5 najlepších hier, vďaka ktorým zabudnete na stres

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 21 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

TOP 5: Najlepšie hry, ktoré vám pomôžu zabudnúť na stres

Panika v čase pandémie si vyberá svoju daň. Ľudia pociťujú väčší stres, väčšie obavy a viac neistoty ohľadne svojej budúcnosti. Podľa správy o dopade pandémie 55% respondentov odpovedalo, že sa počas karantény cítia aj duševne horšie než v januári 2020, keď situácia okolo koronavírusu ešte nenabrala obrátky. Až 66% opýtaných má aj vážne obavy o zdravie a bezpečnosť svojich rodinných príslušníkov, čo ich vystavuje každodennému stresu.

Okrem toho sú tu ešte stále aj bežné spúšťače, napríklad kritické situácie v práci, nedostatok spánku, nedorozumenia, uponáhľané rána, atď. Ďalší stres teda nie je niečo, čo by v tejto emocionálne náročnej dobe len tak zapadlo. Uľaví sa nám pri hraní súťažných hier, na ktoré sme si všetci zvykli? Je to veľmi nepravdepodobné.

Strieľačky, MMORPG, akčné adventúry, real time strategické hry a iné náročné žánre môžu byť ďalšími stresujúcimi faktormi, spolu s hrami, kde sa hrá o skutočné peniaze. S nástupom online kasín si teraz môžete zahrať aj celý rad kasínových hier hracích automatov z domu, čo v karanténe môže vyzerať príťažlivo. Ale neodporúčame vám to, pretože nevyhnutne pri tom z dlhodobého pohľadu prehráte viac peňazí než vyhráte, čo tiež môže negatívne ovplyvniť vaše duševné zdravie.

Ako alternatívu by sme vám chceli predstaviť tie najlepšie hry na uvoľnenie, ktoré vás možno nielen pobavia, ale aj znížia úroveň stresu uprostred pandémie. Tu je niekoľko našich návrhov:

samorost 3
Zdroj: pcgamer.com

1. Samorost 3

Samorost je séria tajomných point-and-click logických hier od firmy Amanita Design, tvorcov hier ako Botanicula a Machinarium. Sledujete príbeh malého trpaslíka, ktorý pri svojom dome nájde magický roh. Zvuk rohu prebudí mysteriózne vesmírne bytosti a trpaslík opustí svoju planétu, aby hľadal jej pôvod.

Všetky tituly tohto štúdia sa dajú relatívne ľahko prejsť, ale Samorost 3 sme nevybrali náhodne. Jeho surrealistické vesmírne priestory, pôsobivé zvuky flauty a okolia, či mýtická atmosféra príbehu vnárajú hráča do pokojného, i keď psychedelického, stavu mysle a unášajú jeho ducha od chaosu bližšie k vnútornému pokoju.

journey
Zdroj: epicgames.com

2. Journey

Uvoľnenie tu nie je len „vedľajším účinkom“ hrania. Je to hlavný zámer hry. Journey má pomôcť uvoľneniu mysle. Prevezmete kontrolu nad figúrkou bez tváre, ktorej jediným cieľom je prejsť naprieč púšťou a dostať sa ku vzdialenej hore. Hranie bez tlaku a náhodná spolupráca s inými cestovateľmi je v kontraste s tradične uponáhľaným rytmom hier pre viacerých hráčov a rušného prostredia.

Hra je nadizajnovaná v príjemných pastelových farbách. Ovládanie je jednoduché; sprievodná hudba je dostatočne multidimenzionálna, aby ste sa buď uvoľnili, alebo prepadli zvuku, magické prvky herného sveta vás očaria a vytvoria hlboký emocionálny zážitok. Jediným nedostatkom hry je, že hora nie je až tak ďaleko ako sa zdá: prechod netrvá dlhšie než 2 – 3 hodiny.

the sims 4
Zdroj: gameroom.sk

3. The Sims 4

The Sims je absolútnou legendou bežných záhaľčivých hier. Môžete ju kedykoľvek prerušiť, pomaly zmeniť niektoré detaily, pokračovať a desať minút iba zízať na obrazovku, kým postavy vo vašej hre žijú svoj život akoby na autopilota. The Sims sa síce nemusí hrať práve takto, ale dôležité je, že sa to dá aj takto.

V roku 2020 sa najviac oplatí hrať štvrtú verziu tejto hry, lebo drží krok s dobou. Electronic Arts naďalej vydáva rozšírenia, čiže niekoľko rokov sa isto nebudete nudiť (určite nie do konca pandémie). The Sims 4 ponúka pokročilejšie funkcie než jej predchodcovia, napríklad sťahovanie medzi rôznymi štvrťami, zlepšený create-a-sim editor a vôbec lepšie AI.

stardew valley
Zdroj: vlcata.sk

4. Stardew Valley

Táto najemocionálnejšia farmárska hra desaťročia jemne balansuje na hrane medzi simuláciou, RPG a indie strategickou hrou. Ale nedajte sa týmito slovami odradiť. Nikto vás nebude naháňať ďalej, pokračujete iba ak chcete. V tejto hre môžete sledovať príbeh a skúmať poprepletané životy vašich susedov. Alebo sa jednoducho len usadíte a zameriate sa na pestovanie plodín, dekorovanie svojho obydlia a tvorbu predmetov.

Ďalšou výhodou Stardew Valley je, že sa, vďaka 2D grafike a jednoduchému ovládaniu, dá pohodlne hrať na mobile. No pozor: nekonečné množstvo zberateľských predmetov, neodhalené tajomstvá dediny a mnohé neprebádané jaskyne nezaručujú, že sa zahráte len chvíľu. Vďaka rozmanitosti hry môžete v Stardew Valley stráviť stovky aj viac hodín.

abzu
Zdroj: taminggaming.com

5. Abzû

Abzû je hra od tvorcov hry Journey, ktorá má podobnú atmosféru, ale prebieha v radikálne odlišnom prostredí. Príbeh mladšieho brata hry Journey sa odohráva pod vodou a obsahuje prvky sumerskej mytológie a mýtus kozmického oceánu. Stanete sa potápačom, ktorý preskúmava život a ruiny pod vodou a zároveň rieši hádanky a záhady, ktoré za sebou zanechala staroveká civilizácia.

Príjemným detailom je, že hlavná postava nemôže zomrieť. Máte nekonečné HP a už len tento fakt je sám o sebe antistresový. Tlmený naratív, meditatívne vizuály a ušľachtilé poslanie obnovy morského života prispievajú k vášmu uvoľneniu a emocionálnemu zotaveniu.

Toto sú podľa nás tie najlepšie hry na uvoľnenie a pohodu. Tak čo, ktorá z nich má podľa vás najväčší antistresový efekt? Vaše ďalšie odporúčania nám môžete zanechať v komentároch.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -