TOP 10 kníh od Stephena Kinga

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

TOP 10: Najlepšie knihy Stephena Kinga

TOP 10: Najlepšie knihy Stephena Kinga – Je géniom hororovej literatúry. V živote napísal už mnoho kníh. Niektoré sa dočkali aj sfilmovania (nie len raz) a vďaka nim vznikli nezabudnuteľné hororové filmy a seriály. King72 rokov, no stále pokračuje v písaní a podieľa sa aj na réžiách sfilmovaných kníh. Iba pred mesiacom mu vyšla najnovšia kniha The Institute, ktorá očakáva veľký úspech nielen medzi čitateľmi. Čo si od neho ale prečítať? Kníh je tak veľa… Preto vám prinášame rebríček TOP 10 kníh od Stephena Kinga.

Stephen King
Zdroj: dreadcentral.com

Hororová literatúra

„Ako sa dá báť kníh? Nič tam na teba nevyskočí!“ – toto je niečo, čo milovníci hororovej literatúry počúvajú snáď stále. Je pravda, že žiadne vyskakujúce príšery, ktoré by nás naľakali, ani zlovestná hudba sa v knihách nenachádzajú. O to viac to je však strašidelné. Písané príbehy útočia na vašu fantáziu a výjavy z knihy sa vám zhmotnia v najcitlivejšom mieste v ľudskom tele – vo vašej mysli. Ako čítate napínavé vety jednu za druhou, realita sa mení na sivý šum a vy ste zrazu v deji. Vy sami utekáte tmavými chodbami. Vás naháňa niečo zlovestné. V tom je čaro hororovej literatúry. 

TOP 10 kníh od Stephena Kinga:

Nenaťahujme to teda ďalej a prejdime na samotný rebríček. Určite v ňom nájdete diela, ktoré vás oslovia. Majte však na pamäti, že toto je iba zlomok Kingovej celoživotnej práce a aj jeho ďalšie knihy sú úžasné a prečítania hodné.

10. Zelená míľa

najlepšie knihy stephena kinga
Zdroj: substreammagazine.com

Zelená míľa bola pôvodne vydaná ako séria šiestich kratších textov, no nakoniec ju spojili do jedného románu. Príbeh je o veľkom jednoduchom mužovi čiernej pleti, ktorý sa volá John Coffey. V roku 1932 prichádza do väznice, kde sú väzni čakajúci na popravu. Táto časť väzenia sa volá Zelená míľa. Bol odsúdený za vraždu dvoch malých dievčatiek.

John má jedinečné schopnosti. Dokáže liečiť a cíti ľudské utrpenie, akoby bolo jeho vlastným. King skvelo spojil rasové problémy, sadizmus vo väzniciach, paranormálne javy a emocionálne časti do jedného z najlepších diel. Táto kniha bola v roku 1999 sfilmovaná. Film je doteraz jedným z najlepších a najobľúbenejších.

9. Prekliatie Salemu

prekliatie salemu
Zdroj: bloody-disgusting.com

Vo veľa dielach sa King inšpiruje minulosťou a stavia na nej svoje príbehy. Vyrastal na starých upírskych príbehoch, jeho knihy odrážajú klasické vedomosti, ktoré ľudia o upíroch mali. Od šialených asistentov až po spálenie sa na slnku. Žiadna trblietavá pokožka či upíri stredoškoláci, ale poriadne klasiky. Práve v tejto knihe sa zaoberá upírmi a ich životom. V roku 2004 bola kniha sfilmovaná, no film sa nedočkal veľkého úspechu.

8. 11/22/63

112263
Zdroj: chron.com

Jedna z jeho neskorších kníh je 11/22/63. V období, v ktorom písal túto knihu sa zameriaval hlavne na postavy a ich osobnosti. V tejto knihe sa King prikláňa skôr k žánru sci-fi, než horor a fantasy. Zaoberá sa totiž cestovaním v čase, ktoré ale poňal svojským jedinečným spôsobom. Do príbehu zapojil atentát na Kennedyho, čo je doteraz veľmi diskutovaná téma nie len v USA. Hlavne koniec tejto knihy je veľmi emotívny a silný.

7. Carrie

najlepšie knihy stephena kinga
Zdroj: frightday.com

Kingov prvý veľký úspech vznikol práve vďaka kratšiemu jednoduchému príbehu Carrie, ktorý sa stal až tak ikonickým, že bol dvakrát sfilmovaný. Raz v roku 1976 a potom v roku 2013 (fanúšikovia tvrdia, že starší film je oveľa lepší než ten moderný). Okrem toho bol sfilmovaný aj v Kanade v roku 2002. Pritom sa zaoberal tak bežnou témou – dospievanie a strasti s ním spojené.

Patrí medzi najlepšie knihy Stephena Kinga, pretože spisovaťľ dokázal z bolestivých momentov spraviť oveľa silnejšie a emocionálnejšie, až čitateľom behali zimomriavky po chrbte skoro celú knihu. Príbeh je o teenagerke Carrie, ktorá žije so svojou fanaticky kresťanskou mamou. V škole je šikanovaná a nemá kamarátov. Postupne však zisťuje, že má schopnosti telekinézy. Vďaka nim sa potom odplatí v obrovskom krvi preliatí všetkým, ktorí jej strpčovali život.

6. Svedectvo

najlepšie knihy stephena kinga
Zdroj: ew.com

Pri tejto knihe nikto spočiatku nevedel, či to bude obrovský hit alebo ešte väčší prepadák. King sa rozhodol predstaviť mnoho postáv a príbehov. Navyše sa zaoberá post-apokalyptickou tematikou, ktorej predchádza rozprávanie o chorobe a o boji dobra so zlom. Kniha však zožala úspech a je veľmi krásne poprepájaná. Nevládne v nej chaos ani nie je prvoplánová, ako by mnohí mohli očakávať.

Práve naopak, vďaka toľkým príbehom a postavám ponúka pestrosť žánrov a tém, a tak si každý čitateľ príde na svoje. Táto kniha bola v roku 1994 premenená na úspešný seriál.

5. Misery

misery
Zdroj: yahoo.com

Túto knihu snáď poznajú aj tí, ktorí Kingove diela nikdy nevideli. Príbeh popisuje postavu spisovateľa, ktorý sa po autonehode ocitne v dome šialenej fanúšičky Annie Wilkes. V tomto diele sa prejavuje Kingov talent vykresliť desivé situácie a preniesť hrozné pocity postavy na čitateľa. Narozdiel od iných kníh, tu nie sú žiadne príšery, žiadne sci-fi ani fantasy. Desivosť tohto diela spočíva v jeho uveriteľnosti a realite. Táto kniha bola v roku 1990 prerobená na skvelý film.

4. Mŕtva zóna

mrtva zona
Zdroj: sk.pinterest.com

Príbeh o postavách z obyčajného realistického prostredia, s ktorými sa čitateľ neraz stotožní. Až na jednu maličkosť – existenciu mŕtvej zóny. V mŕtvej zóne médium vidí rôzne výjavy, ktoré sa spájajú s nestabilnými politikmi. Kniha je aplikovateľná na viaceré politické situácie na svete. Bola sfilmovaná v roku 1983 a film si vyslúžil pomerne dobré hodnotenia.

3. Temná veža – séria kníh

najlepšie knihy stephena kinga
Zdroj: oneroomwithaview.com

Nie samotný román či novela, ale celá séria ôsmych titulov patrí medzi najlepšie knihy Stephena Kinga, a preto si získala tretie miesto na tomto rebríčku. Táto séria má snáď všetko, čím sa King zaoberá. Vedu, fantasy, epický príbeh, úžasné postavy… Vraví sa, že práve prvé štyri a posledná kniha tvoria z tejto série také úžasné dielo, akým je. V roku 2017 sa dočkala aj sfilmovania, no film nezískal až tak dobré hodnotenia.

2. To

Prvé reakcie na film To Kapitola 2
Zdroj: denofgeek.com

Jedna z Kingových najdlhších kníh, ktorá však prilákala neskutočne veľa čitateľov. V knihe To sa stretáva partia kamarátov, ktorí sa snažia odhaliť záhadu o strašidelnom klaunovi, a pri tom musia čeliť svojim osobným strachom a nočným morám. Horor z detského pohľadu sa stal veľmi populárnym. Bol sfilmovaný v roku 1990 a neskôr prišla jeho populárnejšia verzia, ktorá vyšla v roku 2017. Táto sa dočkala aj pokračovania, ktoré do našich kín prišlo len prednedávnom a určite ho už veľa z vás videlo.

Môžete si povedať, že si túto knihu už teda neprečítate, veď viete, ako dopadne. Dovoľte nám teda prezradiť, že isté scény z knihy sa do filmu kvôli ich brutalite a nechutnosti nedostali. Čo také mohol King vytvoriť, že sa to žiaden z režisérov neodvážil zapracovať do filmu? To zistite sami…

1. Žiarenie

najlepšie knihy stephena kinga
Zdroj: wallpapersafari.com

Najslávnejšia, najviac parodovaná, najobľúbenejšia a najlepšia Kingovka, akú kedy chytíte do rúk. Na prvé miesto sa dostala kvôli mnohým dôvodom. Je to akoby dokonalé Kingove dielo. Obsahuje podrobné rozobratie postáv, strhujúci príbeh, paranormálne javy, napätie a mnoho mnoho častí, pri ktorých tuhne krv v žilách. Táto kniha bola sfilmovaná v roku 1980 a tento film sa stal ikonickým a veľmi známym. Iný režisér sa s príbehom znova popasoval v roku 1997, no už nie tak úspešne.

Tento rok sa dočkáme sfilmovania aj druhého románu, ktorý nadväzuje na Žiarenie – Doktor spánok. O sfilmovanie druhej knihy sa pokúsili už aj v roku 2002, no hodnotenia hovoria, že sa nejedná o práve najlepšie dielo. Musíme dúfať, že tentokrát sa to podarí lepšie.

Ktorá Kingovka, či už kniha alebo film, sa páči najviac vám? Dajte nám vedieť do komentárov pod článkom.

Zdroj: The Barnes & Noble

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -