5 najlepších hier, vďaka ktorým zabudnete na stres

Nenechajte si ujsť

Získaj zľavy až 80 % na softvér a Windows 10 Pro už za 7,25 €

Začni rok 2021 s novým originálnym softvérom do tvojho PC. Zľavy až 80% a Windows 10 Pro už za 7,25 € V spolupráci s webom GoDeal24.com ti...

Prvé dojmy zo seriálu WandaVision – Ako na nás zatiaľ pôsobí unikátny sitkom z dielne štúdia Marvel?

Marvel je späť... Štúdio Marvel (pod taktovkou korporácie Disney) pomaly, no isto štartuje novú filmovú fázu, ktorú bude najbližších niekoľko rokov rozširovať. Plánov a podrobných...

WandaVision vysvetlenie: Komu patrí hlas z rádia, kto je mysteriózny včelár a omnoho viac

WandaVision vysvetlenie a teórieVideli sme prvé dve epizódy seriálu WandaVision a síce sa toho nestalo veľa, no vysvetlenie určitých skutočností vám môže pomôcť v...

Chris Evans ešte nepovedal svoje posledné zbohom ako Captain America. Vráti sa v budúcom MCU projekte?

Captain America chystá návrat do MCU Server Deadline exkluzívne informoval o tom, že herec Chris Evans chystá návrat ako Captain America do budúceho MCU projektu....
Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 20 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

TOP 5: Najlepšie hry, ktoré vám pomôžu zabudnúť na stres

Panika v čase pandémie si vyberá svoju daň. Ľudia pociťujú väčší stres, väčšie obavy a viac neistoty ohľadne svojej budúcnosti. Podľa správy o dopade pandémie 55% respondentov odpovedalo, že sa počas karantény cítia aj duševne horšie než v januári 2020, keď situácia okolo koronavírusu ešte nenabrala obrátky. Až 66% opýtaných má aj vážne obavy o zdravie a bezpečnosť svojich rodinných príslušníkov, čo ich vystavuje každodennému stresu.

Okrem toho sú tu ešte stále aj bežné spúšťače, napríklad kritické situácie v práci, nedostatok spánku, nedorozumenia, uponáhľané rána, atď. Ďalší stres teda nie je niečo, čo by v tejto emocionálne náročnej dobe len tak zapadlo. Uľaví sa nám pri hraní súťažných hier, na ktoré sme si všetci zvykli? Je to veľmi nepravdepodobné.

Strieľačky, MMORPG, akčné adventúry, real time strategické hry a iné náročné žánre môžu byť ďalšími stresujúcimi faktormi, spolu s hrami, kde sa hrá o skutočné peniaze. S nástupom online kasín si teraz môžete zahrať aj celý rad kasínových hier hracích automatov z domu, čo v karanténe môže vyzerať príťažlivo. Ale neodporúčame vám to, pretože nevyhnutne pri tom z dlhodobého pohľadu prehráte viac peňazí než vyhráte, čo tiež môže negatívne ovplyvniť vaše duševné zdravie.

Ako alternatívu by sme vám chceli predstaviť tie najlepšie hry na uvoľnenie, ktoré vás možno nielen pobavia, ale aj znížia úroveň stresu uprostred pandémie. Tu je niekoľko našich návrhov:

samorost 3
Zdroj: pcgamer.com

1. Samorost 3

Samorost je séria tajomných point-and-click logických hier od firmy Amanita Design, tvorcov hier ako Botanicula a Machinarium. Sledujete príbeh malého trpaslíka, ktorý pri svojom dome nájde magický roh. Zvuk rohu prebudí mysteriózne vesmírne bytosti a trpaslík opustí svoju planétu, aby hľadal jej pôvod.

Všetky tituly tohto štúdia sa dajú relatívne ľahko prejsť, ale Samorost 3 sme nevybrali náhodne. Jeho surrealistické vesmírne priestory, pôsobivé zvuky flauty a okolia, či mýtická atmosféra príbehu vnárajú hráča do pokojného, i keď psychedelického, stavu mysle a unášajú jeho ducha od chaosu bližšie k vnútornému pokoju.

journey
Zdroj: epicgames.com

2. Journey

Uvoľnenie tu nie je len „vedľajším účinkom“ hrania. Je to hlavný zámer hry. Journey má pomôcť uvoľneniu mysle. Prevezmete kontrolu nad figúrkou bez tváre, ktorej jediným cieľom je prejsť naprieč púšťou a dostať sa ku vzdialenej hore. Hranie bez tlaku a náhodná spolupráca s inými cestovateľmi je v kontraste s tradične uponáhľaným rytmom hier pre viacerých hráčov a rušného prostredia.

Hra je nadizajnovaná v príjemných pastelových farbách. Ovládanie je jednoduché; sprievodná hudba je dostatočne multidimenzionálna, aby ste sa buď uvoľnili, alebo prepadli zvuku, magické prvky herného sveta vás očaria a vytvoria hlboký emocionálny zážitok. Jediným nedostatkom hry je, že hora nie je až tak ďaleko ako sa zdá: prechod netrvá dlhšie než 2 – 3 hodiny.

the sims 4
Zdroj: gameroom.sk

3. The Sims 4

The Sims je absolútnou legendou bežných záhaľčivých hier. Môžete ju kedykoľvek prerušiť, pomaly zmeniť niektoré detaily, pokračovať a desať minút iba zízať na obrazovku, kým postavy vo vašej hre žijú svoj život akoby na autopilota. The Sims sa síce nemusí hrať práve takto, ale dôležité je, že sa to dá aj takto.

V roku 2020 sa najviac oplatí hrať štvrtú verziu tejto hry, lebo drží krok s dobou. Electronic Arts naďalej vydáva rozšírenia, čiže niekoľko rokov sa isto nebudete nudiť (určite nie do konca pandémie). The Sims 4 ponúka pokročilejšie funkcie než jej predchodcovia, napríklad sťahovanie medzi rôznymi štvrťami, zlepšený create-a-sim editor a vôbec lepšie AI.

stardew valley
Zdroj: vlcata.sk

4. Stardew Valley

Táto najemocionálnejšia farmárska hra desaťročia jemne balansuje na hrane medzi simuláciou, RPG a indie strategickou hrou. Ale nedajte sa týmito slovami odradiť. Nikto vás nebude naháňať ďalej, pokračujete iba ak chcete. V tejto hre môžete sledovať príbeh a skúmať poprepletané životy vašich susedov. Alebo sa jednoducho len usadíte a zameriate sa na pestovanie plodín, dekorovanie svojho obydlia a tvorbu predmetov.

Ďalšou výhodou Stardew Valley je, že sa, vďaka 2D grafike a jednoduchému ovládaniu, dá pohodlne hrať na mobile. No pozor: nekonečné množstvo zberateľských predmetov, neodhalené tajomstvá dediny a mnohé neprebádané jaskyne nezaručujú, že sa zahráte len chvíľu. Vďaka rozmanitosti hry môžete v Stardew Valley stráviť stovky aj viac hodín.

abzu
Zdroj: taminggaming.com

5. Abzû

Abzû je hra od tvorcov hry Journey, ktorá má podobnú atmosféru, ale prebieha v radikálne odlišnom prostredí. Príbeh mladšieho brata hry Journey sa odohráva pod vodou a obsahuje prvky sumerskej mytológie a mýtus kozmického oceánu. Stanete sa potápačom, ktorý preskúmava život a ruiny pod vodou a zároveň rieši hádanky a záhady, ktoré za sebou zanechala staroveká civilizácia.

Príjemným detailom je, že hlavná postava nemôže zomrieť. Máte nekonečné HP a už len tento fakt je sám o sebe antistresový. Tlmený naratív, meditatívne vizuály a ušľachtilé poslanie obnovy morského života prispievajú k vášmu uvoľneniu a emocionálnemu zotaveniu.

Toto sú podľa nás tie najlepšie hry na uvoľnenie a pohodu. Tak čo, ktorá z nich má podľa vás najväčší antistresový efekt? Vaše ďalšie odporúčania nám môžete zanechať v komentároch.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Nový Willy Wonka čoskoro spozná meno herca v hlavnej úlohe. Bude ním Tom Holland?

Filmové štúdio Warner Bros. zužuje počet kandidátov a nový Willy Wonka už čoskoro spozná meno herca v hlavnej úlohe. V hľadáčiku sa momentálne nachádzajú...

Hororovka The Medium púta pozornosť s novým gameplay trailerom. Poznáme aj systémové požiadavky

Vývojárske štúdio Bloober Team vypustilo nový trailer k ich nadchádzajúcej psychologickej hororovke The Medium. Hra bude vychádzať 28. januára 2021 na platformy Microsoftu. MOHLO BY...

Liam Neeson tvrdí, že odchádza na herecký dôchodok. Je to však pravda? Tieto slová už v minulosti povedal

Liam Neeson odchádza na dôchodok Liam Neeson tvrdí, že odchádza na herecký dôchodok. Aspoň teda s akčnými filmami. Práve pre tie bol najznámejší za poslednú...

Získaj zľavy až 80 % na softvér a Windows 10 Pro už za 7,25 €

Začni rok 2021 s novým originálnym softvérom do tvojho PC. Zľavy až 80% a Windows 10 Pro už za 7,25 € V spolupráci s webom GoDeal24.com ti...

Dwayne Johnson odhalil prvý trailer k jeho autobiografickému seriálu Young Rock

Začiatkom roku 2020 sme sa dozvedeli, že jedna z najväčších filmových hviezd dnešnej doby dostane vlastný autobiografický seriál Young Rock, ktorého prvý teaser trailer...