Unikátny knižný fantasy svet, v ktorom sa budete cítiť ako doma | Linda a kľúč od Andary RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Ema Jedličková
Večne s hlavou v oblakoch alebo s nosom v knihách.

Linda a kľúč od Andary RECENZIA – Čo ak by ste v deň svojich pätnástich narodenín zistili, že sa dokážete vďaka starému kľúču dostať do neznámeho sveta, kde na vás čakajú nové dobrodružstvá rozhodujúce o tom, či si zaslúžite priazeň mocných prírodných živlov, ale aj dôveru ľudí, ktorí do vás vkladajú veľké nádeje? Linda nie je obyčajné dievča, aj keď doteraz obyčajne žila. Kľúč od jej nezvestnej mamy jej otvorí svetelné dvere do záhadnej Andary. Dokáže Linda nájsť svoju mamu a odhaliť tak temné tajomstvá?

Na úvod si treba pripomenúť, že nájsť kvalitne napísané fantasy je pomerne ťažké. O to zložitejšie je nájsť kvalitné slovenské fantasy, ktoré svojimi silnými stránkami predbehne aj veľké množstvo zahraničných knižných diel. Ak sa teda nebojíte vyskúšať niečo pravé slovenské, poďte s nami vstúpiť do Andary, kde čas síce plynie rýchlejšie, ale zážitkov ponúka nekonečno.

Linda a kľúč od Andary recenzia
Zdroj: andara.sk

Linda a kľúč od Andary RECENZIA

Kniha od Tomáša Galierika vás vtiahne do deja automaticky. Príjemné predstavenie ústredných postáv prebieha hneď od začiatku, aj keď si ešte čitateľ neuvedomuje ich dôležitosť v nadchádzajúcom príbehu. Dominantnou hrdinkou je pre nás Linda. Pätnásťročné dievča, ktoré práve končí základnú školu a je tak trochu neposedná. Lindin charakter však v sebe niesol jednu podstatnú vlastnosť, ktorú som ako čitateľ veľmi ocenila. Správala sa primerane k svojmu veku. Svojimi skutkami, vyjadrovaním, zmýšľaním v istých situáciách. Presne tak, ako sme aj my fungovali na začiatku našich stredoškolských rokov.

Mnohé fantasy knihy majú ten problém, že sú ich hrdinovia od začiatku až prehnane bystrí, ale Linda sa ukázala ako dieťa, ktoré sa v priebehu deja učí a dospieva vďaka skúsenostiam. Nebudem klamať, Linda mi občas jej pubertálnymi rečami dostatočne poliezla na nervy, ale našťastie bola hneď schladená vedľajšími postavami, ktoré jej dali pocítiť, že by sa jej ušlo trošku viac pokory. Tá jej neskôr bola aj dopriata a Linda sa tak pre mňa v závere stala hrdinkou, ktorá si zaslúži čitateľský obdiv.

Linda a kľúč od Andary
Zdroj: spiritualityhealth.com

 

Žiada sa vám dobrodružstva? Nemusíte cestovať ďaleko

Andarský svet je kúzelný. Od toho nášho sa líši nepísanými pravidlami čistej prírody, bezpečného spolunažívania všetkých ľudí a zvierat, ale aj láskavosťou každého obyvateľa. Ten náš Anched (ako autor nazval náš obyčajný svet) by si mohol brať vo viacerých veciach dôsledný príklad. Pradávne sily a schopnosti, ktorými Andara oplýva, sa tak perfektne hodia do prostredia, ktoré už od počiatkov nažíva v harmónii s prírodou.

Čokoľvek, čo priamo s tebou nesúvisí, nemôžeš od duchov žiadať. Sú veci, o ktorých môžeme hovoriť, až keď tvoje uši budú vedieť počúvať a myseľ pochopiť. Dieťa hľadí do lesa a vidí miesto na skrývačku. Mládenec hľadí do lesa a vníma stromy a vôňu húb. Muž hľadí do lesa a vníma zdroj dreva, zver a plody lesa. Múdry hľadí do lesa a vidí život, mladé aj umierajúce stromy. Vidí pohyb v korunách stromov, pohyb v mravenisku a neutíchajúce padanie suchého ihličia.

Kniha sa čítala sama. Nechýbala v nej akcia, napätie, ale aj trocha zábavy a objavovania atraktívnych miest. Zaujímavých faktom je, že sa celý ústredný dej odohráva na území nášho Slovenska. Nemusíte sa tak zoznamovať s cudzími miestami, názvami a menami. Stačí vám dôverne poznať náš kraj a spomínaná Bratislava, Nitra alebo Banská Bystrica vám vyčaruje úsmev na tvári. Nie často sa totižto stáva, že by imaginárny svet mohol existovať práve za rohom vášho rodného mesta.

Nečakajte očakávané! Koniec vás isto prekvapí

Linda je plná talentu a dôvtipu, čím si dokáže osvojiť mnohé magické schopnosti v rekordne krátkom čase. To bola možno aj jediná vec, ktorá mi miestami prekážala. Na môj vkus toho dokázala Linda až príliš a bolo by rozhodne zaujímavejšie pozorovať, ako by sa zachovala v určitých situáciách, ak by jej k finálnemu výsledku nedopomohli nadobudnuté schopnosti.

Ak vás nezaujal svet Andary, tak vám odporúčam po knihe siahnuť aspoň kvôli jej koncu. Záver bol rozhodne nečakanývýborne prešpekulovaný. Autor vám najprv predloží zdrvujúce sklamanie, aj keď ste po celý čas dúfali v ten najšťastnejší koniec pre všetky postavy príbehu. Myslíte si, že je ich osud definitívny. Následné vyvrcholenie udalostí vás však presvedčí o opaku, a tak posledné stránky dočítate so spokojným pocitom na duši, že je príbeh celistvý a netúžite po dodatočných vysvetleniach.

Linda a kľúč od Andary recenzia
Zdroj: facebook.com/lindakniha, bux.sk

Linda a kľúč od Andary RECENZIA – Zhrnutie

Linda a kľúč od Andary je pozoruhodná kniha. Kniha, ktorú môžu čítať deti, mládež, ale aj dospelí. Nie je ohraničená vekom, pretože sa v nej dokáže nájsť každý, kto sa i len trošičku túži stratiť v nezvyčajnom svete a jeho bláznivom slede udalostí. Andara vás vtiahne dnu, až pokým sa v nej nebudete cítiť ako doma. A verte mi, ja som sa tak cítila už po úvodných stránkach.

Autor píše sviežim a nenáročným štýlom. Tak ako v Andare, tak aj pri čítaní vám čas plynie extrémne rýchlo, pokým sa neocitnete na posledných stránkach. Množstvo vecí do seba zapadne až po dočítaní celej knihy, keď si budete v hlave prehrávať predchádzajúce dialógy či scény, pretože na prvý raz sa čitateľovi nepodarí všetko pochopiť hneď na začiatku. Slovenská Linda vás tak naozaj milo prekvapí a ja dúfam, že sa v budúcnosti od autora dočkáme podobne zaujímavých príbehov. Literárne dielo si tak rozhodne zaslúži hodnotenie 9/10.

Viac o knižnom titule sa môžete dočítať na jeho oficiálnej stránke andara.sk.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. Jedna z najlepších kníh, aké som za posledné roky čítala. Postava sa tam mení, príbeh rozuzľuje, stále je tam niečo zaujímavé. Doporúčam všetkými desiatimi

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -