Vláda zakazuje mobilné telefóny na školách. Prísny zákon má len zopár výnimiek

Nenechajte si ujsť

Mobilné telefóny na školách budú regulované

Aktualizované 4. apríla 2024: Minister školstva Tomáš Drucker ešte vo februári avizoval nadchádzajúci zákaz používania mobilných telefónov na školách. Drucker teraz doplnil detaily, informuje Denník N. Zákaz bude priamo zavedený do zákona a učitelia sa ním budú musieť riadiť bez ohľadu na názory konkrétnych škôl.

Niektoré deti na základných školách budú mať mobily povolené len na výnimku od učiteľa, iné ich budú mať zakázané úplne. Toto sú nasledujúce pravidlá, ktoré navrhuje Drucker:

  • 1. až 3. ročník ZŠ: Úplný zákaz používania telefónov počas hodín, prestávok alebo v priestoroch školy.
  • 4. až 5. ročník ZŠ: Používanie mobilných telefónov, len ak je to predpísané v učebných osnovách na účely vzdelávania.
  • 6. ročník ZŠ a vyššie: Používanie mobilných telefónov s udelenou výnimkou od učiteľa pre účely vzdelávania.

Ako dôvod na plošný zákaz telefónov na základných školách Drucker cituje výskumy, ktoré hovoria, že mobily majú nevhodný vplyv na deti.

Zatiaľ nie je jasné, kedy začne zákon platiť. Konkrétne znenie zákona, ktoré bude môcť posúdiť parlament, je ešte v prípravách – vyššie uvedené sú len hlavné body osnovy. Následne ho bude musieť vláda schváliť.

samsung telefon
Zdroj: redakcia REWIND.sk

Pôvodný článok

Zajtra predstavím niekoľko opatrení pre lepšie prostredie detí na školách. Niektoré sú rázne, ale dáta ukazujú, že správne,“ napísal včera na svojom účte na Facebooku Tomáš Drucker. Minister školstva, vedy, výskumu a športu v tomto prípade nezavádzal, čerstvo totiž avizoval plán výrazne obmedziť používanie mobilných telefónov na školách.

Smerujeme k tomu, že chceme opätovne zaviesť zákaz používania mobilných telefónov na prvom stupni. Je tu zriadená skupina zhruba 20 odborníkov, akademikov z externého prostredia, ktorí sú aj odborníci v oblasti digitálnych technológií,“ uviedol rezort.

Denník N informuje, že ministerstvo školstva plánuje zriadiť odbornú skupinu zloženú približne z 20 odborníkov, ktorá nastaví konkrétne pravidlá. Obmedzenia by sa mohli líšiť napríklad pre prvý a druhý stupeň základných škôl. Kým pri prvom stupni sa spomína kompletný zákaz používania mobilných telefónov, v prípade starších žiakov by pravidlá mohli byť voľnejšie a malo dôjsť iba k obmedzeniu.

Presné znenie pravidiel ministerstvo školstva stále dokončuje. Ich predstavenie v novej vyhláške zákona avizuje najneskôr do konca marca.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -