Neuhádnete, ktorý je prvý. Vedci určili 35 najstrašidelnejších hororov v histórii filmu

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Najstrašidelnejšie horory v histórii filmu

Každý hororový film straší svojich divákov iným spôsobom. Niektoré si budujú mrazivú atmosféru postupne, ďalšie využívajú hru s kamerou a tichom. Iné sa spoliehajú na tuctové jumpscares. Ak sa teda chcete poriadne báť, niekedy je ťažké vybrať si ten správy film. Vďaka vedeckej štúdii BroadbandChoices sme však spoznali objektívne najstrašidelnejšie horory v histórii kinematografie.

Sviatok všetkých milovníkov hororov Halloween je už za rohom, a preto vám pripomíname štúdiu, ktorá určila 35 najstrašidelnejších hororov. Niektoré hororové filmy na tomto zozname divákom zvýšili tep až 2-násobne. Ako sa v štúdii podarilo dosiahnuť výsledky, ktoré môžeme považovať za objektívne? Stačilo k tomu 50 ľudí, 50 najlepších hororov a jednoduchá metodika.

Štúdia najprv zmerala štandardnú rýchlosť srdcového tepu v čase pokoja 50 ľudom rôzneho veku. Následne im výskumníci merali rýchlosť tepu počas sledovania 100 hodín hororových filmov. Zo zozbieraných dát už bolo jednoduché určiť, ktoré filmy divákom zdvíhajú tep najviac a ľudia sa pri nich najviac boja. Výsledok určil 35 najstrašidelnejších hororov a dopadol nasledovne.

Zdroj: cine-max.sk

Toto sú tie najstrašidelnejšie hororové filmy vôbec

Zoznam TOP 10 najstrašidelnejších hororov otvárajú snímky The Visit (10. miesto), Pád do tmy (9. miesto), Babadook (8. miesto), V zajatí démonov 2 (7. miesto) a Neutečieš (6. miesto).

Piate a štvrté miesto obsadili Paranormal Activity (82 úderov za minútu) a Prekliate dedičstvo (83 úderov za minútu). Tretím najstrašidelnejším hororovým filmom sa stal pôvodný V zajatí démonov Jamesa Wana, pri ktorom mali diváci v priemere srdcový tep 85 úderov za minútu.

Celkovo sa na druhom mieste nachádza film Insidious z roku 2010 od Jamesa Wana. Ten však získal zlatú medailu za najstrašidelnejší jump scare, počas ktorého mali diváci priemerný srdcový tep 133 úderov za minútu. Žiaden iný film nemal takto hrozivú individuálnu ľakačku.

Na samotnom prvom mieste a tým pádom vedecky potvrdeným najstrašidelnejším hororom sa stal Sinister z roku 2012 režiséra Scotta Derricksona. Počas sledovania filmu bola priemerná rýchlosť srdcového tepu 86 úderov za minútu, čo značí až 32 % nárast oproti klasickým 50 úderom za minútu v pokoji. Žiaden ďalší z filmov sa nedokázal dostať na takúto vysokú hladinu priemerného tepu. Najväčší jump scare (ľakačka) filmu Sinister dokázal divákov dostať až na 131 úderov za minútu, čo je viac ako dvojnásobok.

Kompletný zoznam najstrašidelnejších hororov

 1. Sinister
 2. Insidious
 3. V zajatí démonov
 4. Prekliate dedičstvo
 5. Paranormal Activity
 6. Neutečieš
 7. V zajatí démonov 2
 8. Babadook
 9. Pád do tmy
 10. The Visit
 11. Kruh
 12. Tiché miesto
 13. Nočná mora z Elm Street
 14. Halloween
 15. Texaský masaker motorovou pílou
 16. O 28 dní…
 17. Vyháňač diabla
 18. Hush
 19. To
 20. Vreskot
 21. Nenávisť
 22. Čarodejnica
 23. Záhada Blair Witch
 24. Votrelec
 25. Vec
 26. Poltergeist
 27. Annabelle
 28. Piatok trinásteho
 29. Sirotinec
 30. Temné nebo
 31. Wolf Creek
 32. Prichádza Satan!
 33. Osvietenie
 34. Uteč
 35. Konkurz

Najlepší hororový režisér a ďalšie zaujímavé výsledky

Korunovaným kráľom hororu sa stal režisér James Wan, keďže sa v prvej desiatke nachádzajú hneď tri jeho filmy (Indsidious, V zajatí démonov a V zajatí démonov 2). Zároveň bolo dokázané, že novodobé moderné horory sú strašidelnejšie než nestarnúce klasiky ako napríklad Vyháňač diabla, Nočná mora z Elm Street alebo Texaský masaker motorovou pílou.

Takto sa na margo štúdie vyjadril výskumník Daniel Clifford (cituje Forbes):

 „Keďže viac ľudí ako kedykoľvek predtým čelí Halloweenu doma, bola naša štúdia Science of Scare navrhnutá tak, aby pomohla ľuďom nájsť vedecky najstrašidelnejšie filmy, aké kedy boli natočené, a ušetrila im čas hľadania tisícov titulov v streamovacích službách ako Amazon, Netflix a Shudder.“

Samozrejme, aj tento výskum má svoje muchy. Vzorka 50 jednotlivcov predsa nie je najväčšia. Zároveň bola štúdia limitovaná len na 50 najlepšie hodnotených hororov na stránkach ako IMDb, Rotten Tomatoes alebo Reddit. No aj napriek tomu sme dostali zaujímavé výsledky, ktoré nám určite pomôžu pri výbere toho správneho hororu na sledovanie počas Halloweenu.

A aké sú podľa vás vôbec najstrašidelnejšie horory kinematografie? O váš výber sa s nami nezabudnite podeliť v komentároch.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -