Môže za to Disney? Sony sa vyjadruje o zrušení dohody o Spider-Manovi v MCU!

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Svet Marvel fanúšikov nepríjemne prekvapila správa, že bola zrušená dohoda o Spider-Manovi v MCU. Pokiaľ neviete, práva na postavu Petera Parkera už nejaký ten čas, presnejšie od roku 1998, nesídlia pod Marvel Studios / Disney, no pod Sony Pictures. Vo filmovom univerze sa mohol objaviť len na základe dohody, podľa ktorej si štúdiá rozdeľovali zodpovednosti a tržby. Prečo ju teda zrušili?

Dohoda o Spider-Manovi v MCU
Zdroj: wallpapercave.com

Zrušená dohoda o Spider-Manovi v MCU

Je jasné, že so zapojením desiatok miliónov fanúšikvo z celého sveta sa strhne diskusia o tom, kto bol chamtivý a komu nezáleží na divákoch.

Doterajšia dohoda fungovala od roku 2015, kedy sa riaditelia dohodli na spolupráci – Spidey sa môže objaviť v MCU, no Sony si prenechá distribučné práva na jeho filmy. Navyše, o veľkú časť produkcie sa staral Marvel, zatiaľ čo inkasovali len malú časť ziskov (5 % + práva na predaj hračiek). Vyžiadali si teda rozdelenie produkčných nákladov, no aj tržieb – 50/50.

4. fáza mcu marvel
Zdroj: wearemoviegeeks.com

Sony sa snaží využiť jedinú páku, ktorú majú: fakt, že vlastnia práva. Marvel sa zas pokúša navýšiť svoj podiel z tržieb z doterajších päť percent, popričom navyše využívajú fanúšikovská základňa, ktorá sa obrátila chrbtom Sony. Kto je však naozaj na vine? Toto povedalo štúdio Sony Pictures na svojom oficiálnom Twitter účte:

„Veľká časť z dnešných správ o Spider-Manovi zle vystihla diskusie o tom, ako je Kevin Feige spojený so sériou. Sme sklamaní, no rešpektujeme rozhodnutie Disney o tom, že pri našom budúcom Spider-Man filme nebude vykonným producentom.

Dúfame, že v budúcnosti sa to môže zmeniť, no rozumieme, že mnoho nových zodpovedností Disney mu – vrátanie ich nových Marvel značiek – nenechalo čas na to, aby pracoval na IP (Intellectual Property – duševné vlastníctvo, napr. práva na Spider-Man filmy), ktoré nevlastnia.“

sony pictures logo
Zdroj: variety.com

Znamená to, že sólové filmy by mali pokračovať ďalej. Ako uvádza portál Deadline, dokonca aj s titulným hercom Tomom Hollandom a režisérom Jonom Wattsom. Feige a Marvel sa do produkcie nezamiešajú, čo znamená, že neuvidíme žiadne MCU postavy. Taktiež bude nemožné, aby sa Spidey opäť objavil v rozsiahlom filmovom univerze.

Čo bude ďalej?

Štúdio Sony Pictures vo svojom vyjadrení poďakovalo Kevinovi Feigemu, s ktorým sa síce nedohodli na nových podmienkach dohody, no s ktorým sa im dobre pracovalo:

Kevin je úžasný a sme vďační za jeho pomoc a nasmerovanie, a taktiež si vážime cestu, na ktorú nás pomohol priviesť, po ktorej budeme pokračovať.“

kevin feige čo bude po avengers: endgame
Zdroj: syfy.com

Štúdia jednoznačne pozorne sledujú dianie na internete a názory fanúšikov. Podľa môjho názoru je veľmi pravdepodobné, že predsa len pristúpia k novej dohode. Či už Sony ustúpi a dá Marvel polovicu tržieb alebo Disney zníži požiadavky, obe strany by spravili nemúdre rozhodnutie, keby nepočúvli divákov.

Čo si o tom celom myslíte vy? Môže podľa vás stále vzniknúť nová dohoda o Spider-Manovi v MCU? Vaše názory a predpovede nám zanechajte v komentároch!

Zdroj: twitter.com, businessinsider.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -