Pri ich sledovaní behá mráz po chrbte. Toto je 5 najlepších hororových filmov o exorcizme

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Najlepšie hororové filmy o exorcizme

Náboženské horory boli vždy veľmi obľúbené. Hlavne kvôli ich kontroverzii. Veď čoho by sa diváci báli viac ako samotného diabla, však? Nie každý film s týmto ponímaním je však majstrovské dielo. Väčšinou ide skôr o béčkové diela neznámych tvorcov. Lenže pár skvelých režisérov pre nás vytvorilo niekoľko skutočne desivých kúskov.

Pri ich sledovaní lapáme po dychu a desíme sa každej ďalšej scény. Pre fanúšikov hororov je toto ich povinná jazda. Dnes vám totiž ukážeme tie najlepšie hororové filmy o exorcizme v histórii kinematografie.

5. Zbav nás zlého (2014)

Scott Derickson je majstrom napätia. Možno si to ani sami neuvedomujete, ale práve tento človek stojí za mnohými skvelými horormi. Pod jeho záštitou vznikol napríklad aj kultový Sinister.

V tomto filme obsadil do hlavnej úlohy známeho Erica Banu (Hulk), ktorý si zahral policajta Ralpha Sarchieho. Ten študuje pár nevysvetliteľných zločinov, pričom sám bojuje s vlastnými démonmi. Aby odhalil tieto bizarné zločiny, spojí svoje sily s netradičným kňazom, ktorý je majstrom, čo sa exorcizmu týka.

Chráň nás od zlého ako jeden z mála filmov popisuje exorcizmus na základe skutočných faktov. Určite k tomu dopomohla aj predloha samotného Ralpha Sarchieho, ktorý udalosti zobrazené vo filme zažil na vlastnej koži.

4. Exorcista (1973)

Kultový horor režiséra Williama Friedkina sa navždy zapísal do kuloárov kinematografie. Film ako taký nie je svojím spôsobom výnimočný. No na dobu, v ktorej vznikol, to bol dokonalý majsterštuk. A to hlavne svojím odvážnym spracovaním.

Hlavnou postavou príbehu je mladá tínedžerka Regan. Tá sa z ničoho začne správať divne, no lekári nevedia, čo tento jej stav spôsobilo. Bezradná matka Regan si zavolá na pomoc známeho exorcistu otca Merrina, ktorý musí pristúpiť k tomu najhoršiemu. Musí z Regan toho diabla dostať.

Film sprevádzajú ako skvelá réžia, tak vynikajúce výkony hercov. Predovšetkým mladá Linda Blair sa úlohy posadnutej Regan zhostila výborne. Nezaostávali však ani Max von Sydow či Ellen Burstyn.

3. V moci diabla (2005)

Opäť tu máme skvostnú prácu režiséra Scotta Dericksona. Ten sa aj tentokrát rozhodol vytvoriť film na základe skutočných udalostí. The Exorcism of Emily Rose alebo v našom preklade V moci diabla popisuje udalosti mladej študentky Emily Rose. Tá zomrela za príšerných a podivuhodných udalostí. Za jej smrť vraj môže kňaz Richard Moore, ktorý jej namiesto doporučených liekov navrhol exorcizmus.

V súčasnosti je otec Moore väznený a jeho prípadu sa zhostí známa právnička Erin Brunerová. Tá nepatrí k veriacim a jediné, čo ju zaujíma, je prominentný prípad. Lenže aj ona časom zistí, že okolo tohto prípadu krúžia temné sily, ktoré sa nedajú racionálne vysvetliť. Je jedno, v čo Erin Brunerová verí alebo nie. Lenže aj ona má strach z toho, aby ju v noci o 03:00 démon nedusil vo vlastnej posteli, ako to urobil Emily Rose.

2. Constantine (2005)

Pre Keanu Reevesa je toto jeho vôbec najobľúbenejší film a my aj chápeme prečo. John Constantine už odmalička vidí svet taký, aký vlastne je. Čo ho ešte ako tínedžera prinútilo spáchať samovraždu. Boh však s ním mal iné plány. Vrátil ho do sveta živých, aby sa stal tým najznámejším exorcistom.

On sám však musí vykonať čo najviac dobrých skutkov, aby vyvážil svoju samovraždu. Ten, kto si totiž sám vezme život, zhnije navždy v pekle. Constantine to vie a aj preto sa ujme prípadu policajtky Angely Dodsonovej, ktorej sestra sa v psychiatrickej liečebni zabila. John za tým všetkým vidí diabolský plán, sám sa však musí chrániť, pretože na jeho dušu si už brúsi zuby sám Lucifer.

1. V zajatí démonov (2013)

No a máme tu víťaza. Aj hororový laik musí uznať, že práve tento film v rámci duchárskeho žánru nemá konkurenciu. Atmosféra, herci či réžia sú skutočne na vynikajúcej úrovni.

Film kultového režiséra Jamesa Wana (Saw, Insidious) popisuje skutočné udalosti, ktoré riešili manželia Warrenovci, známi démonológovia v dome rodiny Perronovcov. Tí sa nasťahovali do domu, ktorý kedysi dávno patril čarodejnici menom Batsheeba. Tá teraz terorizuje ich rodinu a dokonca posadne matku, aby vykonala to najhoršie. Tento film vám v podstate nemusíme popasovať, iste každý súhlasí, že je to jeden z najlepších novodobých hororov.

Toto sú podľa nás tie najlepšie filmy o exorcizme. Ktorý desivý horor tu podľa vás chýba?

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -