10 najlepších filmov podľa skutočných udalostí, na ktoré dodnes nedokážeme zabudnúť!

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Najlepšie filmy podľa skutočných udalostí

Ako sa hovorí, život píše tie najlepšie príbehy a skutočne to je pravda. Totiž najviac cien a úspechov zožali filmy, ktorých predloha pochádzala zo skutočného života. Väčšinou sa točia podľa slávnych osobností, ktoré svojím pričinením ovplyvnili celý svet. Alebo ktorých príbeh by sme mali všetci vidieť. Vieme, že aj vy obľubujete tieto sfilmované skutočné príbehy a preto sme si pre vás pripravil tento rebríček, v ktorom sú tie najlepšie filmy podľa skutočných udalosti. Ktorý z týchto úžasných filmových kúskov si zaslúžil prvú priečku?

10. Zodiac (2007)

najlepšie filmy podľa skutočných udalostí
Zdroj: indiewire.com

David Fincher je majstrom napätia. Jeho kariéra sa venuje výhradne trilerom, aj keď sem tam spraví výnimku. Každopádne, toto je jeho ďalší majstrovský kúsok. Tentokrát si posvietil na skutočného vraha, ktorému média dali prezývku Zodiac. Väčšinou sa zameral na milenecké páry, ktoré si chceli trochu užiť na odľahlejšom mieste. Mal také ego, že polícii dokonca posielal šifrované správy, podľa ktorých by ho mohli chytiť. Prípad tohto sériového vraha doslova posadol štyroch detektívov, ktorých si zahrali Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Anthony Edwards a Robert Downey Jr. Napriek svojej dĺžke by sa napätie vo filme dalo krájať a okrem brilantnej Fincherovej réžie podali skvelé výkony aj menované herecké hviezdy.

9. Sociálna sieť (2010)

najlepšie filmy podľa skutočných udalostí
Zdroj: kinema.sk

Vyššie sme uviedli, že sa David Fincher väčšinou zameriava na trilery, ale že občas urobí výnimku. A to výnimkou je taktiež kultový film Sociálna sieť. Ten získal až 8 nominácií na Oscara a to právom. Film opisuje príbeh Marka Zuckerberga, študenta Harwardu, z ktorého sa však stala mediálna hviezda a jeden z najmladších miliardárov. Fincher opisuje každý moment vzniku sociálnej siete známej ako Facebook. Nevynecháva takmer žiadny detail a takisto dáva dosť priestoru skvelým hercom ako sú Jesse Eisenberg, Andrew Garfield, Justin Timberlake či Armie Hammer. Najväčšia hviezda celého filmu však stojí za kamerou a je to práve režisér David Fincher.

8. Šťastie na dosah (2006)

najlepšie filmy podľa skutočných udalostí
Zdroj: intofilm.org

Film s hereckou hviezdou Willom Smithom opisuje príbeh chudobného a slobodného otca Chrisa Gardnera. Ten sa snaží predať skutočne biedne lekárske nástroje, aby tak mali on a jeho syn aspoň na nejaké jedlo. Horšie to už zrejme byť nemôže, no istá nádej svitla, keď sa Chris dostane do výberového programu pre burzových maklérov. Motorom celej tejto srdcervúcej drámy je herecký koncert Willa Smitha, ktorý si za svoj výkon vyslúžil druhú nomináciu na Oscara. Veľmi dôležitý je predovšetkým jeho vzťah so synom, ktorého si zahral skutočný syn Willa Smitha Jaden. V USA sa film stal kinohitom a po celom svete zarobil viac ako 300 miliónov dolárov a každému človeku na pokraji chudoby dodal nádej.

7. Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu (2016)

najlepšie filmy podľa skutočných udalostí
Zdroj: variety.com

Mel Gibson sa rozhodol sfilmovať skutočný príbeh bývalého amerického vojaka Desmonda Dossa. Ten sa rozhodol narukovať do vojny, aby pomohol USA v boji proti fašistom. Problém však bol v tom, že z hĺbky svojej duše odmietal nosiť zbraň. Napriek tomu, že sa kvôli tomuto presvedčeniu dostal pred vojenský súd, nakoniec ho poslali na front ako záchranára. A z Dossa sa stal skutočný záchranca. V marci roku 1945 vypukla krvavá bitka o Okinawu. Americkí vojaci sa dostali do veľmi ťažkej situácie a namiesto toho, aby sa Doss ukryl, rozhodol sa zachrániť životy 75 vojakom. Ak si toto nezaslúži hollywoodske sfilmovanie a zaradenie do rebríčka najlepšie filmy podľa skutočných udalosti, tak už potom nič!

6. Bohemian Rhapsody (2018)

najlepšie filmy podľa skutočných udalostí
Zdroj: culturacolectiva.com

Tento už kultový hudobný epos sa venuje životu excentrického a nesmierne talentovaného umelca Freddieho Mercuryho. Jeho život bol rovnako excentrický, ako jeho vystupovanie. Od jeho prvého stretnutia s kapelou Queen, až po jeho sólovú kariéru a legendárny koncert na Live Aid. Všetkým tým, čím si prešiel Freddie Mercury, si akoby prešiel Rami Malek, ktorý bol za svoj výnimočný výkon odmenený Oscarom.

Celkovo sa táto hudobná dráma oslavujúca predovšetkým hudbu stala komerčným megahitom a zarobila viac ako miliardu dolárov. Film Buzza Luhrmana Elvis, natočený na motívy života najslávnejšieho solóveho speváka Elvisa Presleyho, mu mal konkurovať. Napokon však v kinách zarobil „len“ 300 miliónov dolárov. Preto je zatiaľ Bohemian Rhapsody tá najlepšia hudobná dráma v kategórii najlepšie filmy podľa skutočných udalosti.

5. Mafiáni (1990)

Mafiáni
Zdroj: denofgeek

Príbeh troch slávnych amerických mafiánov Henryho Hilla, Jamesa Conwaya a Tommyho De Vita sa rozhodol sfilmovať slávny režisér Martin Scorsese. Ten vychádzal z románu Nicholasa Pileggiho „Wiseguy“. Toto mafiánske trio si zahrali herecké esá Ray Liotta, Robert De Niro a Joe Pesci. Vo vedľajších úlohách sa predstavili úžasný Paul Sorvino či Lorraine Bracco. Henry Hill sa stále túžil stať mafiánom, napokon ich musel zradiť, aby sa nestal len ich ďalšou obeťou. Joe Pesci, známy hlavne ako „ten múdrejší“ zlodej z filmu Sám doma, sa blysol takým výkonom, že získal Oscara. Jednoznačne patria Mafiáni medzi tie najlepšie gangsterské drámy všetkých čias.

4. Rivali (2013)

Rivali
Zdroj: imdb.com

Príbeh o dvoch súperoch vo Formule 1 rozpráva režisér Ron Howard vo filme Rivali. Kým rakúsky pretekár Ferrari Nikki Lauda je pedant, britský pretekár McLarenu James Hunt si predovšetkým užíva slávu a život. Obaja sú však najlepší v tom, čo robia a preto sú samí pre seba tými najväčšími rivalmi. Najprv medzi nimi bola len nenávisť, neskôr rivalita, potom vzájomný rešpekt a napokon aj priateľstvo. Film Rivali patrí medzi vôbec najlepšie športové drámy a to tesne za kultovými hitmi ako sú Rocky či Million Dollar Baby. Úžasné výkony predviedli ako Daniel Brühl, tak Chris Hemsworth. Formula 1 ešte nikdy nevyzerala tak atraktívne a dych berúco, ako v tomto filme.

3. 12 rokov otrokom (2013)

12 rokov otrokom
Zdroj: imdb.com

Solomon Northup bol slobodný afroameričan v čase, v ktorom boli černosi vlastnení bielymi Američanmi. Lenže všetko zmenil jeden večer, keď ho doslova okradli o jeho papiere a predali do otroctva. Jeho utrpenie trvalo dlhých 12 rokov, až kým sa nad ním istý beloch (Brad Pitt) nezľutoval. Toto neskutočné trápenie, bičovanie a pľuvanie do tváre deň čo deň, Solomon spísal do svojho románu, ktorý sa stal predlohou pre tento 3-Oscarový megahit. Okrem brilantnej surovej réžie Stevea McQueena musíme pochváliť aj výkony hereckých hviezd, hlavne Chiwetela Ejiofora, oscarovej Lupity Nyongo či Benedicta Cumberbatcha.

2. Statočné srdce (1995)

Statočné srdce
Zdroj: moviesrulz.info

Mel Gibson v najlepšom filme svojej kariéry. V ňom si zahral škótskeho národného hrdinu Wiliama Wallacea. Ten sa nechcel starať o to, aký krutý je k ľuďom anglický kráľ Edward I. Chcel len mať rodinu a starať o svoj dom či pôdu. Lenže práve ľudia kráľa Edwarda I. ho o tento sen pripravili. A tak sa rozhodne konať. Jeho osud síce bol tragický, no započal vojnu, z ktorej napokon vyšlo ako víťaz práve Škótsko. Okrem toho, že Mel Gibson predviedol divákom strhujúci herecký koncert, tento historický epos si aj sám režíroval. Jeho úžasné dielo si vyslúžilo 5 Oscarov a stalo sa jedným z najlepších filmov všetkých čias!

1. Schindlerov zoznam (1993)

Liam Neeson, Steven Spierlberg, Schindler List
Zdroj: indiewire.com

Oscar Schindler, obchodník, ktorý celý svoj majetok minul na to, aby zachránil židovský národ pred ich vyhubením! Až 7-Oscarová dráma slávneho režiséra Stevena Spielberga stojí na čele tohto rebríčka. Postavu Oscara Schindlera si zahral úžasný Liam Neeson, ktorému však svojím bezchybným výkonom kontruje Ralph Fiennes v úlohe sadistického Amona Goetha. Trio úžasných hereckých výkonov doplňuje Ben Kingsley v úlohe židovského účtovníka. Dej sa sústredí na začiatok 2. svetovej vojny, v ktorej nemecká armáda napadne Poľsko. Oscar Schindler však myslí len na jedno, ako sa na prebiehajúcej vojne nabaliť. Využíva to, že židia nemajú inú možnosť a tak ich zamestná vo svojej továrni. Samozrejme zadarmo.

Takto aspoň židia majú nádej na to, že ich nemecký vojak nezabije len tak to žartu. Lenže ani taký obchodník so železným srdcom, akým je Schindler, sa nedokáže pozerať na to, ako nevinní ľudia trpia pod nadvládou nemeckých vojakov. Urobí tak posledný obchod, čím sa zapíše do svetových dejín a vďaka ktorému tiež získa Nobelovu cenu. Film Schindlerov zoznam patrí do zlatého fondu kinematografie a dodnes je fanúšikmi pokladaný za vôbec najlepší Spielbergov film v jeho famóznej kariére.

Toto sú podľa nás tie najlepšie filmy podľa skutočných udalosti. Bol by ten tvoj rebríček rovnaký ako ten náš? Vyjadri svoj názor v sekcii komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

3 COMMENTS

  1. Neviem, ale s poradím nesúhlasím. Schindlerov zoznam bol úspešný tak v USA, ale v Európe to bol prepadák. Bohemian Rapsody, či Statočné srdce neboli natočené podľa skutočných udalostí, ale na motívy skutočných udalostí (napríklad Fredy Mercury bol diagnostikovaný na AIDS až pár rokov po live aid koncerte, nie pred ním). To by tam rovno mohol byť aj film z českej produkcie Ján Žižka. A nechce sa mi veriť, že všetky filmy podľa skutočného príbehu sú len z americkej produkcie. Čo film o pánovi Witonovi, ktorý zachránil desiatky detí? Ako filmy v rebríčku sú super, sú založené na osobách, ktoré naozaj žili, v niektorých sa píše, že sa vychádza z písanej predlohy. Ak vychádzame z knižných predloh, kde je utrpenie Ježiša Krista od Mela Gibsona, ktorý sa zapísal do histórie tým, že išiel presne podľa biblie, ešte aj postavy rozprávali v pôvodných jazykoch? Rád by som vedel, čo bolo filtrani pre takýto rebríček, či je to len verejné prezentovanie subjektívneho rebríčka obľúbených filmov s touto tematikou samotného autora. Chcelo by to lepšie si naštudovať danú tému a potom prezentovať výsledky. Ako vzor odporúčam kanál mojo na YouTube.

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -