Toto je zrejme ten najlepší film z hokejového prostredia, aký sa kedy vytvoril!

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Zimné Olympijské hry sú oslavou športu. Najväčším lákadlom na každých zimných hrách je zrejme hokej, pretože medaila zo ZOH je pre hokejistu tá najcennejšia. Jedným bronzovým kúskom sa môže od roku 2022 pochváliť aj naša reprezentácia, za čo jej samozrejme ďakujeme. V súčasnosti sú v plnom prúde Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji, v ktorých samozrejme figuruje aj Slovensko. Pri tejto príležitosti sme pre vás vybrali aj patrične tematický film, ktorý je aspoň v našich očiach ten najlepší film o hokeji v histórii.

ZOH 1980 v Lake Placid

Zväz ľadového hokeja USA si myslí, že ich reprezentácia bez účasti hokejistov z NHL má aspoň na nejakú medailu, určite však nie na celkový triumf. S týmto názorom sa však nestotožňuje Herb Brooks, tréner USA na najbližšie Zimné olympijské hry. Ten chce nastaviť kanadsko-ruský hokejový štýl, čo sa zväzu určite nepozdáva. Herb je totiž toho názoru, že len tak sa dajú poraziť doposiaľ nezničiteľní hokejisti Sovietskeho zväzu.

Pri kempe v Colorade preto vyberie 26 nádejných hokejistov, od ktorých však vyžaduje nesmierne odhodlanie a bojovnosť v každom zápase. Už prípravný zápas s Nórskom mu však ukáže, že mladí hokejisti berú tento šport skôr ako zábavu. Herb to však nenechá len tak a ešte po zápase nechá hráčoch niekoľko hodín trénovať, aby si zapamätali, aký štát reprezentujú.

najlepší film o hokeji
Zdroj: entrepreneur.com

Zimné olympijské hry začínajú

Tím USA dokázal z turnaja vyradiť Československú reprezentáciu. Keď sme s Českou republikou predstavovali jeden štát, patrili sme medzi vôbec najsilnejšie hokejové celky. Samozrejme, že novinári sú z toho vo vytržení, Herb Brooks však nechce, aby čo i len jeden hokejista podával nejaký rozhovor. Chce od nich totiž maximálne sústredenie na semifinálový zápas so Sovietskym zväzom. Nikto nečaká nič iné, ako suverénne víťazstvo tímu Viktora Tichonova. Trénera, ktorý sa preslávil svojím drsným až otrockým štýlom trénovania a vedenia hráčov. „Deväť zápasov z desať by nás porazili, ale nie dnes,“ povedal Brooks svojim zverencom pred dlho očakávaným zápasom.

Zdroj: pluggedin.com

Zápas USA vs ZSSR

Zápas, ktorý ovplyvňoval nielen šport ako taký, ale aj samotná vypätá politická situácia počas Studenej vojny. Brooks sa však nechcel ovplyvňovať ničím, okrem toho, čo sa deje na ľade. Jeho zverenci dvakrát inkasovali a to ešte v prvej tretine. Dokázali však znížiť a v poslednej sekunde prvej tretiny dokonca vyrovnať. Za stavu 3:3 strelil gól dovtedy príliš neviditeľný hráč Mike Eruzione. Hokejisti Sovietskeho zväzu, medzi ktorých patrili také hviezdy, ako boli Charlamov, Fetisov, Michajlov či Vladislav Tretiak, boli šokovaní vývojom zápasu. Posledné minúty podľa amerického brankára len vyhadzovali puky pred seba a čakali, že to za nich niekto dokončí. USA tak poráža doposiaľ nezničiteľný tím Sovietskeho zväzu a kráča do finále s Fínskom.

Hokejový zázrak
Zdroj: mhsmantra.com

Prečo je práve toto ten najlepší film o hokeji?

Víťazstvom nad tímom Sovietskeho zväzu si Brooksov tím zabezpečil vstupenku do finále, nie však zlatú medailu. Čakal ich teda posledný krok k vytúženému cieľu a Brooks si to uvedomoval tiež. Začala sa jeho psychologická hra, ktorá pozostávala z úmorného trénovania, pričom svojich hráčov neustále podpichoval tým, že to nezvládnu. Po 40 minútach hry prehrával tím USA s Fínskom 1:2.

V kabíne potom tréner Brooks povedal svojim zverencom len toto: „Ak prehráte, tak vás to bude prenasledovať do konca života a tento zápas si so sebou zoberiete do hrobu.“ Tieto slová si Američania vzali k srdcu, v tretej tretine totiž strelili Fínsku tri góly a získali zlato na ZOH 1980. Takýto priebeh a takéto vyústenie si zrejme nikto nedokázal predstaviť a predsa sa to stalo. Preto by sme povedali, že práve toto je ten najlepší film o hokeji v histórii kinematografie. Trénera Brooksa majstrovsky stvárnil slávny herec Kurt Russell.

Zdroj: nhl.com/sk