Vybrali sme najhoršie pandémie v hrách, ktoré by sa mohli reálne ocitnúť vo svete. Čo všetko majú spoločné s koronavírusom?

Nenechajte si ujsť

Nemohli ste prísť na náš X-Men kvíz? Teraz máte možnosť skúsiť si, ako by ste obstáli

Pri príležitosti vydania dlho očakávaného filmu Noví mutanti a pri 57. výročí vydania prvého komiksu o X-Menoch sme si pre vás v spolupráci s...

Amidamaru, do meče! Legendárne anime Kráľ šamanov sa po 18 rokoch vracia na obrazovky

Nový Kráľ šamanov odhaľuje ukážku Ako sme vás informovali ešte počas júna, legendárne anime Kráľ šamanov chystá návrat na obrazovky. Príbeh spočiatku vznikol ako manga séria autora Hiroyuki...

AKTUÁLNE: Sony oficiálne odhalilo cenu a dátum vydania konzoly PlayStation 5

PlayStation 5 Showcase Microsoft vyložil všetky karty na stôl, takže bolo jednoznačné, že spoločnosť Sony musí skôr či neskôr dorovnať. Nová generácia konzol Xbox vyjde...

Apple Event 2020: Apple Watch Series 6, iPad Air, služba Apple One a veľa iných skvelých noviniek

Včera nám Apple odhalil zoznam nadchádzajúcich produktov a služieb, ktoré už čoskoro zavítajú na trh. Hodinový Apple Event 2020 zahŕňal naozaj bohatý program, ktorý...
Michal Sliusar
Michal Sliusar
Čauko, volám sa Michal a som študent na Polygrafickej. Mám 19 rokov a žijem v Bratislave. Mojím hobby su prevažne hry a medzi moje obľúbené patria tie od From Software. Milujem horori a to hlavne Body a Space horror. Obľubený umelci ? Lovecraft, Ito, Kojima, Joseph, Kubrick.

Keďže nám za oknami číha hrozba pandémie, vybrali sme si pre vás podobné situácie z rôznych hier. Našli sme najhoršie pandémie v hrách a pozrieme sa na to, ako sa v nich ľudia zachovali a o čo vlastne išlo. Máme si z čoho brať príklad, alebo právne naopak?

A Plague Tale: Innocence

Ako už názov napovedá, príbeh sa toči okolo moru. Ide presnejšie o Čiernu smrť. Koronavírus síce nevyhladil zďaleka toľko ľudí ako Čierna smrť, ale príbeh hry zachytáva podobnú karanténu, akú zažívame dnes. Ocitneme sa v južnom Francúzku, kde sa stretneme s mladým dievčaťom a jej rodinou. Celá rodina je hneď na začiatku vyvraždená a tak sa Amicia s jej bratom Hugom vydajú na cestu. Ich cieľom je nájsť doktora Lairentiusa, ktorý ma pomôcť Hugovi.

plague tale
Zdroj: wallpapersden.com

Počas hrania narazíme na infikované mestá a osady. Tu už vidíme, ako sa ľudia od strachu zatvárajú do domov. Taktiež majú domy na dverách biele kríže, čo značilo, že sa vo vnútri nachádzajú chorí ľudia. Podobné niečo bolo aj nedávno navrhnuté, aby sa zabránilo prenášaniu infekcie.

Čo si všimneme ďalej, je odsudzovanie ľudí. Bez akéhokoľvek dôkazu na potvrdenie moru sa ľudia navzájom nenávidia a myslia si, že ich chce každý nakaziť. Pálenie mŕtvol bolo taktiež bežné, lebo už ich nebolo kam dávať a ich zápach lákal rôzne zverstvo.

The Last of Us

Legendárna hra od štúdia Naughty Dog, ktorá sa onedlho dočká aj pokračovania. The Last of Us zašlo do extrémov, čo sa jedná pandémií. Stále sa ale drží pomerne pri zemi a to tým, že celý Cordyceps Fungus je založený na realite. Jedná sa o pleseň, ktorá sa šíri netradičným spôsobom.

V realite funguje tak, že spóry sa dostanú do hmyzu, prevažne mravcov. Tieto živočíchy sú časom celkovo ovládnuté touto plesňou a prestávajú mať vlastnú vôľu. Cordyceps Fungus neskôr prinúti živočícha do stavu podobného hibernácii, pričom na nich vyrastá pleseň a huby. Tie vypustia spóry do ovzdušia a prenáša sa ďalej.

cordyceps
Zdroj: askabiologist.asu.edu

Dej hry sa hrá s nápadom, čo ak by tento efekt nastal pri ľuďoch. Príbeh The Last of Us nám ukazuje kritický stav tejto pandémie. Ľudí je už málo a žijú v izolovaných mestách. V nich sú kontrolovaní armádou, ktorá ich testuje na podozrenie nákazy a pri pozitívnom potvrdení aj zabíja.

Ľudia, ktorí nemali to šťastie a boli nakazení prechádzajú viacerými fázami. Tou prvou je zvýšená teplota a agresivita, ktorá neskôr vyvŕši na ich premenu na Runnerov. Tí sú agresívni a nevedia sa kontrolovať, ale pri ich stretnutí pred vami občas dokonca utečú, lebo v nich stále ostal kúsok ľudskosti a dokážu cítiť strach.

Ďalším štádiom sú Clickeri. Tento stav nastane, keď je človek infikovaný dlhšiu dobu. Prejde do štádia hibernácie. V tomto štádiu preberá celú kontrolu nad človekom Cordyceps Fungus a rozrastie sa na celom tele dotyčnej osoby. Po prechode na toto štádium prichádzajú ľudia o zrak a začnú sa navigovať zvukom, podobne ako netopiere. Z toho vznikol aj ich názov, Clicker.

clicker
Zdroj: everyeye.it

The Last of Us nám ukáže zničený svet, kde naše hlavné postavy JoelEllie hľadajú záchranu v rebelskej organizácii Fireflies. Na ich ceste sa stretnú s tragickými príbehmi bežných ľudí, ktoré na nich a rovnako aj na vás zanechajú stopy.

Tom Clancy’s The Division

Čierny Piatok v roku 2015 spustil pandémiu známu ako The Dollar Flu. Táto pandémia sa prenášala skrz bankovky po celom New Yorku. Keďže na Čierny Piatok ľudia utrácajú najväčšie množstvo peňazí, nakazila sa väčšina obyvateľov.

Vírus The Dollar Flu bol vytvorený ako biologická zbraň založená na kiahňach, bez akéhokoľvek lieku. Vírus má rovnaké príznaky ako chrípka, čiže niečo podobné ako aj koronavírus. Smrteľnosť je ale v prípade The Dollar Flu veľmi vysoká.

the division
Zdroj: youtube.com/redfox_tactical

Vo svete The Division existuje okolo 5% ľudstva, ktoré je imúnne voči tomuto vírusu. To ale nezabránilo rozšíreniu vírusu, keďže ten prežije dlhý čas aj na neživých predmetoch. Znova tu vidíme podobnosť s koronavírusom.

The Division sa v prípade pandémií drží reality a nepridáva žiadne magické alebo sci-fi prvky. Túto podobnosť medzi The Dollar Flu a koronavírusom si všimlo už viacero redakcií a niet divu, ak zoberieme úmyselné šírenie bankovkami, jedná sa takmer o to isté. A samozrejme koronavírus nie je biologická zbraň, snáď.

Našli ste nejaké podobnosti z iných hier, na ktoré sme zabudli? Dajte nám vedieť do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Chystaný seriál Ms. Marvel na Disney+ získal režisérsky tím. Aké mená tam nájdeme?

Ms. Marvel si našla režisérov Ms Marvel je postavou v rámci komiksov, ktorá sa tiež vymykala bežným zobrazeniam. Jej meno je Kamala Khan a je...

Dostane hororová franšíza Happy Death Day ďalšie pokračovanie? Poznáme názov aj nové detaily

Happy Death Day 3 (Všetko najhoršie 3) stále žije a režisér Christopher Landon prezradil niekoľko nových detailov o možnom pokračovaní, vrátane navrhnutého titulného názvu. Tvorca zrežíroval...

Nemohli ste prísť na náš X-Men kvíz? Teraz máte možnosť skúsiť si, ako by ste obstáli

Pri príležitosti vydania dlho očakávaného filmu Noví mutanti a pri 57. výročí vydania prvého komiksu o X-Menoch sme si pre vás v spolupráci s...

Tento herec by sa mal stať novým agentom 007, fanúšikovia Idrisa Elbu sú sklamaní

Očakávaný film Nie je čas zomrieť bude poslednou misiou herca Daniela Craiga v obleku agenta 007. Po filmoch Casino Royale, Quantum of Solace, Skyfall...

Komédia MATKY predstavuje trailer a plagát. Do kín príde už v novembri

Komédia MATKY predstavuje trailer a plagát Tvorcom novej komédie Matky sa podarilo v rekordne krátkom čase zostrihať materiál natočený v lete a tak už v novembri si diváci...