TOP 10 najlepších seriálov roku 2020 podľa redakcie REWIND.sk

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Najlepšie seriály roku 2020

Naše každoročné zhrnutie toho najlepšieho z uplynulého roka je späť. Dnes vám prinášame najlepšie seriály roku 2020, presnejšie zoznam TOP 10. Jedná sa o subjektívny výber autora/redakcie, ktorý je limitovaný tým, čo sme naozaj videli. Streamovacie služby ako Netflix, Disney+ alebo Amazon Prime Video nám toho prinášajú stále viac a toto je náš výber toho najlepšieho. Bez zbytočných omáčok sa do toho poďme pustiť.

10. Sex Education – 2. séria (Netflix)

Začiatkom roka nás potešil príchod druhej série originálneho hitu od Netflixu Sex Education. Asa Butterfield je späť ako tínedžer Otis Milburn, ktorý napriek vlastným vzťahovým problémom vedie sexuálnu poradňu. Tú opäť rozbieha spolu s Maeve (Emma Mackey) a fanúšikovia urobia všetko preto, aby sa táto dvojica dala v tretej sérii konečne dokopy.

Druhá séria s humorom rozoberá problémy dnešných tínedžerov, no zároveň necháva dostatok priestoru na vývoj hlavných a vedľajších postáv. Okrem mladých ľudí bola úspešná aj u kritikov, na Rotten Tomatoes si druhá séria drží skvelé hodnotenie 98 %. Vysoko očakávaná tretia séria by mala prísť už čoskoro, v priebehu roka 2021.

9. Tiger King: Murder, Mayhem and Madness (Netflix)

Tak toto bola jazda. Osem epizód dokumentárneho seriálu Tiger King: Murder, Mayhem and Madness som zhltol doslova v priebehu jedného dňa. Joe Exotic a jeho príbeh na Netflixe je návykovejší ako tvrdé drogy. Jedná sa o homosexuálneho a polygamného libertariána ozbrojeného zbraňou a blond mullet účesom, na ktorý sa nehrabe ani Jaromír Jágr.

Tento príbeh okrem iného obsahuje aj vraždydrogyodhryznuté končatiny, trojité homosexuálne manželstvá, štvorité heterosexuálne manželstvá a mnoho, mnoho ďalšieho. Jeho príbeh sa po tomto seriáli stal tak populárnym, že sa v budúcnosti dočkáme aj ďalších adaptácií. V pripravovanom filme dokonca Joea stvárni Nicolas Cage. Nič viac mi netreba.

8. High Fidelity (Hulu)

Nahrať perfektný cover kultovej piesne nie je vôbec jednoduché. Streamovacia služba Hulu sa o to pokúsila prostredníctvom seriálu High Fidelity, ktorý vyšiel na Valentína. Filmový originál Sex, dievčatá, čokoľvek pochádza z roku 2000 a hlavnú úlohu si vtedy strihol herec John Cusack. Tentokrát sa však všetko obracia.

Z filmu sa stala seriálová adaptácia a namiesto muža si hlavnú postavu zahrala herečka Zoë Kravitz (Big Little LiesMad Max: Zbesilá cesta). Jej jedinými záľubami sú hudba, popkultúra a plač nad svojimi bývalými priateľmi. Rozhodne sa teda so svojim životom niečo robiť a konfrontuje tak svojich 5 ex priateľov, s ktorými prežila tie najťažšie rozchody.

7. His Dark Materials – 2. séria (BBC One a HBO)

Spolupráca medzi stanicami BBC One a HBO priniesla jeden z najlepších tohtoročných seriálov. Seriál His Dark Materials adaptuje obľúbenú fantasy knižnú trilógiu Temné hmoty od autora Phillipa Pullmana, ktorá sa skladá z titulov Zlatý kompasMagický nôž a Jantárový ďalekohľad. A druhá séria po prvýkrát adaptovala príbeh Magického noža v hranej podobe.

Lyra (Dafne Keen) zdrvená smrťou svojho kamaráta nasledovala otca do podivného a tajomného opusteného sveta, ktorý sa nazýva Cittàgaze. V druhej sérii vidíme, ako sa stretne s Willom (Amir Wilson), chlapcom z nášho sveta. Obaja zistia, že ich osud je prepojený, a že sa Will musí opäť stretnúť so svojim otcom. Na Lyre a Willovi totiž leží osud všetkých svetov.

6. The Last Dance (Netflix)

Príbeh o svetoznámom basketbalistovi Michaelovi Jordanovi a jeho pôsobení v deväťdesiatych rokoch v tíme Chicago Bulls si získal srdcia mnohých divákov. The Last Dance je dokumentárny seriál, ktorý výborne zobrazuje a rozpráva o tomto období. Určite osloví aj iných divákov, než len športových fanúšikov!

5. What We Do in the Shadows – 2. séria (FX)

Druhá séria What We Do in the Shadows rozhodne nestráca tempo. Dalo by sa dokonca miestami aj povedať, že je kvalitnejšia a lepšia ako tá prvá. Motivovanosť postáv sa tu viac ukáže, vidíme väčšiu rozmanitosť nadprirodzených bytostí a dosť vtipov je lepšie napísaných a vybudovaných. A samozrejme práve humor je nosnou konštrukciou tohto seriálu.

Je totiž robený v štýle mockumentary. Preto nielen nahliadame do, dalo by povedať, súkromia štyroch hlavných predstaviteľov, ale tvorcovia stavajú aj na humore okolo štábu samotného. Takúto kombináciu vie napísať iba Taika Waititi, ktorý nás v poslednom čase svojimi projektami neustále baví.

4. The Queen’s Gambit (Netflix)

Netflixový hit The Queens Gambit nenechal streamovacieho giganta smutným. Nová televízna miniséria od showrunnera Scotta Franka láme rekordy v sledovanosti, čo z nej robí doteraz najväčšiu limitovanú sériu z produkcie Netflixu. Ten zazdieľal správu s tvrdením, že počas prvých 28 dní od svojej premiéry si minisériu pozrelo 62 miliónov domácností.

Seriál je spracovaný podľa rovnomenného bestselleru Waltera Tevisa z roku 1983 a musíme potvrdiť, že Netflix v siedmych epizódach dokázal dokonalo vyrozprávať príbeh šachového zázraku menom Beth Harmon (Anya Taylor-Joy). Seriál zaujal aj po kritickej stránke a na Rotten Tomatoes mu svieti perfektných 99 %.

3. The Boys – 2. séria (Amazon Prime Video)

Po roku čakania nám na Amazon Prime Video pristála každý týždeň nová časť tohto skvelého seriálu. A bolo veru načase, pretože nás tvorcovia nechali na konci prvej série s poriadnym cliffhangerom. Billy Butcher (Karl Urban) a zvyšok tímu The Boys sú na úteku, pretože sa superhrdinovia vydali na lov. Homelander (Antony Starr) a ostatní zostávajúci členovia The Seven sú im v pätách.

Druhá séria tohto pomerne netradičného, veľmi explicitného a hlavne vtipného seriálu o superhrdinoch sa skončila skutočne zaujímavo. Zamotala nám deje veľmi chytrým spôsobom a naladila nás na to, čo ešte len príde. Hlavne je stále skvelou akčnou jazdou. V mnohých aspektoch by sa dalo povedať, že aj lepšou ako v prvej.

2. Dark – 3. séria (Netflix)

Mysteriózny príbeh, ktorý diváci často popisujú ako temnejší a dospelejší Stranger Things. V hlavnej úlohe je tiež partia tínedžerov, no tentokrát v nemeckom mestečku Winden. Hlavná zápletka sa točí okolo niekoľkých rodín a cestovania v čase, takže si pri pozeraní poriadne preskúšate svoje mozgové závity.

V poslednej sérii necestujeme len časom, ale aj paralelnými vesmírmi a dimenziami. Popritom, ako sa Jonas snaží zachrániť svet pred apokalypsou, zisťuje aj celú podstatu cyklov a dozvedá sa, kde a ako to celé začalo. Tretia séria je ďalší epický a bezchybný mindfuck, ktorý excelentne ukončil trilógiu. Na Rotten Tomatoes nechýba skvelých 97 %.

1. The Mandalorian – 2. séria (Disney+)

Absolútnym víťazom roku 2020 je pokračovanie príbehu Dina Djarina (Pedro Pascal) a malého Grogu, ktorý v našich srdciach navždy ostane ako Baby Yoda. Druhá séria The Mandalorian je to najlepšie, čo sme dostali za posledné roky zo Star Wars. Nechýba výborne vybudovaná atmosféra od začiatku, ktorá stúpa krivkou hore, hore a hore.

Keď si poviete, že už nemôže prísť nič lepšie, tak vám tvorcovia len s potmehúdskym úsmevom povedia “len sleduj”. Veru, takto to dopadne, keď si niečo zoberie do rúk Jon Favreau. Budete si priať, aby tu bolo viac ako osem kapitol a finále vás absolútne dostane. Preto sme v našej recenzii nemohli druhej sérii napáliť iné hodnotenie ako 10/10.

Čestné uznanie

Toto boli naše najlepšie seriály roku 2020. Avšak nemôže chýbať ani kategória „Honorable Mention„, teda ďalšie skvelé seriály, ktoré vyšli tento rok. Buď sa jednoducho nedostali do nášho zoznamu, alebo sme ich zatiaľ nevideli vôbec (no o ich kvalitách je presvedčený celý svet).

  • I May Destroy You (BBC One a HBO)
  • Ted Lasso (Apple TV+)
  • Better Call Saul – 5. séria (AMC)
  • Harley Quinn – 2. séria (DC Universe a HBO)
  • The Umbrella Academy – 2. séria (Netflix)
  • A veľa, veľa ďalších…

Aké sú vaše najlepšie seriály roku 2020? Váš výber nám nezabudnite napísať do komentárov!

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -