Romantická komédia v očakávaní | Matky RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

Matky RECENZIA

Matky RECENZIA – S príchodom leta prichádzajú do kín aj nové české a slovenské komédie. Žáner, ktorý je vo svojej čistej podobe na prahu vyhynutia, a pretrváva hádam už len v našich končinách. Avšak aj napriek tomu so správnym hereckým ansámblom a tematikou každoročne naplní kinosály. Aspoň na prvý týždeň. Tentokrát dostalo priestor materstvo, spolu so strasťami a radosťami, ktoré so sebou prináša.

Matky sú celovečerným filmovým debutom režiséra Vojtěcha Moravca, ktorý sa venuje prevažne seriálovej tvorbe. O scenár sa postarali Vanda Zaplatílková a Sandra Nováková, ktorá si zahrala aj jednu z hlavných postáv. Ostatok hviezdneho obsadenia tvoria Hana Vagnerová, Petra Hřebíčková, Gabriela Marcinková, Jakub Prachař, Jiří Langmajer, Štěpán Benoni a Zuzana Mauréry.

Matky RECENZIA
Zdroj: bontonfilm.sk

Materstvo je boj

Sára (Hana Vagnerová), Eliška (Gabriela Marcinková), Hedvika (Petra Hřebíčková) a Zuzana (Sandra Nováková) sú štyri kamarátky s rôznymi problémami, avšak jedno majú spoločné – materstvo. Sára je úspešná influencerka, hviezda sociálnych sietí, ktorej život sa razantne zmení nie len príchodom dieťatka. Eliška, najmladšia z partie, musí nájsť spoločnú reč so svojou matkou, ktorá neschvaľuje jej priateľa.

Hedvika má na prvý pohľad všetko, čo si môže žena priať. Avšak za perfektne vyzerajúcim životom sa ukrýva temná pravda, ktorá ju pomaly vedie k nevere. Zuzana je slobodná matka dvoch detí. Prepracovaná a na pokraji nervového zrútenia prežíva zo dňa na deň. Materstvo je boj, na ktorý našťastie nie sú samé. Keď im ich každodenné starosti začínajú prerastať cez hlavu, stále sa na seba môžu navzájom spoľahnúť.

Matky RECENZIA
Zdroj: pmgstatic.com

Zrodila sa kvalitná romantická komédia?

Film ukazuje ťažký údel materstva prostredníctvom štyroch postáv, pričom každá z nich predstavuje jeden z niekoľkokrát videných stereotypov. Problém je, že ich tvorcovia pokryjú len okrajovo, žiadna z nich nie je hlbšie rozvinutá. Výsledkom je povrchný a veľmi jednoduchý pohľad na úctyhodne vybranú tematiku, ktorá mala byť esenciou celého filmu. Avšak režisér Vojtěch Moravec má stále čo ponúknuť.

Matky sú technicky zručne spracovanou romantickou komédiou, ktorej najväčšie prednosti nájdeme v dynamickom rozprávaní deja a hereckom obsadení. A áno, dej, alebo sled udalostí, je to správne pomenovanie, pretože o príbehu sa tu nedá hovoriť. Film sa šikovne prestriháva medzi štyrmi hlavnými postavami. Vždy nás vrhne do stredu akcie, ktorá sa predtým, ako stihne začať nudiť, prestrihne na ďalšiu dejovú líniu.

Výsledkom je rýchle rozprávanie deja bez vaty, vďaka čomu snímka udrží pozornosť a nenudí – efektívne, nie úplne konvenčné a stále plniace svoj komerčný zámer, čo sa nedá povedať o väčšine súčasných romantických komédií. Je škoda, že sa tvorcovia nepokúsili o osobitejší vizuálny štýl, ktorý ostáva v snímke s pár animovanými sekvenciami iba naznačený. Je ich bohužiaľ tak málo, až pôsobia nevkusne a nezmyselne.

Matky RECENZIA
Zdroj: pmgstatic.com

Pozerateľné

Podobne ako pri všetkých podobných filmoch, je aj tento preplnený krkolomnými popovými piesňami. Takmer počas každej scény hrá hudba, ktorá nám ako divákom hovorí, ako sa máme cítiť. Akoby tvorcovia nemali vieru v silu a jasnosť jednotlivých scén. Pritom by väčšina z nich fungovala lepšie bez hudby. Niektoré zaznenia týchto srdcervúcich šlágrov na začiatku, alebo konci jednotlivých scén, sú na hrane paródie.

Herecké výkony sú celkovo veľmi slušné až na jednu výnimku. Inak výborná herečka Zuzana Mauréry hrá v akoby inom filme. Zatiaľ čo sú ostatní herci prirodzení, Mauréry pôsobí ako postava afektovanej macochy zo zabudnutej československej rozprávky. Avšak pri pohľade na jej predošlé herecké výkony to musí byť v problém v réžii, inak si to neviem vysvetliť.

A čo by to bolo za komédiu bez humoru? Film je pomerne zábavný. Plusom je, že humorné situácie vychádzajú z charakterov postáv. Na prvý pohľad jasná vec, ktorá nie je pri súčasných komédiách úplne bežná. V Matkách nájdeme aj dostatočne veľa emocionálnych a dramatických momentov na to, aby udržali svoju cieľovú skupinu na hrane sedadla.

Matky RECENZIA
Zdroj: tv-archiv.sk

Matky RECENZIA – Zhrnutie

Matkypozerateľnou romantickou komédiou, ktorá splnila svoj účel – zabaviť svoju cieľovú skupinu na hodinu a pol v klimatizovanej kinosále a vzápätí na to, na ňu zabudnúť. Svižné rozprávanie deja, pravidelná dávka humoru, sympatickí a prirodzení herci a zručné audiovizuálne spracovanie, avšak v prospech povedzme… jednoduchej komédie. 6/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -