Nie sme sami. Vedci tvrdia, že dokázali existenciu minimálne 36 mimozemských civilizácií v našej galaxii

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Existuje mimozemský život? Vedci aj široká verejnosť s touto otázkou zápasia už odjakživa, pričom väčšina z nás sa zhodne na názore, že vo vesmíre nie sme sami. Stále ho však nedokážeme s určitosťou potvrdiť (či vyvrátiť) kvôli technologickým obmedzeniam. Vznikajú preto rôzne rovnice či výpočty, ktorých úlohou je určiť pravdepodobnosť a mieru výskytu mimozemského života.

Dokázali vedci, že v našej galaxii existuje mimozemský život?

Astrofyzici Christopher Conselice a Tom Westby z Univerzity v Nottinghame prišli s novým záverom. Podľa ich výpočtov by sa len v našej galaxii – Mliečnej ceste – malo okrem nás nachádzať minimálne 36 ďalších, cudzích civilizácií.

„Vychádzame z evolúcie, ale na kozmickej škále. Tento výpočet voláme Koperníkov astrobiologický limit,“
povedal Conselice.

Vedci pri svojom výskume porovnávali rôzne parametre, pričom podľa ich slov „zmiernili akékoľvek domienky použitím nových dát.“ Tým prišli k „slušnému odhadu počtu civilizácií v našej galaxii.“

christopher conselice
Christopher Conselice; Zdroj: elitereaders.com

Conselice a Westby vychádzali z počtu potenciálnych obývateľných planét, ich vzdialenosti od ich príslušnej hviezdy, veku a typu týchto hviezd, pravdepodobnosti vývoja inteligentného života a mnohých ďalších faktorov.

Poukázali tiež na fakt, že život na Zemi existuje už cez 3 miliardy rokov, no o svojej existencii dávame zvyšku našej galaxie vedieť len posledných 125 rokov. Vtedy sme začali používať rádiové signály, ktoré by mohol niekto „tam vonku“ detegovať. Čím ďalej od Zeme sa však naše telekomunikačné signály dostanú, tým viac slabnú a pravdepodobnosť ich zachytenia opäť klesá.

Tým mali vedci vysvetliť, ako je možné, že sme ešte nezachytili žiadnu z desiatok inteligentných civilizácií, ktoré podľa ich výskumu existujú v Mliečnej ceste. Rozostupy medzi nimi sú jednoducho príliš veľké.

Ak vezmeme do úvahy veľkosť Mliečnej cesty a minimálny počet 36 civilizácií, ktoré ju podľa vedcov obývajú, vzniknú nám medzi nimi rozostupy zhruba 17 000 svetelných rokov. Prvé rádiové vysielanie zo Zeme by teda podľa tejto teórie mohol niekto zachytiť najskôr o 16 875 rokov, nakoľko rádiové signály cestujú zhruba rýchlosťou svetla. A ako som spomínal vyššie, vtedy už budú neuveriteľne slabé a prakticky nezachytiteľné.

Zdroj: nottingham.ac.uk, sciencealert.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -