Sú loot boxy v hrách gambling? Vedecký výskum ponúka desivú odpoveď s okamžitými následkami

Nenechajte si ujsť

Poznáme názov pre tretí film o Spider-Manovi? Niektoré zdroje tvrdia, že by sa mal volať takto

Názov filmu Spider-Man 3 Ešte nedávno sa zdalo, že Spider-Mana už v MCU nikdy neuvidíme, no našťastie sa pavúčí muž do Marvelu vrátil. Postavu bude...

TEÓRIA: Marvel prinesie do sveta MCU tím mladých Avengers. Čo tomu nasvedčuje?

Marvel teória o tíme Young Avengers Marvel teória - Filmový svet Marvel Cinematic Universe nám viac ako 10 rokov rozprával jeden dlhý príbeh, ktorý zakončil...

KVÍZ – Ktorá postava zo seriálu The Umbrella Academy si ty?

The Umbrella Academy kvíz Úspešný seriál The Umbrella Academy od Netflixu prišiel minulý týždeň s druhou sériou a podobne ako prvá, aj táto sa stala...

OFICIÁLNE: Keanu Reeves bude zabíjať aj vo filme John Wick 5. Vieme, kedy začne nakrúcanie

Film John Wick 5 je oficiálne potvrdený Baba Yaga ešte nepovedala svoje posledné zbohom. Štúdio Lionsgate potvrdilo, že film John Wick 4 nebude posledným v...
Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 19 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky.

Tento problém horlivo diskutujú hráči aj tvorcovia videohier už niekoľko rokov. Do debaty sa postupne začali ponárať aj úrady či sociológovia, ktorí vyvádzajú desivé závery. Ak by totižto loot boxy v hrách boli naozaj to isté ako gambling, znamenalo by to, že po celom svete sú desiatky tisíc neplnoletých gamblerov – a na vine nie je nikto iný ako výrobcovia hier. Aká je teda pravda?

Sú loot boxy v hrách gambling?

Ešte predtým, kým sa vrhneme na oficiálne vyjadrenia expertov, by som rád ponúkol svoj názor na vec, ktorou sú loot boxy a krátke zhrnutie tejto témy. Nemyslím si zrovna, že tieto mechaniky v hrách sú úplne to isté ako trebárs nejaké online kasíno.

Kasíno je vyrobené na to, aby v ňom ľudia riskovali (a prehrávali) peniaze. Loot boxy sú však sami o sebe “len” nepovinný prvok hry. Samozrejme, nejde o obstojný argument, pretože ani do kasína vás nikto nenúti ísť – no aj tak existuje množstvo regulácie a legislatívy, ktorá obklopuje kasína.

ruleta karty kasino
Zdroj: gamblingsites.org

Na druhú stranu je úplne jedno, či sú loot boxy to isté ako ruleta, blackjack či slot automaty. Ony sa totižto ukrývajú v hrách, kde sú výrobcami videohier integrované do samotnej zábavy z hrania – tak, aby sme si ani neuvedomili, že slepo staviame na šťastie. Do kasína však musíme fyzicky dôjsť (či si otvoriť online kasíno), pričom je zámer jasný.

Tým, že sú loot boxy schované v hre, sa stávajú možno ešte zákernejšími ako výherné automaty. A čo viac, v hre k ním majú prístup aj neplnoletí, čo má naozaj desivé závery. Práve v tomto bode by som sa chcel dostať k prehláseniam expertov, ktorí si loot boxov začali všímať práve kvôli deťom.

Správa špeciálneho výboru

Britský parlament dňa 2. júla 2020 zverejnil 194-stranový report s názvom “Gambling Harm – Time for Action“, ktorý volá po okamžitých činoch.

loot boxy
Zdroj: bhstoday.org

Odborníci sa pozreli na loot boxy v známych tituloch ako Fortnite, Overwatch či FIFA. A to tie platené aj neplatené. Štúdia uznáva, že hry ich integrujú vždy inak – niekedy viac, niekedy menej. Vo výsledku na tom však až tak veľmi nezáleží, pretože predchádzajúci výskum z Newyorskej Univerzity ukázal, že až 71 % najpopulárnejších hier na Steame v istej forme obsahuje loot boxy.

Tieto loot boxy podľa zistení snemovne lordov Spojeného kráľovstva musia byť čo najskôr kategorizované ako gambling. A to so všetkými povinnosťami, ktoré by tým zavalili herné štúdiá.

Vyššie spomenutý report spojil tendenciu hráčov kupovať si loot boxy s hazardnými hrami a došiel k záveru, že v Spojenom kráľovstve je aktuálne 55 000 gamblerov vo veku 11 až 15 rokov.

Prepojenie s gamblingom

“Problémové gamblerstvo je charakterizované nekontrolovateľným a nadmerným míňaním peňazí na hranie. Loot boxy zdieľajú množstvo podobností s gamblingom. Dáva teda zmysel, že tendencia nekontrolovateľného míňania peňazí sa prenesie aj na loot boxy.”

Toto vyjadrenie pochádza od lektora počítačovej vedy z Newyorskej Univerzity Dr. Davida Zendleho. Téme loot boxov a gamblingu sa venuje už dlhšie, pričom už stihol zverejniť veľký objem výskumov, ktorý poukazuje na jednoznačné prepojenie medzi nimi.

online hry pozitivne ucinky hrania hier
Zdroj: unsplash.com

Je však priskoro na vyvodenie záverov? Ak by loot boxy naozaj boli kategorizované ako gambling, herný priemysel by prišiel o desiatky miliárd dolárov, ktoré cez ne ročne zarobí.

Zendle tvrdí, že za aktuálnu kontroverznú situáciu si môžu herné štúdiá samotné. “Loot boxy tu sú vo veľkom už vyše 5 rokov,” hovorí. “Miesto toho, aby zistili, či sú tu nejaké negatívne dôsledky, ktoré vznikajú kvôli tejto hernej mechanike, sa riaditelia priemyslu zamerali na niečo, čo považujem za zahmlievanie faktov a nekooperáciu.”

Dr. David Zendle má jednoznačnú pravdu. Uznajte sami – táto už niekoľkoročná “kauza” sa tak zamotala, že sa v nej dá ľahko stratiť. Zo strany herného priemyslu zazneli už rôzne pravdy, ale aj polopravdy či obyčajné klamstvá. Odporúčania sociológov a politikov neberú vážne a jediné, čo zatiaľ funguje, je ostrá legislatíva.

Regulátori už viackrát využili neprehliadnuteľný výskum Zendleho, ktorý vyššie viackrát spomínam. K najväčšiemu kroku došlo v roku 2018 v Belgicku, kde boli loot boxy v hrách úplne zakázané. Belgickí hráči toto rozhodnutie jednohlasne podporovali a prijali, pričom sa zdá, že podobný proces čoskoro nastane aj v Spojenom kráľovstve. Možno je teda len otázkou času, kým budú zakázané všade. A pravdepodobne je to len dobre.

Boli by ste radi, keby zákonodarcovia uvalili podobné zákazy aj v iných krajinách, trebárs aj na Slovensku, čo by herné štúdia donútili vytvoriť “zdravšie” spôsoby odmeňovania hráčov? Vaše názory na celú vec nám, prosím, zanechajte v komentároch.

Zdroj: businessinsider.com, kotaku.co.uk, sciencedirect.com, publications.parliament.uk

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

TIP na film: Stratené dievča | Mysteriózny príbeh od jedného z najznámejších režisérov

TIP na film: Stratené dievča Režisér David Fincher má na svedomí mnoho filmov a snáď všetky dosahujú veľmi dobré hodnotenia. Jeho najmladší film je Stratené...

Obľúbený Fortnite zmizol z obchodov Apple a Google. Epic Games sa bráni zaujímavým videom

Vývojárske štúdio Epic Games má problém. Ich vlajková hra Fortnite bola totižto stiahnutá z obchodov Apple a Google. Dôvodom má byť porušenie pravidiel virtuálneho...

Huawei vyvíja ďalší skladací smartfón. Najnovší patent odhalil prítomnosť nových komponentov

Uniknutý patent spoločnosti Huawei podrobne opisuje nový skladací smartfón, pri ktorom nebude chýbať ani stylus alebo tretí displej. Týmto krokom chce čínsky výrobca konkurovať spoločnosti...

Čo nové nám tento víkend prinesie Netflix? Uvidíme superhrdinsý kriminálny film, seriál o krádeži a mnoho ďalšieho

Netflix novinky Netflix patrí k najvyužívanejším a najobľúbenejším platformám na pozeranie filmov a seriálov online na svete. Minulý týždeň nám streamovacia platforma priniesla dokumentárny seriál...

2021 Mercedes S-Class prichádza s novými inováciami. Inteligentné osvietenie interiéru si zamilujete

Automobilka Mercedes si vždy potrpela na dokonalosti vlastných S-Class modelov a inak tomu nebude ani v roku 2021. Interiér z ušľachtilej kože a najmodernejšie...