Po včerajšom Dúhovom PRIDE v Bratislave sa pozrime na 5 najlepších filmov o LGBTI ľuďoch!

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najlepšie filmy o LGBTI ľuďoch!

Ako ste určite zaznamenali, včera (14. júla) sa v Bratislave konal každoročný Dúhový PRIDE, pri ktorom sa zišli tisícky ľudí. Občania pri 8. ročníku pochodu opäť prišli vyjadriť podporu LGBTI komunity. Na Hviezdoslavovom námestí sa podľa organizátorov zoskupilo viac ako 5 000 účastníkov, ktorí sa ďalej presunuli do ulíc Starého mesta, popri viacerých hudobných programoch. Celá akcia prebiehala pokojne a napokon aj úspešne. Pri tejto príležitosti by sme vám radi predstavili náš výber 5 najlepších filmov o LGBTI ľuďoch, ktoré nám ukazujú, že láska je láska!

Call Me by Your Name (Daj mi tvoje meno) – 2017

Je film Daj mi tvoje meno naozaj na Oscaroch iba kvôli homosexuálnej téme?
Zdroj: theedgesusu.com

Keď si Eliovi rodičia pozvú na leto do domu hosťa, sedemnásťročný tínedžer z toho nie je vôbec nadšený. Spočiatku sa zdá, že s americkým študentom Oliverom toho nemajú veľa spoločného, no keď spolu začnú tráviť viac času, rozvinie sa medzi nimi niečo oveľa hlbšie než len priateľstvo… Originálny príbeh si po premietaní na New York Film Festivale vyslúžil najdlhší potlesk v 55-ročnej histórii festivalu a obdržal 4 nominácie na Cenu Akadémie, z čoho 1 vyhral.

Moonlight – 2016

Moonlight; Zdroj: bbc.com
Zdroj: bbc.com

Mladý Chiron bojuje o svoje miesto v prostredí, v ktorom často rozhoduje právo silnejšieho, zatiaľ čo jeho vnútorný svet sa plní láskou, bolesťou a túžbou. Film zachycuje univerzálne témy priateľstva a sexuálnej identity v troch rôznych životných etapách od detstva až po dospelosť. Po svojom vydaní Moonlight obdržal až 8 nominácií na Cenu Akadémie, z čoho 3 vyhral.

Boys Don’t Cry (Chlapci neplačú) – 1999

boys don't cry chlapci neplačú
Zdroj: wweek.com

Tenna Brandon z malého mestečka uteká pred spravodlivosťou po krádeži auta a pri tej príležitosti zmení svoje meno na Brandon Teena s kompletnou zmenou osobnosti, o ktorej premýšľa už dlho. V obrovských zmätkoch sa zoznamuje s Lanou, ktorá vstúpi do jej života. Po krátkej romantickej známosti sa Lana ale dozvie celú pravdu vďaka príhode, kedy polícia zatkne Brandona a uväzní ho v ženskom oddelení. Film vznikal na základe skutočných udalostí a neskutočne dôveryhodný herecký výkon vyniesol predstaviteľke hlavnej role Cenu Akadémie, okrem ďalšej nominácie.

Dog Day Afternoon (Psie popoludnie) – 1975

dog day afternoon psie popoludnie al pacino
Zdroj: imdb.com

V Brooklyne je horúce dopoludnie a dve optimistické nuly sa rozhodnú vylúpiť banku. Sonny riadi akciu, Sal je jeho komplic a výsledkom je jedna veľká katastrofa. Situácia sa totižto skomplikuje a na miesto dorazí polícia, televízne kamery a dav okoloidúcich ľudí. Vzniká tak napätá situácia rukojemníkov, pri ktorej sa dozvieme skutočnú motiváciu Sonnyho lúpeže. Film sa zakladá na skutočnej udalosti prevedenej do scenára, ktorý obdržal Cenu Akadémie, spolu s ďalšími 5 nomináciami.

Brokeback Mountain (Skrotená hora) – 2005

brokeback mountain skrotená hora
Zdroj: thestanforddaily.com

Príbeh lásky dvoch mladých mužov je plný milostných stránok i tragédií, vďaka ktorým spoznali silu ich vzťahu. Keď skončí ich spoločná práca, každý sa vydá inou cestou. Obaja si založia vlastné rodiny s ženami, ktoré milujú, no po pár rokoch napokon zistia, že uplynulá doba na ich citoch nič nezmenila. V nasledujúcich rokoch sa snažia toto puto udržať a zisťujú, že to najdôležitejšie v ich životoch je sila priateľstva, lásky a dôvery. Ikonický film obdržal 8 nominácií na Cenu Akadémie, z čoho 3 vyhral.

Čo vravíte na náš krátky výber filmov? Zabudli sme na nejaký, poprípade ako inak by ste upravili zoznam? Vaše názory nám napíšte do komentárov!

ZDROJimdb

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -