Movies & Wheels – Ikonické zelené Mini, auto Mr. Beana!

Nenechajte si ujsť

Viete, čo sa stalo s Kameňmi Nekonečna po filme Avengers: Endgame? Marvel to konečne oficiálne potvrdil

Marvel a Kamene Nekonečna Fanúšikovia hocijakých filmov a filmových sérií si vždy radi vymýšľajú rôzne teórie. Rôznymi teóriami boli opradené aj Kamene Nekonečna z Marvel...

OFICIÁLNE: Herná séria Fallout prichádza s televíznym seriálom od tvorcov Westworldu

Treba uznať, že vývojárske štúdio Bethesda Studios nás už nejaký ten piatok ničím nepotešilo. Hru The Elder Scrolls V: Skyrim od roku 2011 recyklujú...

Toto je 10 dôvodov, prečo je pre vás hranie hier v skutočnosti dobré

10 dôvodov, prečo sú pre vás hry dobré "Neseď stále za tým počítačom! Nevieš, ako ti tie hry škodia?" je veta, ktorú sme v tejto...

TOP 10: Filmy a seriály, ktoré v júli jednoducho nesmiete zmeškať na HBO GO

TOP 10: Filmy a seriály, ktoré si v júli musíte pozrieť na HBO GO Nový mesiac je tu, a ako ste si už mohli zvyknúť,...
Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 19 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky.

Movies & Wheels – Mr. Bean a jeho auto

Samozrejme, Mr. Bean vždy jazdí na Mini. Je to jednoducho legenda. Existuje niekoľko áut, ktoré sme pri ňom mohli vidieť. Pokiaľ ale očakávate, že v tejto časti Motor & Wheels budeme rozoberať motorový priestor alebo rýchlosť, mýlite sa. Toto autíčko sa jednoducho stalo ikonou spätou s jedným z najlepších komikov, akých svet zažil.

auto Mr. Beana
Zdroj: factuation.com

Mr. Bean počas svojho pôsobenia a vysielania pobavil nespočetné množstvo televíznych divákov. Na jednu konkrétnu epizódu – “Problem with Mr. Bean” – sa v roku 1992 dívalo až 18,74 milióna ľudí. Britský sitcom stvorený Rowanom Atkinsonom a Richardom Curtisom pozostával z 15. epizód, z ktorých každá mala 25 minút. A na čom jazdil? Na Mini!

Séria Mr. Beana získala niekoľko medzinárodných ocenení, vrátane Rose d´Or. Navyše sa predávala na 245 miestach po celom svete a boli ňou inšpirované aj dva celovečerné filmy. V hlavnej úlohe je stále jeden a ten istý jedinečný Robert Atkinson, ktorý vystupoval ako Mr. Bean na slávnostnom otvorení olympijských hier v Londýne v roku 2012.

auto Mr. Beana
Zdroj: npr.org

Existuje 6 rôznych vozidiel používaných Mr. Beanom:

1. Úplne prvý bol BMC Morris Mini 1000 Mark II z roku 1969 oranžovej farby. Bohužiaľ, na konci epizódy sa toto pilotné vozidlo zničilo pri havárii, takže si ho mnoho z nás možno nepamätá.

2. Druhým sa stal britský Leyland Mini 1000 z roku 1977. Mal nápaditú zelenú farbu a matnú čiernu kapotu. V priebehu sitcomu sa auto niekoľko krát  objavuje uzamknuté iba visiacim zámkom od obyčajnej skrinky, čo dotváralo vtipný efekt miniatúrneho autíčka. Mr. Bean takisto vytvoril inovatívne bezpečnostné opatrenie tým, že odradil zlodejov odstránením volantu. V neskorších epizódach sa autíčko znova zničí, keď je ako súčasť demonštrácie rozdrvené tankom.

3. Aj napriek tomu, že originálne Mini bolo na kúsky, jeho náhrada sa objavila v ďalších častiach. Išlo predsa len o rovnaký model, takže rozdiel nebol poznať. Ale toto bolo tretie oficiálne vozidlo, ktoré sa objavilo na obrazovkách.

4. Pre celovečerný film Bean z roku 1997 bolo zvolené ďalšie Mini, ktoré malo inú registračnú značku. Jedna z ďalších automobilových scén je, ako Mr. Bean v snahe predísť dopravnej zápche vojde s Mini do obchodného domu Harrods. Bohužiaľ, táto scéna bola nakrútená, ale nikdy nebola vo filme použitá. Môžete si ju však pozrieť na DVD.

5. Toto auto sa objavilo vo filme Prázdniny Mr. Beana. V snímke ho vlastní istá slečna Sabine, a Mini má európsku verziu riadenia na ľavej strane.

6. V roku 2015 sa Mr. Bean vrátil v krátkom sketchi pre Comic Relief, aby oslávil svoje 25. výročie. V krátkom videu sa ukáže Mini na pohrebe. Toto auto nesie rovnakú registračnú značku ako v animovanej sérii.

auto Mr. Beana
Zdroj: nme.com

Inovácie autíčka

Vozidlá používané v celej sérii podliehali niekoľkým zmenám, ktoré si všimol nielen obozretný divák. V epizóde 6 sa Mini objaví zo zámkom na kapote – hneď vedľa znaku. Auto je v interiéri vybavené šedými poťahmi na sedadlách s farebnými pruhmi.

V epizóde 8 a 10 sa autíčko objavuje prvýkrát aj so spätnými zrkadlami. Dovtedy sa zjavne Mr. Bean bez nich hravo zaobišiel. Poslednú zmenu Beanovho auta je možné vidieť v epizódach 9, 11 a 14. Auto už dostalo dve chrómové spätné zrkadlá a iný vzor na poťahoch sedadiel.

Po skončení natáčania sa jedno z pôvodných “pojazdných” Mini predalo Karikerovi Karsovi, ktorý bol najatý na rôzne akcie. Neskôr sa auto dočasne dostalo medzi významné atrakcie v múzeu Rover Group. V roku 1997 ho zakúpilo múzeum Cars of the Stars a vystavuje ho už niekoľko rokov.

auto Mr. Beana
Zdroj: cnbc.com

Zaujímavosti:

– V roku 2009 sa Mr. Bean aj so svojím autíčkom zúčastnil verejného vystúpenia na Goodwood Revival a ikonicky sedel na streche zeleného Mini a šoféroval pomocou mopu a strún.

– V roku 2015 v rámci oslavy 25. výročia takisto sedel na streche a jazdil okolo parkov a orientačných bodov Londýna.

– Na všetkých svojich Mini mal jednoduchý zámok od skrinky ako prevencia pred zlodejmi. Keby aj to náhodou nestačilo, zlodej v aute nenašiel ani volant. Len pre istotu.

Mr. Bean je známa osobnosť po celom svete. Na sociálnych sieťach má jeho fanklub viac ako 65 miliónov ľudí a na YouTube má jeho najúspešnejšia časť 1,3 miliardy videní.

Rowan Atkinson hral vedľajšiu úlohu vo filme James Bond – Nikdy nehovor nikdy. Uvedomili ste si to vôbec niekedy?

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Samsung chystá lacný smartfón s masívnou batériou. Kapacitou 2-násobne prekoná iPhony

Samsung chystá (nejeden) smartfón s masívnou batériou Na internete sa objavili ďalšie dôkazy o tom, že pripravovaný smartfón Samsung Galaxy M41/M51 bude disponovať obrovskou 6...

Zasiahne štúdio Warner Bros. aj do filmu Suicide Squad 2? Režisér James Gunn má jasnú odpoveď

James Gunn a jeho Suicide Squad 2 Režisér James Gunn potvrdil, že sa jeho verzia Suicide Squad 2 (The Suicide Squad) nebude žiadnym spôsobom meniť, ako...

Seriál Mandalorian dostane vlastnú sériu kníh a komiksov. Čo od nich môžeme čakať?

The Mandalorian knihy a komiksy The Mandalorian, prvý hraný seriál zo sveta Star Wars, patrí k najlepším seriálovým počinom minulého roka. Tvorcovia momentálne pracujú aj...

Viete, čo sa stalo s Kameňmi Nekonečna po filme Avengers: Endgame? Marvel to konečne oficiálne potvrdil

Marvel a Kamene Nekonečna Fanúšikovia hocijakých filmov a filmových sérií si vždy radi vymýšľajú rôzne teórie. Rôznymi teóriami boli opradené aj Kamene Nekonečna z Marvel...

Pôvodný predstaviteľ Hellboya sa mohol vrátiť aj v novom filme. Prečo túto úlohu odmietol?

Ron Perlman sa ako Hellboy už pravdepodobne nevráti Minulý rok nám priniesol režisér Neil Marshall nový pohľad na obľúbeného komiksového pekelníka Hellboya. Film fanúšikov a...