Preslávil sa v Batmanovi, na obrazovke už ho viac neuvidíme. Herecká ikona ukončila kariéru

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 23 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.

Michael Caine končí s herectvom

90-ročný herec Sir Michael Caine sa za celú svoju kariéru ukázal vo viac ako 160 filmoch. Herec už ale dlhšiu dobu hovoril o tom, že končí s herectvom a ide do dôchodku. V BBC Radio 4’s Today show prezradil, že tento čas už skutočne nastal. „Stále hovorím, že idem do dôchodku. No, teraz už som.“ Caine sa tak po desiatkach rokoch pred kamerami sťahuje do úzadia.

Jeho posledným filmom sa stal film The Great Escaper, v ktorom stvárnil hlavnú úlohu reálneho vojnového veterána Bernarda Jordana. Zahral si tam po boku herečky Glendy Jackson, ktorá v júni tohto roka zomrela. Biografický film mal premiéru začiatkom októbra v Británii. Ukázal príbeh muža, ktorý odišiel z opatrovateľského domu, aby sa v roku 2014 mohol zúčastniť 70. výročia vylodenia v Normandii.

The Great Escaper
Michael Caine a Glenda Jackson; Zdroj: imdb.com/Rob Youngson

Nechce hrať vedľajšie postavy

Herec prezradil, že keď si uvedomil, že jeho posledný film má skvelé hodnotenia a keďže tu zároveň hrá hlavnú rolu, je to ideálny čas odísť do dôchodku. The Great Escaper na Rotten Tomatoes má od divákov hodnotenia až 96%. Herec si povedal, že nevie, čo by musel urobiť, aby toto prekonal, a tak sa radšej rozhodol skončiť v tom najlepšom..

Pôvodne film ale ani nechcel natočiť a trikrát rolu odmietol, pretože už vtedy veril, že je na dôchodku. Hlavným dôvodom, prečo o „odpočinok“ stojí, má byť podľa herca aj to, že kvôli vysokému veku dostáva čím ďalej viac menších úloh. Jeho skúsenosť je momentálne nasledovná:

Jediné úlohy, ktoré teraz pravdepodobne dostanem, sú 90-roční muži. Alebo možno 85. Nebudú to hlavné roly. Vo veku 90 rokov nebudete mať hlavných mužov, budete mať mladých pekných chlapcov a dievčatá. Tak som si pomyslel, že by som mohol odísť s tým všetkým.

Herec k tomu ešte prezradil, že keď mu naposledy poslali scenár, pozrel si ho a spravil niečo pre neho netradičné – spočítal, koľko strán má scenár a koľko strán s replikami v ňom mal on. Bolo to 15 strán dialógu v 99-stranovom scenári, vďaka čomu si uvedomil, že ide o malú rolu, a tak sa rozhodol neurobiť to a radšej odišiel do dôchodku. Nechcel, aby jeho kariéra skončila s malou rolou (a prípadnou zlou recenziou).

Michael Caine Zulu
Zulu; zdroj: imdb.com

Má za sebou skvelú kariéru, tento rok mu vyjde aj kniha

Caine začínal v herectve v 50. rokoch, preslávili ho ale klasiky Zulu a Lúpež po taliansky zo 60. rokov. Počas dlhých rokov pôsobenia pred kamerami sa ukázal v rôznych žánroch, niekoľkokrát spolupracoval aj s režisérom Christopherom Nolanom. V jeho trilógii o Batmanovi si zahral Alfreda Pennywortha. Tiež sa aspoň v malých rolách ukázal v jeho ďalších filmoch Dokonalý trik, Inception, Interstellar, Dunkirk a Tenet.

Herec získal za svoje stvárnenia veľa ocenení, dve z mnohých nominácii na Oscarov premenil aj na výhru. Bolo to za najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe za filmy Hana a jej sestry a Pravidlá muštárne. V roku 2000 ho vtedajšia kráľovná Alžbeta II. pasovala za rytiera. Herec podľa vlastných slov stále chytá „každú sekundu, aj keď mám 90.“ O jeho aktivite veľa napovedá aj to, že budúci mesiac mu vyjde kniha s názvom Deadly Game.

Sir Michael Caine patrí nielen medzi ikony britskej, no aj svetovej hereckej scény. Prajeme mu všetko dobré na jeho dôchodku.

Zdroje: bbc.co.uk, bbc.com, variety.com

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -