Priniesol nám Matthew McConaughey rýdzo zaujímavú a originálnu drámu, alebo sme sa dočkali iba sklamania? | Zlato (recenzia)

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 21 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Herec Matthew McConaughey by už v dnešnej dobe nemal byť nikomu cudzí. Za svoju kariéru obdržal už mnoho prestížnych filmových ocenení, vrátane Oscara v roku 2014. Či už v hlavnej, alebo vo vedľajšej úlohe si zahral vo veľa uznávaných filmoch – napríklad Dallas Buyers Club, Mud, Interstellar či Vlk z Wall Street. A práve tomu poslednému z nich sa najviac podobá jeho nová snímka Zlato. Oslovila nás teda nová dráma plná vulgarizmov, finančných podvodov a humoru, alebo sme sa dočkali iba sklamania? Alebo žeby zájdeme až tak ďaleko, že film nazveme neúspešnou napodobeninou? Odpovede na všetky vaše otázky vykopete tu. Nech sa páči, Zlato recenzia.

Zlato recenzia

Film Zlato (Gold) rozpráva vskutku zaujímavý príbeh. Náš hlavný hrdina, Kenny Wells (Matthew McConaughey) má jeden celoživotný sen. Sen, ktorému zasvätí svoj život. Jediné, po čom túži, je hľadať a s úspechom aj nájsť ohromné ložisko zlatej rudy. Príbeh je založený (vraj) na skutočných udalostiach. Okrem inšpirácie na osobnosti postáv Kennyho a Michaela Acostu (Edgar Ramírez) si však dobrodružná dráma z reálneho príbehu z deväťdesiatych rokov nič nezobrala – to však nie je vôbec dôležité. Otázka znie, či príbeh (či už vymyslený, alebo reálny) fungoval.

gold trailer
Zdroj: unboxholics.com

Príbeh by pri podobných filmoch mal byť tou najdôležitejšou časťou celkového diela. V tomto prípade to však jednoducho ideálne nefunguje. Dôvody sú prosté. Rovnako, ako mnoho nových filmov aj Zlato praktikuje jeden z najlenivejších zlozvykov novodobého filmárstva. Namiesto toho, aby sme dôležitý zvrat či posun v príbehu videli na vlastné oči, o ňom iba počujeme. V remesle natáčania filmov naberá porekadlo „lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť“ úplne nový rozmer, preto je jeho porušenie, ako aj v tomto prípade, absolútne neodpustiteľné. Pozerať sa na zopár mužov, ktorý si na účty navzájom posielajú peniaze a miesto hromady bankoviek oči uprieť iba na jednoduchý šek jednoducho nemá taký efekt, ako režisér Stephen Gaghan zamýšľal.

Nepodarená napodobenina?

Skôr či neskôr musím zmieniť spojitosť filmu Zlato a Vlka z Wall Street. Ak sa vám komédia/dráma na čele s Leonardom DiCaprio páčila a od snímky Gold ste mali podobné očakávania – musím vás sklamať. Aj napriek ohromnej podobnosti Zlato spravilo zle všetko, čo sa tak moc tomu druhému filmu podarilo. Či už ide o humor, príbeh, alebo celkové spracovanie a prácu s kamerou ma novinka trpko sklamala.

Zlato recenzia
Zdroj: collider.com

Príbeh musím pochváliť za integritu a tempo – od prvých sekúnd sa dozvedáme nové a nové informácie, ktoré nám sú lenivým štýlom prezentované. Celý film je založený na náhode, niekoľkých nepochopiteľných zvratoch v príbehu a dookola sa opakujúcich cliché. S časom 120 minút je však príbeh miestami natiahnutý – respektíve obsahuje mnoho zbytočných scén. Film sa nevie poriadne rozhodnúť, aký žáner zastupuje. Tak teda ostali iba načaté, ale nedokončené a neúplne spracované útržky rôznych pôvodov. 

Herecké obsadenie, alebo to, čo film aspoň čiastočne zachraňuje

Film ako celok zachraňuje Matthew McConaughey, ktorý si zahral hlavnú úlohu. Ako skúsený a naozaj prvotriedny herec bol aj tentokrát v svojej role neuveriteľne odhodlaný. Aby dokonalo zahral Kennyho Wellsa herec dokonca pribral 20 kilogramov a čiastočne si nechal spraviť plešinu. McConaughey je epicentrom každej jednej scény a jeho skvelý herecký výkon nás, ako divákov donúti aspoň čiastočne prehliadať chyby a nedostatky príbehu a filmu ako celku. Po boku mal herca Edgara Ramíreza, ktorý vedľajšou úlohou presvedčivo stvárnil nevýstredného geológa. Ostatní členovia hereckého obsadenia na preukázanie svojho talentu príliš priestoru nedostali.

Zlato recenzia
Zdroj: weekendnotes.com

Zhrnutie

Film Zlato žiaľ nezaujal a aj napriek hviezdnemu hercovi na čele, ktorý celý príbeh sám ťahal, naše očakávania ani zďaleka neprekonal. Dá sa povedať, že ma dokonca sklamal. Snímka sa neúspešne snaží napodobniť Vlka z Wall Street no vo všetkom zlyhal. Nie je to však až tak zlé, ako môže znieť. Pokojne môžeme Zlato považovať za priemerný film, ktorý vám večer určite neskazí. Aj napriek veľkým nedostatkom v takmer všetkých oblastiach som sa pri sledovaní celkom zabavil – možno má predsa len na ľudí zlatá ruda magické pôsobenie. Takmer nepochopiteľne by som sa ani nehneval, ak by sa Zlato niekomu naozaj zo srdca páčilo, preto film dostáva hodnotenie 6/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Priniesol nám Matthew McConaughey rýdzo zaujímavú a originálnu drámu, alebo sme sa dočkali iba sklamania? | Zlato (recenzia)Aj napriek obrovským nedostatkom nie je bolestivé priemerný film pozerať vďaka skvelému výkonu Matthewa McCounaughey