Microsoft vydal oficiálne parametre konzoly Xbox Series X

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Oficiálne parametre Xbox Series X sú na svete

Microsoft prednedávnom uverejnil na webe Xbox Wire oficiálne parametre Xbox Series X. Správu na web uverejnil Phil Spencer, ktorý je vedúcim divízie vyvíjajúcej tieto herné konzoly.

Ide o klasickú PR (Public Realations) správu, v ktorej sa snaží predstaviť nový produkt. Avšak s predstavenými parametrami konzoly im to vyšlo pomerne dobre. Podľa správy sa môžeme tešiť na ešte viac informácií o konzole na tohtoročnej výstave E3.

xbox series x parametre
Zdroj: news.xbox.com

Na aké parametre sa môžeme tešiť?

Tím Xbox sa snažil najmä o to, aby všetky tímy vývojárov mali nástroje potrebné na dosiahnutie svojich ambícií a taktiež aby pomocou nich vedeli efektívne využiť celý výkon konzoly. Konzola by mala mať vynikajúcu rovnováhu sily a rýchlosti a taktiež pokrok na všetkých technologických frontoch.

Procesor novej generácie

Xbox Series X má byť doposiaľ najvýkonnejšou konzolou. Poháňať ju bude na zákazku vyrobený procesor od AMD s využitím najnovších Zen 2 a RDNA 2 architektúr. Ten by mal poskytovať výkon 4-krát väčší ako predchádzajúci Xbox One. Zároveň má poskytnúť vývojárom využívať výkon až 12 teraflopov GPU, to je dvojnásobok výkonu Xbox One X a viac ako osemnásobok výkonu pôvodného Xbox One.

Xbox Series X bude skutočne poskytovať obrovský generačný skok. Uvidíme, aký výkon bude ponúkať Playstation 5 od Sony, keďže spoločnosť sa v poslednej dobe mierne zdráha uverejniť bližšie detaily ohľadom hardvéru.

xbox logo
Zdroj: xbox.com

Hardvérovo akcelerované DirectX Raytracing

V konzole máme očakávať dynamickejšie a realistickejšie prostredie. To bude poháňané hardvérovo akcelerovaným DirectX Raytracingom. To bude prvým Raytracingom pre hranie na konzole. Kto by nevedel čo znamená Raytracing, ide v skratke o realistické osvetlenie, presné odrazy napr. vo vode a realistickú akustiku vypočítavanú v reálnom čase. Na tieto výpočty potrebujete skutočne silný výkon a aj v dnešnej dobe si nemôže hocikto dovoliť investovať do grafickej karty, ktorá Raytracing podporuje.

SSD úložisko

Asi nie je žiadnym tajomstvom, že nová generácia konzol má prísť s SSD úložiskom. To by malo zaistiť zlepšenie v takmer všetkých aspektoch hrania hier, hlavne pri načítavaní. Microsoft sľubuje väčšie a dynamickejšie svety, ktoré sa budú načítavať rýchlosťou blesku.

xbox series x vrch
Zdroj: t3.com

Ďalšie parametre

Môžeme očakávať inováciu na HDMI 2.1, ktoré by malo zabezpečiť minimálne oneskorenie a responzívny herný zážitok. Taktiež sa vďaka HDMI 2.1 môžeme tešiť na hladký obraz bez trhania.

Veľkou zaujímavosťou je podpora až 120 snímkov za sekundu. Čo je rozdielny prístup od Sony, keďže to sa podľa dostupných informácií namiesto zvyšovania obnovovacej frekvencie pustilo do zvýšenia rozlíšenia na 8K.

Konzola bude viac menej samozrejme kompatibilná s hrami na Xbox One. Zaujímavosťou je, že konzola by mala byť kompatibilná dokonca s hrami na Xbox 360 a aj s originálnymi hrami na Xbox. Podobnú kompatibilitu predstaví aj Sony na svojej konzole Playstation 5.

Xbox Series X bude určite znamenitá konzola, ktorá si svoje publikum nájde. Parametre konzoly ma úprimne milo prekvapili a sám rozmýšľam, či by som si ku môjmu počítaču do budúcnosti nezadovážil aj túto výkonnú krabičku. V tajnosti zatiaľ zostáva cena, ktorá je pre mnohých používateľov veľmi podstatná. Na ňu si však budeme musieť počkať, keďže Microsoft, pravdepodobne ako Sony, bojuje s cenou ich konzoly. Dozvedieť by sme sa ju spolu s ďalšími detailami o konzole mali na veľtrhu E3, ktorý sa koná v júni 2020.

Zdroj: news.xbox.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -