Je koniec. Windows odstráni Bing aj Edge

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Konečne odinštalujeme Edge a Bing z Windowsu

Vo Windowse sa udeje nenápadná, no vo svojej podstate obrovská zmena. Microsoft sa vzdal, alebo inak povedané, bol donútený vzdať sa. Nová legislatíva Európskej únie zameraná na protimonopolné opatrenia dovolí používateľom zbaviť sa prehliadača Edge a vyhľadávača Bing v operačnom systéme a úplne ich nahradiť Googlom. Spoločnosť sa s nami podelila o plánované zmeny prostredníctvom oficiálnom blogu.

Microsoft nie je jedinou spoločnosťou, ktorá musí vykonať veľké zmeny vo svojom biznis modeli kvôli DMA (Digital Markets Act). Ide o súhrn legislatívnych opatrení, ktoré sú zamerané na to, aby znemožnili veľkým korporáciám zneužívať svoju pozíciu na podkopávanie konkurencie. Európska únia nimi napríklad donútila Apple, aby povolil používateľom inštalovať aplikácie aj mimo App Store, čomu sa venujeme v samostatnom článku. Teraz je na rade ďalší technologický gigant, ktorý sa musí podvoliť EÚ a rozviazať ruky svojim používateľom.

edge
V ponuke chýba možnosť „Odinštalovať“; Zdroj: Snímka obrazovky / Redakcia

Z Windowsu bude po novom možné odinštalovať prehliadač Microsoft Edge. Tento internetový browser je zabudovaný do každého nového Windowsu a naozaj sa ho aktuálne nedá zbaviť, aj keď využívate konkurenčné aplikácie, ako napríklad Google Chrome, Opera, Safari či iné. Odinštalovať taktiež budete môcť vyhľadávač Microsoft Bing, respektíve jeho Web Search, ktorý ja taktiež „natvrdo“ zabudovaný do operačného systému.

Treba podotknúť, že technologický gigant tieto zmeny vykonáva naozaj len kvôli EÚ, a preto budú dostupné len v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru. Tak či onak, Slováci si od nich budú môcť „očistiť“ Windows. Zmeny už sú dostupné prostredníctvom Preview Buildov, takže verejná aktualizácia dorazí už čoskoro, v rozmedzí niekoľkých týždňov.

operacny system windows 11
Zdroj: Microsoft

Spoločnosť rozviazala ruky svojim používateľom

Microsoft už raz ustúpil, keď používateľom poskytol možnosť odinštalovať nasledujúce aplikácie:

  • Kamera
  • Cortana
  • Fotografie

Tento raz Microsoft zachádza ešte o krôčik ďalej. Vďaka regulácii DMA, ktorá vstupuje do platnosti v marci 2024, budeme môcť taktiež nahradiť články zo služby Microsoft Start iným zdrojom v časti widgetov.

Okrem toho používatelia budú môcť zmeniť predvolený vyhľadávač v ponuke Štartu. Výrazy hľadané Windows prehľadáva na internete exkluzívne prostredníctvom Bingu, no zverejnená API spoločnosťou Microsoft dovoľuje, aby sme ju nahradili inými službami, napríklad Googlom (ak sa firma rozhodne túto možnosť vyvinúť).

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -