5 najlepších „Kaiju“ filmov s obrovskými monštrami, ktoré jednoducho musíte vidieť!

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Pokiaľ nepoznáte japonský pojem „Kaiju„, v doslovnom preklade ide o veľké divné zviera. Pravdepodobne najznámejším monštrom Kaiju na svete je práve legendárna Godzilla, ktorá sa vo sfére kinematografie dočkala už 32 filmov. Preto by som v tomto článku vynechal väčšinu starších japonských počinov, pričom si dnes ukážeme z tejto krajiny iba dva. Pozrieme sa totižto na novšie, poväčšine hollywoodske blockbusterové snímky. Môj výber je čisto subjektívny a rád uvítam akékoľvek vaše názory na môj zoznam. Ešte pred samotným začiatkom chcem podotknúť, že som dlho rozmýšľal aj nad začlenením filmu Jurský Park. Nakoniec som sa však rozhodol, že ja osobne dinosaury nepovažujem za Kaiju. Poďme sa teda na to pozrieť!

Kong: Ostrov lebiek (2017)

Kong
Zdroj: dontfeedthegamers.com

Pravdepodobne sa práve pýtate, prečo som do zoznamu vybral Ostrov lebiek a nie legendárny film King Kong od Petera Jacksona. Odpoveď je jednoduchá – Rovnako ako pri dinosauroch, ani Jacksonového King Konga neberiem ako Kaiju. Minuloročný kráľ opíc však jasne potvrdil, že je naozajstné monštrum. Rovnako tak sú na tom aj príšery, ktoré proti nemu bojovali. Na čele s hercami ako Tom Hiddleston, Samuel L. Jackson alebo Brie Larson sme si užili naozaj výbornú adaptáciu tohto ikonického primáta. Už teraz sa tak nevieme dočkať veľkého stretnutia Konga a Godzilly, ktoré príde až v roku 2020. Tak čo, ktorej strane fandíte vy?

Shin Godzilla/Godzilla Resurgence (2016)

Shin Godzilla
Zdroj: otakucalendar.com

Na štvrté miesto som obsadil jednu z veľkého množstva japonských adaptácií Godzilly. Originálny názov filmu znie Shin Godzilla, zatiaľ čo vy film môžete poznať pod americkým názvom Godzilla Resurgence. Naša obľúbená „Gojira“ sa tentokrát z mora vynorila v zátoke v Tokiu, pričom sa samozrejme chystá na zničenie celého veľkomesta. Dokáže si japonská armáda poradiť s týmto gigantickým monštrom? Samozrejme, existuje veľa starších filmov ako Godzilla vs. MechagodzillaGodzilla vs. MothraGodzilla vs. King Ghidora a podobne. No priznám sa, nevidel som skoro žiaden z nich a preto si v mojom zozname zaslúži miesto aspoň jedna hraná japonská adaptácia – A to práve Shin Godzilla.

Ohnivý kruh/Pacific Rim (2013)

Kaiju
Zdroj: laserperu.org

Bronzové miesto obsadila snímka Pacific Rim od režiséra Guillerma del Tora. Práve v tomto filme ste mohli započuť slovo „Kaiju„, keďže presne tak nazývali monštrá, ktoré bojovali proti jaegerom. Del Toro sa pri vyrábaní týchto príšer nepochybne inšpiroval Godzillou, pretože aj oni vychádzali z mora, mali podobné schopnosti a niektoré sa na ňu dokonca podobali aj vzhľadom. Ako už určite viete, 22. marca 2018 sa dočkáme pokračovania s názvom Pacific Rim Uprising. Na režisérskej stoličke už síce nesedí del Toro, no na originálne a deštruktívne monštrá sa môžeme tešiť tak či tak!

Cloverfield: Monštrum (2008)

Zdroj: screenrant.com

Na druhé miesto sa dostal legendárny sci-fi film od režiséra Matta Reevesa s názvom Cloverfield. Verte či nie, celý film bol natočený štýlom „found footage„, pričom to snímke pridáva úžasnú hororovú atmosféru. Tentokrát sa obeťou stalo mesto New York, ktoré terorizuje neznáme monštrum s neoficiálnym menom Clover. Táto príšera bola vytvorená Nevillom Pageom a J.J. Abramsom, ktorý sa postaral o produkciu filmu. V roku 2016 sme sa dočkali nepriameho pokračovania vo forme drámy Ulica Cloverfield 10, ktoré síce neukázalo podobné monštrum, no malo ešte lepšiu atmosféru. Tento sa zas dočkáme filmu Cloverfield Station, ktorý by sa mal namiesto kín ukázať rovno na Netflixe.

Godzilla (2014)

Godzilla
Zdroj: lasertime.com

Zlatú medailu si zaslúži americký film Godzilla od režiséra Garetha Edwardsa z roku 2014. Aspoň v mojich očiach ide o vôbec najlepšiu filmovú adaptáciu tohto monštra a stále nedokážem uveriť tomu, že táto snímka nezabodovala aj na Oscaroch. Tento film taktiež odštartoval tzv. MonsterVerse, do ktorého patrí aj vyššie spomínaný film Kong: Ostrov lebiek. Do tohto univerza sa už budúci rok pridá pokračovanie Godzilla: King of Monsters, v ktorom si zahrá napríklad Millie Bobby Brown alebo Kyle Chandler. Godzilla by si v tohto filme mala zrovnať sily so svojimi nepriateľmi ako Mothra alebo King Ghidora. Do MonsterVerse bude zapadať aj film Godzilla vs. Kong (2020), o ktorom sme písali vyššie.

Bonus – Godzilla: Planet of the Monsters

zdroj: youtube.com

Nemohol som si odpustiť bonus vo forme nového anime filmu z dielne Netflixu. Animovaný počin Godzilla: Planet of the Monsters totižto odštartoval novú sériu, ktorá sa ešte tento rok dočká celej trilógie. Našu recenziu na toto anime nájdete na tomto odkaze. Prvého pokračovania by sme sa mali dočkať už toto leto a názov by mal znieť v štýle Godzilla: The City Mechanized for the Final Battle. V poradí tak pôjde už o 33. film o Godzille. Na bližšie informácie si však budeme musieť ešte chvíľu počkať.

Dúfame teda, že sa vám náš zoznam aspoň trocha páčil. Ktoré filmy vám v ňom osobne chýbajú? Dajte nám vedieť do komentárov!

Mohlo by sa ti páčiť

4 COMMENTS

  1. Kamoško, tak ty si pekný debilko. Najradšej by som ti dal aj 20 faciek. Tá Godzilla!?!? Hrabe ti!? Je to TEN Godzilla!! Ešte tam máš aj nápovedu: Godzilla: KING of monsters… Takýchto ludi nenávidím, robis sa, ze si neviem aky odbornik a pri tom vies hovno..

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -