TOP 10 najlepších hier roku 2020 podľa redakcie REWIND.sk

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Najlepšie hry roku 2020

Naše každoročné zhrnutie toho najlepšieho z uplynulého roka je späť. Dnes vám prinášame najlepšie hry roku 2020, presnejšie zoznam TOP 10, pri ktorých sme si užili dlhé hodiny nezabudnuteľného hrania.

Jedná sa o subjektívny výber autora/redakcie, ktorý je limitovaný tým, čo sme skutočne aj okúsili na vlastnej koži. Tento rok sa niesol v znamení obrovského počtu herných titulov na všemožné platformy a nižšie nájdete to, čo odporúčame všetkými desiatimi. Bez zbytočných omáčok sa do toho poďme pustiť.

10. Persona 5 Royal (PS4)

Náš rebríček začína poctivou JRPG hrou, s ktorou zažiješ viac ako 100 hodín hrania. Príbeh sa zaoberá naozaj skvelými témami a hráč si opäť skúsi život na strednej škole, ako aj paralelnú realitu Metaverse. Nechýba ani značná dávka perfektne spracovanej a štylizovanej temnej psychológie, o ktorej môžu niektoré hry/filmy len snívať.

Persona 5 Royal prináša nové herné mechanizmy, veľa zaujímavých predmetov, ale najmä dve skvelé ženské postavy, nového záporáka a celý tretí semester (+ 20 hodín hrania). Hrateľnosť je celkovo svižnejšia a nudiť sa pri nej určite nebudeš. Prekopaný a bezchybný scenár rieši obrovský počet sociálnych, politických a medziľudských problémov, pri ktorých zažiješ vytúženú interakciu s rôznorodými osobnosťami. Vývojárske štúdiá Atlus a P Studio nám jednoznačne po troch rokoch priniesli ďalší nezabudnuteľný kúsok, ktorý by vedeli oceniť aj odporcovia anime.

9. Dreams (PS4, PS5)

Ak som sa niekedy pri hraní cítil slobodne, tak práve pri tejto PS4 exkluzivite (PC verzia je zatiaľ v nedohľadne). Dreams ti umožní prenasledovať tvoje najtajnejšie sny, ktoré premeníš na virtuálnu skutočnosť.

Je ľahké označiť túto hru za jednu z najlepších v roku 2020. No už ťažšie je zvoliť to, ktorá hra v jadre tohto nádherného experimentu je tou najlepšou. Prečo? Na vlastnej koži si skúsiš ty sám vytvoriť akúkoľvek hru, po ktorej túžiš a na výber máš neobmedzené množstvo kreatívnych prvkov a nástrojov. Chceš strašidelný horor či klasickú adventúru? Alebo dáš prednosť strieľačkám, hádankám, plošinovkám a veľa iným? Táto hra jednoducho nemá určené hranice a do budúcich rokoch o nej budeš ešte veľa počuť.

8. Final Fantasy VII Remake (PS4)

Dočkali sme sa toho, čo sa očakávalo – moderný remake jednej z najobľúbenejších hrdinských hier v histórii herného priemyslu. Po 23 rokoch od prvého vydania tohto scifi eposu o ekoteroristoch, ktorý vtrhol do existenčného boja o planétu, sa táto séria stala meditáciou fandomu a nostalgiou zároveň.

Odvážna rekonštrukcia sa tvorcom podarila a výsledkom je majstrovsky preformátovaný remake s ikonickým originálnym príbehom. V žiadnom prípade však nenahrádza pôvodný herný titul. Namiesto toho robí niečo ešte lepšie – vytvára pútavý štýl akčnej RPG, ktorá sa cíti ako skutočne nová skúsenosť. Hru nedokážem nijako skritizovať a vývojárskemu štúdiu Square Enix patrí hlboká poklona.

7. Spider-Man: Miles Morales (PS4, PS5)

Keď si bežný človek spomenie na Spider-Mana, očakáva belocha menom Peter Parker. No v bohatom Marvel univerze sa skrýva veľa prekvapení, medzi ktorými nájdeme aj Milesa Moralesa. Tento nevídaný tínedžer z Brooklynu očaroval fanúšikov s príchodom animovaného filmu Spider-Man: Paralelné svety a v tomto exkluzívnom kúsku od štúdia Sony je naozaj čo objavovať.

Okrem klasickej ochrany mesta zažiješ rôzne rozvíjajúce sa priateľstvá. Hru sprevádza nádherné grafické spracovanie v zimnom New Yorku a skákanie z budovy na budovu nebolo nikdy zábavnejšie. Nechýba ani široký výber kostýmov a rôznych predmetov, ktoré ti pri boji so zločincami určite pomôžu. Spider-Man: Miles Morales je podareným „pokračovaním“ pôvodného Marvel’s Spider-Man z roku 2018 a pre fanúšikov pavúčieho muža jeden zo splnených herných snov.

6. Animal Crossing: New Horizons (Nintendo Switch)

V tomto okamihu už môže byť tvoj ostrov dávno zabudnutý, pokrytý zatuchnutým plášťom buriny a všade plačúcimi dedinčanmi. Netreba zabúdať, že táto oddychovka zazrela svetlo sveta v ranných časoch pandémie, a aj keď už ten prvotný ošiaľ opadol, nezaradiť ju do TOP 10 roku 2020 by nebolo správne.

Animal Crossing: New Horizons sa zaraďuje medzi tie hry, ktoré „zachránili svet“ a udržali nás sedieť doma na zadku, keď sme to najviac potrebovali. Zažiješ pri nej skvelý únik z reality, postavíš si dokonalý ostrov plný zvieratiek a samozrejme spoznáš aj obrovský počet nových ľudí. Hra disponuje aj sezónnymi aktualizáciami a ďalšími skvelými funkciami, takže ak máš rád farebné dobrodružstvá a vlastníš konzolu Nintendo Switch, hurá do toho.

5. Assassin’s Creed Valhalla (PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, Google Stadia)

Ubisoft pokračuje vo svojej jedinečnej Assassins Creed sérii, ktorá ťa tentokrát vtiahne do Anglicka na konci prvého tisícročia. Hlavnou postavou je Eivor, pri ktorej si môže zvoliť aj pohlavie. Vikingské výpravy do Anglicka ti ukážu historické eventy z dávnej minulosti a či už sa bavíme o usídľovaní, obchodovaní alebo rabovaní, tvorcovia to tentokrát zvládni na jednotku. Aj keď za veľký mínus považujem absenciu českých titulkov, na ktoré sme boli pri predošlých dieloch zvyknutí.

Celkovo je Assassin’s Creed: Valhalla veľmi pôsobivé pokračovanie, ktoré si užijú ako fanúšikovia série, tak aj fanúšikovia histórie a vikingskej mytológie. Hra ponúka jedinečný pohľad na Anglicko v temnej dobe, kedy je zničené, plné konfliktov a bojov. Dozvieš sa o príbehoch miestnych kráľov a zoznamovanie s herným prostredím ti umožnia kvalitne spracované nájazdy a vylepšený systém RPG prvkov. Ak si si užil posledné časti Origins a Odyssey, táto hra je pre teba ako stvorená a obrovský otvorený svet plný nástrah ťa zaručene očarí.

4. Ghost of Tsushima (PS4)

Bezkonkurenčne najlepšia samurajská hra desaťročia si od nás odnáša zemiakovú medailu. Ghost of Tsushima už od prvých minút jasne nastavuje kultúrne rozdiely medzi čestnými samurajmi a Mongolmi, ktorí sa v ceste za ovládnutím Japonska nezastavia pred ničím. Jednoznačná poklona patrí scenáristom, ktorí do relatívne priamočiareho diania umiestnili uveriteľné príbehy. Tie sa dívajú na svet z rôznych uhľov a činia z neho realistickú kulisu.

Autori nezabúdajú ani na detaily, nakoľko ich používajú ako prostriedok k navodeniu imerzie. Je cítiť snaha o vytvorenie žijúcej prírody, ktorú môžeme prirovnať k vizuálnemu pornu. Započúvať sa do štebotu vtákov, vírenia vetra, šumu vĺn alebo cvrlikania svrčkov je unikátnejšie než kedykoľvek predtým. V skratke, hra v sebe skrýva filozofiu, umenie, kvalitu filmových scén, estetickú silu a perfektné prostredie s podrobnou japonskou kultúrou. Zaujme aj súbojová zložka, ktorá disponuje morbídnou satisfakciou a sekanie nepriateľov nabrúsenou katanov si zamiluje snáď každý.

3. Hades (Nintendo Switch, PC)

Herný titul Hades by sme mohli prirovnať ku ekvivalentu románu Song of Achilles, ktorý predstavuje šokujúco nový pohľad na grécku mytológiu. Hra sa netají už známym šatom v štýle klasických old school hier a vytvára svet, kde môžeš očakávať kúsok temnoty.

Hlavnou postavou je Zegreus, princ podsvetia, tvrdohlavo odhodlaný uniknúť z otcovej ríše a dozvedieť sa, prečo ho matka Persefona krátko po jeho narodení opustila. Hades pomalým tempom vytvára nádherne pochmúrny príbeh o dysfunkcii jednej gréckej rodiny takým spôsobom, ktorý je pohlcujúci, pútavý a nedá ti dýchať. Láska a smrť ťa bude sprevádzať počas celej hry a tento unikát je právom zaradení medzi najlepšie hry roku 2020.

2. Cyberpunk 2077 (PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X/S, Google Stadia)

Táto dlho očakávaná novinka bravúrnym spôsobom kombinuje jednotlivé prvky hrateľnosti do fungujúceho celku, ktorý spĺňa atribúty naratívne pútavého fantasy, zábavnej akčnej stredovekej hry a vizuálneho kolosu s rozmanitosťou a detailnosťou tých kvalitatívne najrýdzejších hier všetkých čias.

Nebudem však vývojárske štúdio CD Projekt Red velebiť, pretože na konzolách starej generácie moc nepochodili. No to je tak, keď sa snažíte rozbehnúť hru novej generácie na konzole starej sedem rokov. A potom sa hráči čudujú, že im to nebeží správne.

Na druhej strane sa však mal vývojár lepšie pripraviť a nemusel by riešiť tisícky sklamaných fanúšikov. Ja osobne som si hru skúsil na PC a namiesto ospevovaných bugov/glitchov som sa dočkal len čistej zavislačiny, nad ktorou by som strávil aj zvyšok svojho života. Z toho dôvodu sa Cyberpunk 2077  zaradil na druhom mieste nášho rebríčka a pevne verím, že ohlásené aktualizácie vyšvihnú hru tam, kam sa mala zaradiť v deň jej vydania.

1. The Last of Us Part II (PS4)

Príbeh Joela a Ellie sa zapísal do histórie videohier ešte v roku 2013 a od toho momentu si odniesol viac ako 200 rôznych ocenení. Tohtoročné pokračovanie úspešne nadviazalo na rovnakú vlnu a tvorcovia tejto exkluzivity nám dokázali, že aj hra môže zapôsobiť na city a ponúknuť takpovediac filmový zážitok, ktorý je ale zároveň vyvážený skvelým gameplayom.

Kto si zahral prvý diel, vie, že hra od vývojárskeho štúdia Naughty Dog ti nič nedaruje zadarmo. Ako vždy treba prehľadávať každý jeden kút, no aj tak budeš mať častokrát nedostatok surovín a nábojov. A to robí hru tak úžasnou, pretože ťa núti rozmýšľať a prehodnotiť každý jeden výstrel.

The Last of Us Part II nájdeš aj pasáže, pri ktorých sa budeš skutočne báť, a vývojári neboli skúpi ani na jumpscary. Ak prechádzaš tmavou chodbou, máš len baterku, v pozadí hrá napínavá hudba, počuješ zombíkov všade okolo a v zásobníku máš tri náboje, nie je ti všetko jedno. Mrazivá atmosféra sa nedá ignorovať a viacero hrateľných postáv zasadených do zúfalo postapokalitpického sveta je u nás v redakcii jednoznačných víťazom.

Čestné uznanie

Náš zoznam TOP 10 najlepšie hry roku 2020 máme za sebou, ale predsa len nemôže chýbať ani kategória “Honoroble Mention“. Nasledovné herné tituly sa buď jednoducho nedostali do nášho zoznamu, alebo sme ich zatiaľ nehrali (no o ich kvalitách je presvedčený celý svet).

  • Demon’s Souls
  • F1 2020
  • Doom Eternal
  • Call of Duty: Black Ops Cold War
  • Ori and the Will of the Wisps
  • Yakuza: Like a Dragon

Čo si myslíš o našom zozname – najlepšie hry roku 2020? Súhlasíš s naším výberom? Názory nám nezabudni zanechať v komentároch.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -