Chceli by ste si na stenu zavesiť najdrahší filmový plagát histórie? Tak si pripravte obrovskú sumu peňazí!

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Filmoví fanúšikovia sú bezpochyby jednou z najodhodlanejších skupín ľudí, ktorí sa dajú klasifikovať. Svojmu nadšeniu a často krát aj hobby venujú veľa času, a remeslo filmu celkovo ich napĺňa spokojnosťou. Tí najviac zaujatí možno však z nášho pohľadu niekedy zachádzajú až priďaleko – čo dokazuje ich odhodlanie voči tejto forme umenia. Mnoho ľudí je totižto za rôzne rekvizity či pôvodné strihy filmov schopných utratiť obrovské sumy peňazí. Najnovšia šialená čiastka, ktorú niekto minul na aukcii z tohto odvetvia, bola zaplatená za najhodnotnejší filmový plagát v histórii!

Najdrahší filmový plagát

Na aukcii sa nedávno predal plagát k filmu Dracula režiséra Toda Browninga. Ikonický horor z roku 1931 bol natočený podľa divadelnej hry s rovnakým názvom – ktorá zasa bola založená na originálnej knihe spisovateľa Brama Stokera. Samotného Draculu stvárnil legendárny herec Bela Lugosi. Mnohými je dnes film považovaný za kinematografické majstrovské dielo, ktoré pomohlo rozšíriť už vtedy obsiahly hororový vesmír štúdia Universal Pictures.

Keďže bol film vydaný už takmer 9 desaťročí dozadu, originálnych plagátov už mnoho neexistuje; obzvlášť v takmer perfektnom stave. Väčšina plagátov, ktoré máte aj vy možnosť si zaobstarať, sú logicky len tlačové kópie. Dva originály s ikonickým štýlom však počas rokov prežili – a jeden z nich sa práve predal za neuveriteľnú sumu peňazí!

Aukčná organizácia Heritage Auctions nedávno na verejnej aukcii predala plagát ku filmu Dracula za neuveriteľných 525 tisíc dolárov. Kúpa predbehla 18. novembra a vytvoril sa ňou nový rekord najhodnotnejšieho filmového plagátu v histórii. Predchádzajúcim držiteľom titulu bol pôvodný výtlačok ku snímke Casablanca z roku 1946 a počinu London After Midnight z roku 1927. Pozrime sa teraz už však priamo na vyše pól-miliónový plagát, ktorý si môžete pozrieť, stiahnuť a vytlačiť v digitálnej podobe:

Zdroj: screenrant.com

Zaujímavý je fakt, že 12 z 15 najdrahších filmových plagátov patria monštrám štúdia Universal. Ak by ste však mohli vy získať akýkoľvek výtlačok z histórie, koľko by ste boli ochotní za neho zaplatiť?

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -