páse. Ale pokiaľ chcete dať tejto novinke šancu, nájdete ju na streamovacej službe Amazon Prime Video. Moje hodnotenie 7,5/10 je možno príliš zhovievavé, no pre tento žáner mám asi nízke nároky.

PS: Nezabudnite si prichystať kapesníky

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -