Vyrieši Michael Fassbender desivú záhadu, alebo ide o nepodarenú adaptáciu knihy, ktorá vás sklame? | Snehuliak (recenzia)

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

Problém filmových adaptácií knižných predlôh veľkého rozmeru existuje vo filmovom priemysle odjakživa. V zmysle prenášania populárneho príbehu z dlho a precízne napísanej knihy do podoby 90-minútového počinu, režiséri a scenáristi zažívajú buď nesmierny úspech, alebo fatálne zlyhanie. Všetky filmové adaptácie pritom ťažia len z úspešných kníh – adaptovať nepopulárnu knihu by predsa bol nezmysel. Prečo sa potom toľko z nich nepodarí? A podstatnejšie, s akým osudom sa stretol očakávaný škandinávsky neo-noir film, natočený podľa bestselleru nórskeho spisovateľa? To, či si Michael Fassbender opäť vybral katastrofálny projekt, vám prezradí recenzia na film Snehuliak.

the snowman
Zdroj: chapter1-take1.com

Snehuliak recenzia

Fenomenálny herec s minulosťou plnou zlých rozhodnutí vo filme hrá postavu menom Harry Hole. Ide o opilca a aj napriek veľkej snahe nezodpovedného otca, ktorý je zároveň najlepším detektívom v nórskom hlavnom meste Oslo. K životu potrebuje len ďalší prípad, ktorý ho na nejakú dobu zamestná. V tom do mesta príde „nový“ regrút polície, sympatická Katrine Bratt (Rebecca Ferguson), ktorá ho nedobrovoľne nechá pripojiť sa k jej vyšetrovaniu prípadov nezvestných osôb. Samozrejme, ako sa postupne ukazuje, situácia skrýva omnoho viac, ako sa na prvý pohľad zdalo. Tým je prepojenie prípadu so sériou chladných vrážd vraha, ktorý sa predstavuje desivým snehuliakom.

Príbeh je založený na siedmej knihe z 11-dielnej série úspešného nórskeho spisovateľa menom Jo Nesbø. Konkrétne táto kniha sa stala hitovým bestsellerom hlavne na severe, pričom v Nórsku ju vlastní v priemere každý desiaty občan. Adaptáciu zrežíroval Tomas Alfredson (Nech vojde ten pravý, Jeden musí z kola von), pričom prvotné reakcie na ukážky a trailery boli veľmi pozitívne. O to viac sa na film všetci tešili kvôli hviezdnemu obsadeniu vedľajších postáv v podobe hercov Val Kilmer, Chloë Sevigny a Toby Jones. Narastajúci záujem o škandinávsku noirovku teda nebol prekvapením. To, čo sme však nakoniec dočkali, absolútne zlyhalo v úlohe rozprávania zaujímavého príbehu.

Rebecca Ferguson; zdroj: universalpictures.com

Problémy od začiatku

Najhlavnejší problém vytvára najpodstatnejší pilier tohto žánru. Príbeh a spôsob, akým je vyrozprávaný, sa od začiatku do konca rúca ako krivo postavená veža. Filmári si nezmysluplne vytvorili výzvu v storytellingu. Počas všetkého, čo sa deje, sa totiž snažia nasledovať dve dejové línie vo formách flashbackov, súťaž o hosťovanie Svetového pohára v Zimných športoch s postavou Arve Støp (J.K. Simmons), Harryho vyšetrovanie a jeho kuriózny osobný život – pričom uspokojivé prepojenie všetkých týchto častí nikdy nepríde. Časom sa to všetko zleje do blatovej kaluže, ktorá má predstavovať veľkolepé finále. Výsledkom je film, ktorého sledovanie sa dá opísať ako namáhavá prechádzka hlbokým snehom, pričom keď konečne prídu vysvetlenia, ľutujete, že ste pred dvoma hodinami do snehu vôbec zaborili nohu.

Režisér spolu so scenáristmi žáner očividne poznajú. V Snehuliakovi ako celku sú totiž neustále citeľné znaky z filmov ako Sedem, Zodiac a Muži, ktorí nenávidia ženy. Žiaľ, táto novinka sa nikdy nedokáže dostať na úroveň spomínaných počinov. Výsledok krkolomného procesu sa dá opísať ako obkreslovanie obrazu Mona Líza tupou ceruzkou a následné vystavenie svojho diela pred galériou moderného umenia, pričom namiesto nosu ste omylom nakreslili tretie oko. A keďže nie sme pohltení príbehom, okamžite si všimneme hneď niekoľko nezmyslov, ktoré sú na úrovni seriálov CSI.

J.K. Simmons; zdroj: universalpictures.com

Nezmysel za nezmyslom

Čo takto nové hypermoderné zariadenie policajného zboru, ktoré je v skratke tablet s kamerou vo veľkosti abnormálne hrubého notebooku. Cieľom bolo samozrejme zamedzenie kontaktu medzi postavami, kedy išlo do tuhého, len preto, aby sa docielilo lacného napätia. Zvláštna bola taktiež sexuálna scéna bez sexu medzi Harrym a jeho ex-priateľkou (Charlotte Gainsbourg), ktorá vás bizarne obnaží od všetkých pochybností, že by ste sa nemali cítiť nepríjemne. Postava Vala Kilmera taktiež musela predviesť svoju detektívnu genialitu tým, že po odvolaní z funkcie policajta aj tak dorazí na miesto činu a bez váhania vystrelí do vzduchu preto, aby odstrašil kŕdeľ vtákov, ktorý zakrýval telo obete.

Aj keď to tak možno vyzerá, v žiadnom prípade nechcem povedať, že ide o nepozerateľný nezmysel. Snehuliak má zopár chvíľ, kedy vám je ľúto, že celý film nie je podobne zaujímavý. Medzi vrcholné moment napätia patrí zopár krvavých scén, hlavne nájdenie odrezanej hlavy uloženej na tele snehuliaka a podobne. Koniec koncov nám však tieto skvelé scény len dookola ukazujú nevyužitý potenciál filmu.

Val Kilmer; zdroj: cinemavine.com

Záverečný klinec do rakvy

Negatívne som sa cítil až do samotného záveru Snehuliaka. Potom to však konečne prišlo a dočkali sme sa vyvrcholenia prípadu a jeho zakončenia. Počas celého finále som nedokázal myslieť na nič iné, len nato, že radšej by som sa prechádzal po tenkom ľade a dúfal, že sa prepadnem do mrazivej vody, ako sledovať ďalej a prijať, že ide o uspokojivý koniec filmu.

Film by sa dal považovať za úspešný jedine, ak by mal za cieľ ponúknuť niekoľko vizuálne nádherných záberov spolu s opätovným predvedením, že Michael Fassbender je špičkový herec, no jednoducho si zasa vybral zlý projekt. Ak by šlo o pilotný diel ku novému televíznemu seriálu, počas druhej reklamy by ste prepínali programy a k Snehuliakovi sa už asi nevrátili. Dostatočná filmová atmosféra detektívky príbehu nechýba. Ani z ďaleka sa však filmárom nepodarilo preniesť komplexitu knihy na plátno. Navyše postavy, ktoré mali byť geniálnymi detektívmi, sa správali absolútne nezmyselne a na situáciu reagovali hlúpymi spôsobmi.

Podobne som vyzeral po konci filmu; zdroj: horrorzone.ru

Zhrnutie

Snehuliak je detektívnym filmom, ktorý tohto sľuboval naozaj veľa, no v skutočnosti nedokázal priniesť nič iné, ako sklamanie. Hororový efekt nefungoval vôbec a prevedenie tak skôr pripomínalo špeciálnu epizódu jedného zo seriálov CSI. Snímka v skratke nedokázala ani zďaleka využiť fenomenálnu knižnú predlohu. Jediné, čo Snehuliaka zachraňuje, sú nádherné zábery, ktoré doprevádza občas krásna hudba a niekoľko scén, ktoré nám ukazujú, aký by film mohol byť dobrý, ak by sa neroztopil v blatovú kaluž. Pozerateľná žánrovka dobrá iba na oddych od kvality preto dostáva hodnotenie 4,5/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Ťažko pozerateľná detektívka za postupne roztápa, až sa premení na kaluž, ktorú chcete obísť. Pozitíva okrem zopár scén a hereckých výkonov nenájdete.Vyrieši Michael Fassbender desivú záhadu, alebo ide o nepodarenú adaptáciu knihy, ktorá vás sklame? | Snehuliak (recenzia)