Toto je údajne 10 najhorších tohtoročných filmov podľa portálu Variety! Koľko z nich ste videli?

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Najhoršie filmy roka 2022

Jeden z najslávnejších magazínov všetkých čias, portál Variety prišiel so zaujímavým rebríčkom filmov. Všetky sme videli alebo mali premiéru v tomto roku. Vôbec však nejde o tie najlepšie filmy, skôr o tie najhoršie. O vznik tohto zoznamu sa postarali filmoví kritici Owen Gleiberman a Peter Debruge. Meranie kvality filmov je subjektívna vec, avšak pri mnohých z nich zrejme budete súhlasiť s tým, že do tohto rebríčka patria. Predstavujeme vám tie najhoršie filmy roka 2022.

10. Tritisíc rokov túžby

najhoršie tohtoročné filmy
Zdroj: variety.com

Režisér George Miller je vizionárom pokiaľ ide o také akčné pecky, ako je séria Mad Max. Avšak mimo toho divákom nemá čo ponúknuť. Rozhodne nemá cit pre kvalitné fantasy príbehy ako iní režiséri, napríklad Guillermo del Toro či Peter Jackson. Jeho filmová adaptácia tohto príbehu len recykluje to, čo sme už dávno videli, takže cestovanie v čase, splnenie tajných túžob od akéhosi džina a podobne. Herci boli zrejme tiež zmätení z tohto projektu, pretože vážne netušíme, čo v tomto bizarnom projekte robia Tilda Swinton a Idris Elba.

9. Podpaľačka

najhoršie tohtoročné filmy
Zdroj: nytimes.com

Prečo spraviť remake zrejme najhoršej adaptácie knihy od Stephena Kinga? Aby ste dokázali, že viete urobiť ešte horšiu verziu. Tá z roku 1984 s Drew Barrymore mala aspoň nejaký cit pre detail, čo sa o tejto novej verzii nedá povedať. Podpaľačka je preplnená konšpiračnými teóriami a neustále vidíme nejaký ten oheň, ale film v skutočnosti ani raz divácky „neexploduje“.

8. Bones and All

najhoršie tohtoročné filmy
Zdroj: imdb.com

Čo ak by sme vám povedali, že ani road-movie o mladom kanibalskom páre nemusí byť taký zaujímavá, ako by sa vám mohlo zdať? Áno, presne to predstavuje film Bones and All s hereckými hviezdami ako sú Timothée Chalamet, Taylor Russell či Mike Rylance. Na filmovom festivale v Benátkach diváci nemohli uveriť tomu, že je to vlastne len akási variácia na Twilight, ktorá chce divákom predstaviť nový sexsymbol. V prípade série Twilight to bola postava sexi upíra, v tomto prípade je to sexi kanibal. Každopádne sme od tohto projektu čakali oveľa viac. Scenár bol totiž taký deravý, ako rifle Timothéeho Chalameta.

7. Mimoni: Zloduch prichádza

najhoršie tohtoročné filmy
Zdroj: variety.com

Keď sa vytvorí pokračovanie série len preto, aby tvorcovia mohli ešte viac zarobiť, je to akoby ste dojili kravu nasucho. Skrátka to je niečo divné a nechutné. Asi takto by sa dal opísať už v poradí 5. diel série Ja, Zloduch, ktorý je však taký nudný, ako by to bol už 105. diel. Aspoň takto to vnímala väčšina divákov. Na svoje si prišli zrejme len tí, ktorí nečakali nič iné, len pár Mimoňov v bizarných oblečkoch, ktorí budú neustále trepať tou svojou hatlaninou. Pre diváka, ktorý však vie rozoznať dobrý animák od zlého, je to doslova nulová záležitosť.

6. Amsterdam

Christian Bale Amsterdam
Zdroj: variety.com

Dá sa povedať, že režisér David O. Russell nám už nemá čo ponúknuť. Jeho posledné filmy, ako sú Špinavý trik či Podnikavá Joy skončili fiaskom. Lenže to je ešte nič oproti jeho súčasnému filmovému braku. Ten je opäť plný veľkých hviezd, akými sú Christian Bale, Margot Robbie, John David Washington, Anya Taylor-Joy či Rami Malek. S celkovo lákavou témou tento film potreboval už len zručného režiséra a scenáristu. A zdá sa, že David O. Russell už nie je ani jedno z toho. Film totiž najviac stráca práve na deravom a často nelogickom scenári, zlom strihu a trápnej réžii. Bohužiaľ sa tento ambiciózny projekt napokon dostal medzi tie najhoršie filmy roka 2022.

5. 355

Jessica Chastain 355
Zdroj: variety.com

Famózne ženské herecké obsadenie sľubovalo divákom prvotriedny špionážny triler, aby všetkým dokázali, že to nie je len čisto mužská hra. Najväčším lákadlom boli určite mená ako sú Jessica Chastain, Penelope Cruz, Diane Kruger či Lupita Nyong’o. Lenže všetky tieto oscarové herečky doplatili na jedno. Nikdy nemali zveriť réžiu takému „packalovi“ akými je Simon Kinberg. Ten sa postaral o to, aby sa zo série X-Men napokon stala fraška a totálne zbabral aj tento akčný film.

Keď už sme pri tej akcii, horšiu bojovú choreografiu sme už dávno nevideli. Kinberg zlyháva na plnej čiare a to takmer v každej scéne. Nabudúce by si dámy mali najať niekoho skutočne schopného. Napríklad takého Kosinskeho, ktorý perfektne zrežíroval jeden z najlepších tohtoročných filmov, Top Gun: Maverick.

4. Spiderhead

Chris Hemsworth Spiderhead
Zdroj: variety.com

Musíme však povedať, že ani Kosinski nie je vždy brilantným režisérom. Tentokrát si však vzal na starosť projekt, z ktorého zrejme nemohol vzniknúť dobrý film. Spiderhead má síce veľmi zaujímajú premisu s testovaním pochybných liekov v ešte pochybnejšom labáku, lenže zlyháva v detailoch. Tým detailom je napríklad totálne zle obsadenie hlavného zloducha. Chris Hemsworth? To vážne? Jeden z najväčších sympaťákov Hollywoodu má hrať šialeného vedca?

Takisto Miles Teller potvrdil, že jeho herecké výkony závisia od kvalitného scenáru, on sám film nedokáže vytiahnuť z priemeru. Kosinskemu to tentokrát nevyšlo, ale nezabúdajme na jeho úžasnú prácu s filmom Top Gun: Maverick. A zrejme toto fiasko nebude len jeho vina, keďže so scenárom si neporadili ani Rhett Reese a Paul Wernich, tvorcovia Deadpoola.

3. Bublina

Bublina
Zdroj: variety.com

Ďalší pokus Netflixu ako zaujať a zarobiť, ktorý ale nevyšiel. Bublina je komédia kultového režiséra Judda Apatowa (40 rokov panic) a ukazuje nám partiu hercov, ktorí nakrúcajú film počas pandémie. Tento akože vtípek a poukazovanie na bizarné či prísne pravidlá, ktorými sa ľudia v kovidovej dobe museli riadiť, však vyšiel trošku neskoro a tým pádom zbytočne. Film ako celok totiž neponúka nič, okrem pár trápnych či skoro vtipných scén a celkom svieže herecké obsadenie (Karen Gillan, David Duchovny). Zrejme nemusíme vysvetľovať, čím všetkým je tento film zlý. Kto ho videl, ten určite súhlasí s tým, že patrí medzi najhoršie filmy roka 2022.

2. Thor: Láska a hrom

Thor: Láska a hrom
Zdroj: theatlantic.com

Rok 2022 nebol pre Chrisa Hemswortha práve tým najlepším. Už druhýkrát je totiž v tomto rebríčku film, v ktorom je práve on hlavnou hviezdou. Ale musíme povedať, že opäť to nie je hlavne jeho vina. On ako Thor odviedol svoj diel práce. Opäť sa vlna kritiky valila na režiséra, tentokrát na Taiku Waititiho, ktorého každý po filme Thor: Ragnarok chválil.

Tentokrát to však tento novozélandský režisér poriadne prepálil. Nedokázal nadviazať na úspešný tretí diel a hlavne nedokázal skĺbiť vážne scény s tými vtipnými, tak aby to divákom dávalo zmysel. Zrejme chcel z Thora spraviť istú variáciu na Deadpoola, ale to mu vonkoncom nevyšlo. Diváci mali sem tam pocit, že sa tvorcovia vysmievajú aj z rakoviny Jane Fosterovej, ktorú viac trápila jej „superhrdinská“ hláška, ako to, že môže zomrieť.

1. Blonde

Blondýnka Ana de Armas
Zdroj: variety.com

A pritom to mala byť jasná oscarová záležitosť. Film totiž mal takmer všetko, čo púta pozornosť Akadémie filmových vied a umenia. Skutočný príbeh, skvelé obsadenie (Ana de Armas, Adrien Brody), dosť dobrý rozpočet na kvalitnú vizuálnu stránku a takisto knižnú predlohu od Joyce Carol Oatesovej. Lenže režisér Andrew Dominic sa rozhodol urobiť si to po svojom a totálne zbabral nádeje Any de Armas na oscarovú nomináciu.

Marilyn poňal ako najdepresívnejšie chúďatko Hollywoodu, dokonca škaredo poznačil aj najslávnejšie momenty tejto speváčky a herečky. Na čo to bolo dobré? Jediné, čo diváci chceli vidieť, je kúsok zo života kontroverznej ale obľúbenej osobnosti, podobne ako to bolo v prípade Freddieho Marcuryho (Bohemian Rhapsody) či Elvisa Presleyho (Elvis).

Súhlasíte s tým, že toto sú tie najhoršie tohtoročné filmy? Alebo máte na tieto diela trochu iný názor?

Zdroj: variety.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -