Ako dopadol najnovší hraný remake Disney klasiky? | Mulan RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

Mulan RECENZIA

Mulan RECENZIA – Štúdio Disney nás posledné roky bombarduje hranými verziami ich klasických rozprávok. Kniha džunglí, Kráska a zviera, Leví kráľ, Aladin a tentokrát príbeh odvážnej čínskej bojovníčky Mulan. Pôvodný animovaný film Mulan z roku 1998 síce nepatrí medzi tie najväčšie Disney tituly, no aj napriek tomu má vo svete veľkú fanúšikovskú základňu. A niet sa čomu diviť, jedná sa o veľmi pekný a nadčasový príbeh.

Príprava hranej verzie vyvolala pri pohľade na predošlé remaky obavy. Finančne sú tieto filmy samozrejme úspešné, no stále stoja len na nostalgii ich pôvodných verzií. Avšak film Mulan pôsobil z trailerov ako počin, ktorý na to ide trochu inak. Film, ktorý nám ponúkne oveľa dospelejší a temnejší pohľad na tento dnes už klasický príbeh. Dodržali teda bezduchí producenti z Disney svoje sľuby?

Mulan
Zdroj: amazon.com

Lojalita, odvaha a pravda

To sú zásady, ktorými sa v Číne riadia najväčší bojovníci. Tvrdohlavá Mulan (Yifei Liu) rozumela tomuto kódexu už od detstva. Bola to rodená bojovníčka, ktorá namiesto hračiek vždy uprednostnila ostrie meča. Jej nebezpečná záľuba sa samozrejme stretávala s odporom a protikladom toho, ako má žena pôsobiť.

Všetko sa zmení, keď Čínsky cisár vydá nariadenie, ktoré prikazuje, aby jeden muž z každej rodiny slúžil v armáde, ktorá bude brániť krajinu pred severskými útočníkmi. Mulan učiní odvážne rozhodnutie a zaujme v armáde miesto svojho chorého otca. V prestrojení za muža čelí nástrahám na každom kroku. A to nie len zo strany severanov, ale aj vlastných krajanov, ktorí by jej klamstvo neakceptovali. V pekle vojny musí rozvinúť svoju vnútornú silu, objaviť svoj potenciál a vyslúžiť si rešpekt svojej rodiny.

Mulan
Zdroj: amazon.com

A je to tu znova

Tento film mal všetky predpoklady na to, aby sa stal hitom. Alebo aspoň zábavným historickým filmom. Talentovaná režisérka Niki Caro, hviezdny ansámbel, pevné príbehové základy z už existujúceho filmu a neuveriteľný rozpočet 200 miliónov dolárov. Navyše celý „dospelejší“ tón, ktorý sršal z trailerov, sa k tomuto príbehu veľmi hodí. Popravde som sa na tento konkrétny remake aj tešil, lebo som mal pocit, že má konečne zmysel.

Nie, bohužiaľ však nemá. Mulan sa nesie v duchu predošlých hraných verzii klasických Disney rozprávok. Je to prázdna séria scén bez srdca. Bez charizmy, ktorou prekvitá pôvodný film. Bez silnej myšlienky a hravosti. Každá scéna pôsobí, akoby bola schválená nejakou komisiou. Všetko je extrémne vykalkulované a umelé. V pôvodnom filme sme videli, ako musí Mulan prejsť ťažkou cestou, aby sa z nej stala bojovníčka. Aby si vyslúžila rešpekt. V tomto filme je Mulan perfektnou bojovníčkou už od svojich piatich rokov.

Mulan
Zdroj: amazon.com

Jej postava neprechádza takmer žiadnou cestou. Nerastie. To je obrovský problém, pretože sila prichádza s úsilím, a to animovaná verzia ukázala výborne. Pre deti je to určite lepšia myšlienka, ako to, že niekto je už od detstva perfektný a stačí byť len sám sebou. Preto je v tomto filme až nemožné emocionálne sa naviazať na postavu Mulan. Okrem toho, že je postava mizerne napísaná, je herecký výkon jej predstaviteľky Yifei Liu veľmi drevený.

Obrovský rozpočet

Chudák Jet Li tu len 10 minút v make-upe starého cisára sedí na tróne a rozmýšľa, čo sa stalo s jeho kariérou, zatiaľ čo si vo vrecku skrýva tučný šek. Je tu aj Donnie Yen. To je asi všetko, čo môžem k tomu povedať. Proste tam je. Nemá veľmi čo hrať. Záporáci sú na smiech a počas ich neprítomnosti som zabúdal, že sú vo filme. Okrem záporáka z pôvodného filmu, tvorcovia pridali postavu zlej čarodejnice, čo nebol vôbec zlý nápad. Avšak jej motivácia nedáva veľmi zmysel.

Donnie Yen Mulan
Zdroj: geektyrant.com

Toto stálo 200 miliónov!? V niektorých scénach to vyzerá ako televízny film. Všetky kostýmy sú príliš čisté, nič nepôsobí prežito. Digitálne efekty sú často otrasné. Občas sa objaví nejaký ten pekný záber, ale väčšina filmu je vyslovene škaredá. Mulan má navyše tú najhlúpejšiu a najsmiešnejšiu „epickú bitku“, akú som videl za veľmi dlhú dobu. Fakt sa mi tomu rozpočtu nechce veriť.

Navyše v tomto temnom a dospelom remaku rozprávky nie je ani kvapka krvy. Akčné scény sú prekvapivo nudné. Ani jedna nie je zapamätateľná, ani pri jednej nie je divák v napätí, pretože celý film presne viete, kam to smeruje a ako to dopadne. A to nie len kvôli animovanej predlohe. Samozrejme to nemusí byť pravidlo, ale jednotlivé scény sú tak konvenčné a nudné, že vnímanie príbehu je to jediné, čo divákovi ostáva.

nový dátum premiéry Mulan
Zdroj: wallpapersden.com

Mulan RECENZIA – Zhrnutie

Mulan je zanedbateľným a prázdnym filmom, ktorý je nemožné milovať. Štúdio Disney vypustilo do sveta ďalší remake, ktorý robí hanbu svojmu predchodcovi. Bez myšlienky, charizmy a hravosti pôvodného filmu sa pomaly plazí k záverečným titulkom. Tvorcovia sa na príbeh snažia pozrieť trochu inak, čo je pozitívne. Ale čo z toho, keď ich „inak“ vyzerá takto. Je to škoda, pretože z hranej verzie Mulan mohol byť skutočne pôsobivý historický veľkofilm. 4,5/10.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -