Nadchol nás Andy Serkis pre lásku v jeho dojímavom režisérskom debute s hviezdnym hereckým obsadením? | Nádych pre lásku RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 21 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Úprimná, nefalšovaná radosť je jednou z najkomplikovanejších ľudským emócií, ktoré sa na filmovom plátne dajú zachytiť. Tento fakt platí ešte viac, ak sa príbeh zameriava na neférovú stránku života, pri ktorej sa radosť vyskytuje najzriedkavejšie, no zato najmocnejšie. Vystihnutie tohto pocitu z hľadiska kinematografie vyžaduje nesmiernu delikátnosť, ktorá je úzko spätá so skutočným životom. S životom plným smiechu, no aj paralýzy, uväznenia a túžbe po smrti. Keď sa niekedy cítite zle, ešte vždy existuje fráza „mohlo by byť aj horšie.“ Môže sa však radosti dočkať aj človek, ktorý už hlbšie klesnúť nemôže? O vyrozprávanie skutočného príbehu, ktorý vám na túto otázku odpovie, sa pokúsil Andy Serkis so svojim režisérskym debutom Nádych pre lásku!

Zdroj: magicbox.sk

Nádych pre lásku recenzia

Postavu Robina Cavendisha (Andrew Garfield) poprvýkrát stretneme na konci päťdesiatych rokov, kedy si entuziastický mladík užíva rozprávkový život s nádhernou Dianou (Claire Foy). Celý svet je zamilovanému páru dostupný ako na dlani. Ich rodina už dokonca o chvíľu obdrží správu o tom, že sa z nich onedlho stanú rodičia. Robinovi sa však stane strašná vec – odrazu ho prekvapí obrna, kvôli ktorej je paralyzovaný od krku dolu. Sám nemôže ani dýchať, pri živote ho tak drží len labilný dýchací prístroj.

Povedať, že film Nádych pre lásku je plný emócií, by bolo málo. Samotný príbeh je totižto priamym prevedením hrôzostrašných a naopak mimoriadne radostných pocitov na plátno. Radikálne aj vyobrazuje skutočnú lásku rodiny a priateľov, ktorí nie sú ochotní sa vzdať aj napriek tvrdeniu doktorov, ktorí dávajú Robinovi len zopár mesiacov života.

Zdroj: magicbox.sk

Neskutočne dojímavý pozitivizmus

Absolútne dojímavé sú momenty, ako keď pacient, ktorý ledva pohybuje perami vynaloží všetky svoje sily len na to, aby žiadal o smrť. Jedna z najhorších chorôb histórie je tak predvedená s takou ľudskosťou, až vám z toho po chrbte behá mráz. Vážnosť celej situácie vyzdvihuje nesmierny realizmus, s ktorým bola snímka plánovaná a vo výsledku aj natočená – isté momenty ma doslova zaboleli pri srdci s predstavou, že niečim podobným si prešli už mnohí ľudia a ich rodiny. Ako tak pozorujete skoré príznaky choroby a bezduchý pohľad človeka, ktorý by radšej zomrel ako žil; ktorý by dal všetko pre to, len aby sa mohol so svojim malým synom na deň zahrať na lúke, pociťujete vďačnosť.

Vážiť si zdravie, ktoré máme, je jednou z hlavných tematík filmu. Príbeh snímky Nádych pre lásku však nie je len o zdraví. Je práve o jeho absencii, respektíve opaku zdravia – chorobu nám predstavuje priamo z pohľadu jednotlivca a jeho rodiny. A práve preto, ako vidíme snahu všetkých dotyčných zachrániť svojho milovaného, je počin ako taký nesmierne pozitívny. Príbeh nie je, ako by vám názov napovedal, o oddanosti láske. Dej považujem za oslavu života a skutočných ľudí, ktorí sa neboja zasmiať, keď je nablízku katastrofa.

Zdroj: magicbox.sk

Krutá realistickosť

Aj napriek celkovej atmosfére, ktorá je pozitívna s hrôzou len vždy prítomnou na pozadí, príbeh neprehliadol ani realistickosť, ktorá je vždy najkrutejšia. Nemý výkrik do tmy a prosba o vyslobodenie zo sveta robí z hlavnej postavy tvora, ktorý sa zbytočne trápi viac, ako človeka len chorého. Predstava mnoho ľudí, ktorí sú na sebe šikovne naskladaní aj so svojimi železnými pľúcami je hrozivá. Pomyslenie, že niekoho radostný život sa môže odrazu zmeniť na netrpezlivé čakanie na smrť je naozaj znepokojivé.

Skutočný príbeh Robina Cavendisha nám však dokazuje, že človek môže vzostúpiť aj z tej najhlbšej priepasti. Ak sa totižto dostatočne snažíte a robíte všetko to, čo ostatní považujú za nezmyselné a zbytočné, opäť raz pocítite radosť – a možno pri tom aj zmeníte svet k lepšiemu.

Zdroj: magicbox.sk

Herectvo a tvorba

Známy herec Andrew Garfield sa už neraz objavil v centre kvalitných príbehov. Ešte nikdy však nedostal možnosť predviesť svoj fenomenálny talent unikátnym štýlom tak, ako teraz. Hraním postihnutého Robina herec opäť vyšplhal niekoľko priečok hore, smerom k najväčším legendám kinematografie. S vyobrazením hlavnej postavy Garfieldovi pomohol herec/režisér Andy Serkis, ktorý si už človeka s obrnou raz zahral. Výsledkom je tak postava, ktorá celý príbeh obaľuje empatiou a silným súcitom.

So scenárom od Williama Nicholsona, film Nádych pre lásku je režisérskym debutom známeho herca Andyho Serkisa. Je vskutku obdivuhodné, čo tento človek dokázal so svojou prvou skúsenosťou v tejto pozícii len vďaka dlhoročnom pôsobení v Hollywoode. Za zmienku ohľadom tvorby filmu taktiež stojí fakt, že producentom je Jonathan Cavendish, syn skutočného Robina a Diany, ktorí navždy zmenili pohľad verejnosti na fyzicky postihnutých.

Zdroj: magicbox.sk

Filmové spracovanie

Snímka je Robertom Richardsonom natočená tak dobre, ako to len ide. S nádherne sýtymi farbami nám jasne podáva pocit šťastia a radosti zo života. Nie málokedy sa však filmári pohrali aj s inými tónmi – počas emocionálne zahraných scén, ktoré sú predzvesťou a zároveň aj predstavou niečoho zlého, je odrazu všetko tmavšie, pochmúrnejšie a vážnejšie. Tieto zmeny dodávajú príbehu realistický cyklus, aký sa vyskytuje aj v našich reálnych životoch. Zachováva to taktiež pokojné a alternatívne tempo, ktoré postupuje tou správnou rýchlosťou.

Častú „letnú“ náladu podporuje hudba Nitina Sawhneya, ktorá rovnako ako vizuálny štýl umocňuje emóciu, na ktorú chcú dať filmári v daný moment dôraz. Od staromódneho swingu až k chladným a kovovým tónom, po stránke zvuku film nevyčnieva, no bez neho by výsledne nezapôsobil ani zďaleka tak, ako ma dojal. Veľká pochvala taktiež patrí všetkým hercom, ktorí okrem Garfielda a Foy predstavujú Diana Rigg, Miranda Raison, Dean-Charles Chapman, Hugh Bonneville, Tom Hollander a ďalší. Potešilo ma po dlhej dobe vidieť obsadenie, ktoré jednotlivo a osamote utiahne scény ako ľahké a vtipné, tak aj emocionálne hlboké a dojímavé.

Zdroj: magicbox.sk

Zhrnutie

Nádych pre lásku je obdivuhodným režisérskym debutom Andyho Serkisa, ktorý dôverne prerozprával skutočný príbeh „revolucionára života.“ Životopisná dráma je preplnená ťažko stráviteľnými, avšak prekonateľnými emóciami. Dej prepisuje pojem pozitivizmus, čo vo vás rôzne myšlienky zanechá ešte po dlhú dobu. Aj napriek radosti sa však nezabudlo na realistickosť, ktorú priniesli talentovaní herci so silnými výkonmi. Aj keď už možno príliš umelo presladený, film nám pripomína, že život ide vždy ďalej a láska zvíťazí. To je správa, ktorá znie ako z rozprávky, no je stopercentne pravdivá a stojí za pozretie. Z mnohých dôvodov dostáva snímka Nádych pre život hodnotenie 8/10.

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Nič, ako príliš pozitívny, podľa všetkého neexistuje. To nám pripomína spracovanie skutočného príbehu plné radostných emócii v strede dojímavej situácie, ktorú skvelo ukázali ako filmári, tak aj herci.Nadchol nás Andy Serkis pre lásku v jeho dojímavom režisérskom debute s hviezdnym hereckým obsadením? | Nádych pre lásku RECENZIA