Majú Marvelovky potenciál stať sa novým Star Wars?

Nenechajte si ujsť

Filip Scherhaufer
Filip Scherhaufer
They've done studies you know... 60% of the time, it works every time.

Vitajte pri našej ceste k Avengers: Endgame! Do premiéry, ktorá sa bude konať 25. apríla, vám každodenne prinesieme špeciálny článok s Marvel tematikou, ktorými budeme odpočítavať dni do vydania filmu. Toto je jeden z nich – tak teda poďme na to!

Majú Marvelovky potenciál stať sa novým Star Wars?

Čo robí z obyčajného filmu ikonu a čo zo série klasiku? Prítomná musí byť kvalita a úraduje aj rok natočenia. Star Wars teda vnímame ako pojem a klasiku. Za ikonu môže fakt, že boli prakticky prví vo všetkom a zadefinovali žáner blockbusteru. Vesmírne naháňačky, to tu predsa do roku 1977 nebolo. Čo ale takí superhrdinovia?

Keď sa bavíme o kostýmových hrdinoch, síce Marvel jednoznačne vedie v ich dnešnej popularite, tak ako si Star Wars zadefinoval žáner vesmírneho sci-fi, Marvelovky si to dovoliť nemôžu. Už len z toho dôvodu, že keď sa povie najlepší superhrdinský film, mnohým napadne starý Superman, Nolanov Batman alebo starí X-Meni spolu s prvým Spider-Manom.

trailer na avengers: endgame
Zdroj: YouTube/Marvel Entertainment

Ako vlna očakávania, áno

V čom ale Marvel Cinematic Universe jednoznačne Star Wars dobehlo, je rovnaké nadšenie fanúšikov na ich spojený vesmír ale aj budovanie príbehov. Tak ako svet kedysi šalel na nový diel Star Wars, podobne to majú ľudia s novými tímovkami Avengers. A fakt, že sa toto deje v dobe, kedy vychádzajú nové diely Star Wars, je veľmi úctihodný.

Ak by sme teda o Star Wars vraveli ako o vlne filmovej série, po ktorej ľudia bažia, Marvelovky k nej majú veľmi blízko. Ak ale o Star Wars vravíme ako o pojme, ktorý reprezentuje svoj žáner, Marvel má už od definície superhrdinskej značky dosť ďaleko a nemyslím si, že ani s 50-timi filmami, by sa im to mohlo podariť (jedine, keby už ďalšie štúdiá prestali s výrobou komiksoviek).

avengers
Zdroj: welovemoviesmorethanyou.com

Ako definícia žánru, nie

Stanú sa teda Marvelovky nejakou ikonou alebo klasikou vo svete filmografie? To si myslím, že môžem 100% potvrdiť ako jasnú vec. Tak to platí pri každej filmovej sérii, ktorá je samozrejme dobre hodnotená. Navyše keď si vezmeme, ako moc ohromná a jedinečná Marvel séria je.

Či ale Marvelovky budú definovať svet superhrdinov vo filmografii, tak ako Star Wars definuje vesmírne sci-fi, ťažko povedať. Rozhodne sú ale momentálne v čele superhrdinskej vlny, a ľudia po nich bažia tak ako po Star Wars v 80. rokoch. A získať takéto momentum, nuž, veľmi pochybujem, že sa ešte niečoho takého vôbec niekedy dočkáme. Či už teda na rovnakej úrovni ako Skywalkerovci alebo nie, Marvel Cinematic Universe je za 40 rokov jediná séria, ktorá dokázala otriasť Hollywoodom tak silno, ako ikonické Hviezdne vojny.

Má podľa vás Marvel potenciál stať sa novým Star Wars? Ktorú filmovú sériu preferujete? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -