Druhá šanca či Susedia! Toto sú tie najlepšie slovenské seriály, na ktoré sa stále radi pozeráme

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Najlepšie slovenské seriály

Čo sa domácej produkcie týka, nemôžeme sa pochváliť seriálmi, ktoré by napríklad na Netflixe slávili úspech. Napriek tomu sa aj našim tvorcom podarilo vytvoriť pár nezabudnuteľných seriálov s vtipnými, dramatickými či napätými epizódami. Najznámejším žánrom je u nás sitkom, ktorý má aj značne zastúpenie v tomto rebríčku. Ktorý seriál sa však dostal až na prvú priečku? To sa hneď dozviete, pretože toto sú tie najlepšie slovenské seriály, na ktoré sa veľmi radi pozeráme.

8. Mafstory (2006-2012)

slovenské seriály
Zdroj: sarm.pluska.sk

Sitkom televízie JOJ odštartoval v roku 2006 a hneď si získal množstvo fanúšikov. Tvorcovia Mafstory divákom ponúkli atypický pohľad do života slovenskej mafie. Hlavnými postavami sú členovia mafiánskej rodiny Krasňanských. Herec Peter Batthyany si zahral hneď dve kultové postavy. Akože drsného mafiána prezývaného Banán, ale takisto aj bizarnú postavu menom teta Margit. Presvedčivým výkonom sa ukázal aj Peter Sklár v úlohe Alberta „Aliho“ Krasňanského. A samozrejme nesmieme zabudnúť ani na „Pipinu“, ktorú si zahrala Gabriela Drzuríková. Dodnes považujú slovenskí diváci Mafstory za jeden z najlepších sitkomov.

7. Druhá šanca (2022)

slovenské seriály
Zdroj: mediaklik.sk

Televízia Markíza nás v tomto roku prekvapila ambicióznym projektom. A to konkrétne remakom pôvodného talianskeho seriálu s názvom Návrat do života. Hlavnou postavou Druhej šance je Mudr. Andrej Fabian. Ten je akousi parafrázou na slávneho Dr. Housea. Je totiž geniálny, ale k pacientom necíti ani kúsok empatie. Dokonca ich neoslovuje menom ale číslom ich postele. Všetko sa však zmení, keď ho otec jedného pacienta postrelí do hlavy. Zázrakom sa doktorovi podarí prežiť, lenže tento incident vymaže jeho spomienky za posledných 12 rokov. Návrat k pacientom bol pre Fabiana ťažký, avšak stratu lekárskych informácií nahradila novo objavená empatia voči nim. Hlavnú postavu si zahral obľúbený Ján Koleník, ktorý v seriáli potvrdzuje status charizmatického herca.

6. Profesionáli (2008-2014)

slovenské seriály
Zdroj: 1.pluska.sk

Len máloktorý sitkom dokázal čo sa obľuby týka prekonať aj Mafstory. Jedným z nich sú aj Profesionáli. Sitkom sa zameriava na život policajtov v malom mestečku. Samozrejme nechýbajú bizarné a excentrické postavy, ako sú „frajer“ Fero „Bobor“ Boborovský. Či miestna sexbomba Scarlet Balážiková, snaživý Alexander „Šaňo“ Vyšný-Riefenstahl. Neustále hladný Karol Húrka či bývalý kriminalista Miňo Demovič. Ten akosi po rokoch vymenil stranu a prevádzkuje nie práve legálnu krčmu. Jeho slovný zvrat „nech nežerem“ zrejme nikdy nezabudneme. No a nezabúdajme na kapitána Maroša Nagya, ktorého neustále trápila jeho Ruženka. Seriál si získal srdcia fanúšikov úprimným a jednoduchým humorom, atypickými postavami a predovšetkým sympatickými hercami.

5. Mesto tieňov (2008-2012)

Mesto tieňov
Zdroj: markíiza.sk

Medzi najlepšie slovenské kriminálky patrí určite aj seriál Mesto tieňov. Divákov zaujal hlavne temnejší a agresívnejší prístup tvorcov k jednotlivým prípadom. Ako aj k životom samotných detektívov. Hlavnú úlohu Majora Ivana Tomečeka si zahral Pavol Višňovský. Ten všetkých presvedčil o tom, že nie je len skvelým dabérom ale aj veľmi dobrým hercom. Taktiež mu ale skvelo sekundoval Marek Mitaš v úlohe poručíka Tomáša Benkovského. Mesto tieňov malo dve série a na CSFD má hodnotenie skvelých 75 percent.

4. Za sklom (2016-2019)

Za sklom
Zdroj: joj.sk

Korupciu na najvyšších miestach nielen v slovenskej politike ukázali tvorcovia úspešného krimi seriálu Za sklom. Hlavnými postavami sú elitní policajti Tibor Maxovský a Norbert Višváder. Obaja sľúbili vdove brutálne zabitého manžela, že nájdu tých, ktorí to spáchali. Časom sa však dôvera medzi nimi oslabí a ani jeden z nich netuší, kto stojí na strane zákona a kto naopak zákon zradil. Tvorcovia sa v tretej sérii inšpirovali mediálne známou vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Ten totiž pracoval na odhalení organizovaného zločinu. V tomto prípade spojil známeho podnikateľa Mariána Kočnera s podvodmi, ktoré vraj viedla politická strana Smer, na čele s Robertom Ficom. Dvojicu hlavných postáv si zahrali Tomáš Maštalír a Ján Koleník.

3. Susedia (2006-)

Susedia
Zdroj: cas.sk

Samozrejme, že medzi tie najlepšie slovenské seriály patrí aj vôbec najobľúbenejší slovenský sitkom. Projekt Susedia vytvorila známa komická dvojica Andy Kraus a Peter Marcin. Tí si zahrali dnes už kultové postavy menom Lászlo Komárom a František Stromokocúr. Nechýbali ani ich drahé ženušky, známe ako Zuza a Ildikó. Drvivá väčšinou vtipov a hlášok pramenila z rečovej neschopnosti maďarského páru hovoriť spisovne po slovensky. V tomto smere divákov zrejme najviac zábava práve Ildikó. Seriál mal neskutočnú úspešnosť už pri prvej sérii v roku 2006. Po 3. sérii si tvorcovia dali 10-ročnú pauzu a v roku 2018 sa vrátili na obrazovky televízie Markíza, aj s excentrickou vedľajšou postavou menom Marta.

2. Červené pásky (2020)

Červené pásky
Zdroj: kultura.sme.sk

Seriál Červené pásky z prostredia nemocnice sa žánrovo vyhýba všetkým lekárskym seriálom. Ústrednými postavami totiž nie sú lekári, ale pacienti. Tvorcovia dramatického seriálu divákom ponúkli unikátny aj keď veľmi smutný pohľad na mladých pacientov, bojujúcich s vážnymi diagnózami. Napriek tomu, že nevedia či sa dožijú ďalšieho rána, aj oni chcú zažiť to, čo ostatní zdraví ľudia. A to lásku, priateľstvo či pocit bezpečia. Tento unikátny projekt divákov skutočne zaujal a určite k tomu prispeli aj presvedčivé výkony mladých hercov. Tých ale skvelo doplnili skúsené slovenské hviezdy ako sú Dušan Cinkota, Gabriela Dzuríková či Soňa Norisová.

1. Slovácko sa nesúdi (1975-1984)

Slovácko sa nesúdi
Zdroj: teraz.sk

Tento názov seriálu ste na prvom mieste zrejme nečakali, ale tvorcovia tohto hitu si to skutočne zaslúžia. Hlavnými postavami sú Pagáč a Klásek v majstrovskom podaní Jozefa Krónera a Oldřicha Velena. Títo dvaja dokážu vyriešiť každý nezdar, každý problém. Či už je to hádka dvoch susedov o polienka alebo aj niečo vážnejšie ako je nevera. Seriál vznikol na motívy knihy Zdenka Galušku a ukazuje nám život obyčajných ľudí na Záhorí dávno pred existenciou akýchsi mobilov, televízorov či dokonca elektriny. Ani v tomto období nebol život jednoduchý, no vďaka Pagáčovi a Kláskovi sa na ňom bravúrne zasmejete. Len vďaka 12 epizódam sa tvorcovia tohto kultu dostali medzi tie najlepšie slovenské seriály.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -